Diagnosa X (1933)

Diagnosa X
56.7 %
 
 
    Žánr: melodrama
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 9.2.1934        
    Délka: 87 min.
POZOR, SPOILER

Za doktorem Pavlem Bernhardem přichází do nemocnice Julián, jeho příbuzný. Vrací se po delší době z dalekých cest.

Bernhardova žena Helena se chystá do divadla, kde bude zpívati. Její malá dcerka Věruška chce s ní, nelze to však. Proto uteče a schová se do automobilu, který má Helenu do divadla odvézti. Té tedy nezbývá nic jiného než ji vzíti s sebou. Zde se Věruška ztratí a skamarádí se s jiným hošíkem. Najde je jeho otec. Její manžel přichází za ní a představuje jí Juliána. Tento jest světoběžníkem a dědicem po svém strýci. Když tančí s Helenou, nenápadně se jí dvoří. Následně se setkají a začátek vztahu pokračuje.

Věruška má narozeniny, a tak se pro ni a kamarády hraje loutkové divadlo. Věra pak večer kritizuje svého muže pro jeho častou nepřítomnost. A on ji vidí nasedat s Juliánem do automobilu a odjížděti pryč. Ti dva jsou tedy opět spolu a plánují, že Pavlovi řeknou o svém vztahu. Musí se to urychlit, protože Julián má opět odjet do ciziny. Proto na Helenu trochu tlačí a ta se naštve.

Julián se dá dohromady s tanečnicí Lilou, ale jen aby dále mohl tlačiti na Helenu. Oba tvrdí, že odjíždějí spolu. Pavel ještě pozve Juliána k sobě a Helena opět naléhá, aby neodjížděl, aby jí dal ještě čas kvůli Věrce. Ta již vyzradila otci, že maminka chce s Juliánem odjeti. Pavel místo aby zakročil jako chlap, jde do hospody. Zde se potká s kamarádem, kterého si nepamatuje.

Helena slibuje Věrce, že neodjede. Julián s Lilou jsou již dávno v cizině, když se najednou a nečekaně objevuje Lila u Pavla. Prý je Julián nemocen, ale ani ve Francii jej nevyléčili. Pomůže jen operace, ale to nikdo dělat nechce a neumí. Jen Pavel. A Julián chce, aby jej Pavel odoperoval. Zákrok má býti proveden co nejdříve.

Operace je tedy provedena, ale kolegům lékařům je proti srsti. Dokonce je nepřímo nařčen z vraždy. Julián se nejprve zhoršuje, ale pak se začne jeho zdravotní stav lepšit. Zdá se, že se vše v dobré obrátí…  Autor: Pitryx

režie:
Leo Marten
 
 
hraje:
Josef Rovenský (chirurg profesor Pavel Bernhard), Adina Mandlová (Helena, Bernhardova žena), Arno Velecký (profesorův synovec Julian), Ella Šárková (tanečnice Lilo, Helenina přítelkyně), Eliška Pleyová (chůva Věrušky), Emanuel Hříbal (Skoumal, bývalý spolužák prof. Bernharda), Jenčíkovy girls, Karel Postranecký (asistent kliniky), Jaroslav Bráška (přednosta kliniky), Václav Menger (lékař pochybující o operaci), Ludmila Babková (nemocniční sestra), Robert Ford (dirigent orchestru), Felix Kühne (inspicient), Bohdan Lachman (host na večírku), Alena Kohoutová (Věruška, dcera Bernhardových), Karel Schleichert (sluha u Bernhardů Jan), Karel Šilhánek (nemocniční sluha), Josef Sládek (vrchní v kavárně), Joža Jauris (host v baru)
 
 
námět:
Karel Špelina
 
 
scénář:
Bohumil Štěpánek, Karel Špelina
 
 
kamera:
Jan Stallich
 
 
hudba:
Josef Stelibský
 
 
výprava-architekt:
Štěpán Kopecký
 
 
střih:
Antonín Zelenka
 
 
zvuk:
Bedřich Poledník
 
 
vedoucí produkce:
Arthur Feist
 
 
zpěv:
Adina Mandlová, Arno Velecký
 
 
text písně:
Jiří Šmejkal
 
 
asistent režie:
Rudolf Stahl
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.