Divoká banda (1969)

Divoká banda (The Wild Bunch)
83.2 %
 
 

The Wild Bunch

    Žánr: western
    Země: Spojené státy americké
    Premiéra v ČR: 1.7.1991        
    Délka: 145 min.
„Slavný americký western. Skupina obávaných zločinců na útěku před spravedlností.“
POZOR SPOILER
Zatímco skupinka dětí týrá štíry a mravence, přijíždí do městečka několik mužů vedených Pikem Bishopem. Vniknou do kanceláře pacifické dráhy, kde poberou vaky a chtějí odjet. Jenže si všimnou, že na ně čekají další mužové a dochází k veliké přestřelce. Jsou to vysloveně jatka a mrtvých je požehnaně. Z celé bandy se zachrání jen šest mužů, kteří s lupem ujíždějí. Cestou je však Pikem zastřelen další, protože při přestřelce oslepl a neudrží tempo útěku. Ostatní jedou dál. Mezitím dostává Deke Thornton úkol dostat Pikea, nebo návrat do vězení v Yumě. Je jasné, že volí to druhé. Sebere pár mužů a vydává se po Pikeově stopě. Lumpové se zatím přou, jak rozdělit kořist. Jenže pak zjistí, že se přeli zbytečně. Místo peněz byly ve vacích jen ocelové podložky. Když dojedou k vesnici, kde bydlí Angel, dozvědí se, že byla napadena Mapachem. A Angelovo děvče Teressa odešlo s ním. Mapache není daleko a muži sem přijedou. Mladý Angel nevydrží muka, když jeho milá ohryzává Mapachemu ucho, tasí kolt a zastřelí ji. Dalšímu incidentu se podaří jen tak tak zabránit. Pike a jeho lidi se přidají k Mapachemu, který chce, aby pro něj přepadli vlak a ukradli pro něj zbraně. Akce se povede, i když se spoustou zádrhelů, a jedním mostem vyhozeným do vzduchu. Banda. I když stále pronásledovaná - veze zbraně a další Mapachemu. Pike už má nyní podezření, že je bude chtít podfouknout. Proto rozhodne jezdit po dvojicích a měnit zboží za zlato po částech. Vše se daří až na poslední dvojici, kde do Mapacheova hledáčku spadne právě Angel. A tak se stane zajatcem. Zbylí mužové se vypraví do městečka, vidí, že je Angel smýkán na provaze za automobilem. Tak si napřed užijí s děvčaty a posléze seberou zbraně a jen ve čtyřech kráčejí k Mapachemu, aby požadovali Angela zpět…  Autor: Pitryx

režie:
Sam Peckinpah (.)
 
 
hraje:
William Holden (Pike Bishop), Ernest Borgnine (Dutch Engstrom), Robert Ryan (Deke Thornton), Edmond O'Brien (Sykes), Warren Oates (Lyle Gorch), Jaime Sanchez (Angel), Ben Johnson (Tector Gorch), Emilio Fernández (Mapache), Strother Martin (Coffer), L.Q. Jones (T.C.), Albert Dekker (Pat Harrigan), Bo Hopkins (Bláznivý Lee), Dub Taylor (starosta Wainscoat), Jorge Russek (poručík Zamorra), Alfonso Arau (Herrera), Chano Urueta (Don José), Sonja Amelio (Teresa), Aurora Clavel (Aurora), Elsa Cardenas (Elsa), Fernando Wagner (Frederick Mohr), Pedro Galván (Mr. Benson)
 
 
námět:
Walon Green, Roy A. Sickner
 
 
scénář:
Sam Peckinpah, Walon Green
 
 
kamera:
Lucien Ballard
 
 
hudba:
Jerry Fielding
 
 
výprava-architekt:
Edward Carrere
 
 
kostýmy:
Anthony Dawson
 
 
střih:
Louis Lombardo
 
 
zvuk:
Robert J. Miller, Jaromír Svoboda (dabing (VHS)), Luděk Hensl (dabing MGM)
 
 
produkce:
Phil Feldman, Jaromír Šindelář (dabing VHS), Lucie Haviárová (dabing MGM)
 
 
titulky-česká verze:
Robert Bartoš
 
 
dabing:
Jiří Zahajský (Pike Bishop, telegrafista (VHS)), Karel Richter (Freddie Sykes, Coffer (VHS)), Rudolf Jelínek (Dutch Engstrom, Pat Harrigan (VHS)), Pavel Soukup (generál Mapache, Pinkertonův agent (VHS)), Jan J. Vágner (Lyle Gorch, T.C., Ernst, šerif Benson (VHS)), Pavel Rímský (Tector Gorch, Jess, poručík Herrera (VHS)), Bohuslav Kalva (Deke Thornton, major Zamorra, Frederick Mohr (VHS)), Gustav Bubník (Angel, Clarence "Crazy" Lee (VHS)), Hana Talpová ((VHS)), Kateřina Brožová (Teresa, Rocio (VHS)), Jiří Krejčí (dětský voják (VHS)), Ladislav Županič (Dutch Engstrom (MGM)), Pavel Vondra (Pike Bishop (MGM)), Vladimír Kudla (Pat Harrigan + další role (MGM)), Jaroslav Horák (Deke Thornton + další role (MGM)), Radovan Vaculík ((MGM)), Ivo Novák ((MGM)), Anna Suchánková ((MGM)), Oldřich Hajlich ((MGM)), Kristýna Skružná ((MGM))
 
 
zvláštní efekty:
Bud Hulburd
 
 
II. režie:
Buzz Henry
 
 
kaskadér:
Gary McLarty
 
 
překlad:
Anna Maria Kolářová (VHS), Stanislava Bartošová ((MGM))
 
 
režie českého znění:
Jiří Ptáček, Petr Švéda ((MGM))
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.