Díky za každé nové ráno (1994)

Díky za každé nové ráno
72 %
 
 
    Žánr: hořká komedie
    Země: Česká republika
    Premiéra v ČR: 3.11.1994        
    Délka: 100 min.
„Komedie o tom, že milování je jediná dřina, která stojí za to.“
Úspěšná a divácky oblíbená hořkosladká komedie o životě, v níž hlavní roli hraje láska, odvaha, smích i smrt. Film vznikl podle scénáře Haliny Pawlowské, která tu čerpala inspiraci ze svého vlastního rodinného zázemí. Autorka v něm s humorem a ironií sobě vlastní, ale i pochopením a soucitem vzpomíná na svého otce a další svérázné a zemité příbuzné, pocházející ze Zakarpatské Ukrajiny, na své mládí a s ním spojené nešťastné lásky a ztracené iluze. Vše na příběhu Olgy, jejích přátel, rodiny a vrstevníků, odehrávajícím se v průběhu dvaceti let, které prožívalo Československo po ruské okupaci. Peripetie hrdinů jsou nahlíženy s ironií a humorným nadhledem. Střídají se zde bouřlivé komediální situace se slzami. Hrdinové této komedie však už ví, že nepodlehnout, nevzdávat se, mít rád a nezapomenout se smát, je platné a dobré…

Snímek byl oceněn čtyřmi Českými lvy (v kategorii nejlepší film, za scénář Haliny Pawlowské, za režii Milana Šteindlera a za ženský herecký výkon Ivany Chýlkové v hlavní roli) a obdržel nominaci na Oscara i další zahraniční ocenění.

Zdroj: ČT

režie:
Milan Šteindler
 
 
hraje:
Ivana Chýlková (Olga), Franciszek Pieczka (otec), Alena Vránová (matka), Barbora Hrzánová (Lenka), Tereza Brodská (Dáša), Tomáš Hanák (Lesik Kahler), Miroslav Etzler (Mirek), Miriam Kantorková (Kahlerová), Szidi Tobias (Romka), Karel Heřmánek (Orest Hakunděk), Ján Sedal (Malduljan), Ján Melkovič (strýc Ondřej), Petr Čepek (slavný spisovatel), Oleg Reif (zasloužilý umělec), Tomáš Vorel (Tomáš), Monika Načeva (Jindra), Ján Mildner (Vasil I.), Vilma Jamnická (Slavková), Halina Pawlowská (Vasilina), Karel Urbánek (doktor Šafář), Sabina Remundová (Hanka), Jiří Langmajer (student Honza), Zdeněk Marek (Martin), Michal Kocourek (příslušník VB), Milan Šteindler (příslušník StB), Václav Mareš (ředitel školy), Alena Karešová (Šindelářová), Naděžda Kreclová (Šárčina babička), Hana Davidová (Dášina maminka), Jevgenij Libezňuk (mladý Michal), Vasiľ Rusiňák (silný Michal), Radomil Uhlíř (mladík s kazeťákem), Pavel Vondruška (pan Bora), Noemi Zárubová (paní Vakulová), Dagmar Edwards (Šárka), Dagmar Laškevič (Šárka), Pavel Schwarz (Oskar Kahler), John Hench (Američan), Eva Stanislavová (Alena), František Novák (Feďo), Fridrich Valkovič (Slavko), Světlana Škovranová (Kristýna), Jana Matulová-Šteindlerová (Káťa), Renata Beccerová (Rébi)
 
 
námět:
Halina Pawlowská
 
 
scénář:
Halina Pawlowská
 
 
kamera:
Jiří Krejčík
 
 
hudba:
Petr Ulrych
 
 
výprava-architekt:
Ondřej Nekvasil
 
 
kostýmy:
Irena Greifová
 
 
střih:
Věra Flaková
 
 
zvuk:
Jiří Kříž
 
 
dabing:
Veronika Gajerová (Šárka), Veronika Jeníková (dospělá Romka)
 
 
asistent režie:
Michal Šteindler
 
 
asistent kamery:
Jindřich Čipera
 
 
pomocná režie:
Dagmar Franková
 
 
odborný poradce:
Vasil Kločurek, Ludmila Jančiková, Viktor Čahoj, Václav Toušovský, Bohdan Zilynsky
 
 
fotograf:
Jan Kratochvíl
 
 
trikové snímky:
SFX spol. s r.o., Trikové studio TRILOBIT
 
 
výkonný producent:
Miloš Fedaš, Tomáš Chadím, Karel Czaban
 
 
vedoucí výroby:
Eliška Sekavová
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.