NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb
ohodnotit

Dešťová víla

Další název:
The Rain Fairy / Dažďová víla (SK)
Žánr:
Rok:
2010
Délka:
96 minut
Premiéra v ČR:
11.2.2010
„Výpravná filmová pohádková pouť za láskou a odpuštěním. Přesvědčí Květuška nadpozemské bytosti, mocné živly i samo Slunce a vrátí svému kraji vodu? Dokáže uhájit svou lásku k Ondrovi?“
Popis / Obsah / Info k filmu Dešťová víla
POZOR, SPOILER

Po světě chodí mladá dívka oblečená jako žebračka tulačka. Všichni ji odhánějí, i když mocně prší, ovšem mimo mladé Květy. Ta od ní dostane dvě mince, jedna je pro ni a druhá pro toho, kdo si to zaslouží.

U starostů Lakotových na statku je trachtace a zásnubní hostina. Ondra si má brát Bětu Bečků, dceru bohatých rodičů, kteří mají pivovar. Ondra však hody přeruší a řekne, že Bětu si vzít nemůže. Proč? Protože je zamilován do Květy Pařízkové.

Dešťová víla, neboť to byla ta žebračka tulačka, si stěžuje na lidi v dolinách - a navrhuje trest odebrání vody. A tak se i stane.

Starosta začne věřit, že Květa se s dešťovou vílou zná a slibuje jí Ondru, když vodu přinese. Ondra jí slíbí, že půjde také, jenže starosta mu dá spící byliny a milý Ondra usne. Takže Květuška si za vílou kráčí sama.

Lakota povolá lékaře, ten zajde za babicí, od které má Lakota rostliny na spaní, a od ní obdrží lék na probuzení. Dá jej Ondrovi a ten se probudí. Otec jej sice hlídá, ale Ondra mu uteče a jede za Květuškou. Ta pokračuje v cestování a nese ji Vítr, který vílu zná. Takže se nakonec Květa s vílou setká. Ta jí vodu klidně dá, ale jen pro ni. Pokud chce i pro ostatní, musí splnit tři úkoly. A zatímco je plní, honí se Ondra se zloději. Když jej chytnou, dojde k boji a Ondra, ač jim zpočátku nandává, nakonec prohrává. A v té době se Květa musí stát „živou vodou“. Totiž kapkou. Nemusí sama o sobě. Může místo sebe obětovat Ondru. Nu, nakonec stejně rozhodně mince, ale ani toto se zase Květě nelíbí a bere to na sebe.

Ondra je už doma a chystá se svatba, kterou on stále odmítá. A tak táta začne simulovat, že má smrt na jazyku a hups, už jsou Běta a Ondra v kostele. Svatba to bude asi velkolepá…


Autor: Pitryx

Popis / Obsah / Info k filmu Dešťová víla
Živly, které ovládají zemi - vítr, bouře, mlha a déšť - provádějí „pravidelnou inspekci“. Za všechny živly sledujeme Dešťovou vílu. Jde krajem převlečena za chudou ženu. Pozná, že lidé skutečně začali myslet hlavně na peníze, že se vytrácí láska a dobro. Jsou to jen slova bez ceny.

Zástupcem takových lidí bude sedlák v jedné vsi a opakem jeho dcera Maruška. Maruška miluje Ondru, který je ovšem z chudé chalupy a jejich lásku sedlák nerad vidí. Žádné bohatství ten cit neslibuje.

Když se živly vrátí před svého „šéfa“ slunce, žádají tvrdé potrestání. Slunce váhá, ví, že lidi jsou lidi, jiné nemá, i přes chyby je má rád, ovšem je přehlasován. V poslední chvíli mu pomůže Dešťová víla. Požádá slunce, jestli by nemohla lidi potrestat sama. U ostatních živlů je to přijato s nevolí, bude příliš mírná, ale slunce souhlasí.

„Jaký to bude trest?“

„Vezmu jim déšť,“ říká Dešťová víla.Kraj sužuje sucho. Lidé nemají co sklízet, obilí neroste, sena jsou skoro spálena. Jediný, kdo je spokojen, je sedlák. Má pole a louky na mokřinách, kde se ještě stále drží vláha a jeho úroda je dobrá. Ale pochopitelně ví, že voda tam nebude věčně. Proto, když Ondra požádá o ruku Marušky, vychytrale využije situace:

„Dostaneš Marušku, když zařídíš, aby začalo pršet.“

Ve skutečnosti to nemyslí vážně. Nedal by mu Marušku ani kdyby přivolal období dešťů.

Úkol je to nemožný. Nikdo neumí přivolat déšť, nikdo neví, jak to udělat. Již delší dobu se sice říká, že za sucho může ta chudá žena, co šla v zimě krajem, ale copak se tomu dá věřit, když to tvrdí děda pohádka, zapomnětlivý popleta, který má v šosu vždycky placatici kořalky?

Ondra se ho snaží vyzpovídat. Děda plete páté přes deváté, ale v něčem se stále opakuje. „Potkal jsem ji, když jsem šel z lesa, byla to stará ženská, proměnila se v dešťovou vílu a jasně si vzpomínám, že řekla – může za mnou přijít jedině Maruška. Nikdo jiný. Tu si nějak zamilovala.“

„A kam má přijít?“

„Těžko říct. Prý bydlí v každé upřímné slze. Tak si vyber.“

Opravdu to vypadá celé jako nesmysl, ale Maruška se rozhodne, že půjde. Ondra chce jít s ní, ale Maruška to nedovolí. Také proto, že Ondrova matka začíná churavět a Ondra ji nemůže nechat samotnou.

Maruška jde, vyptává se, nikdo neví kde víla bydlí. Konečně „stopa“, ale nedovede ji k Dešťové víle, ale k mlze. Mlha Marušce poradí jak mlha umí, vede ji mlhou, takže Maruška bloudí ještě víc. Když se mlha zvedne, pozná Maruška, že se vrátila zase do svého kraje. Propadne beznaději. Pláče, slzy tečou. Jak se první slza dotkne země, objeví se z té kapičky vody Dešťová víla. Opravdu jako by bydlela v upřímné slze.

A tak si odvede Marušku do svého „ dešťového království“.

„Co ode mne chceš?“

„Déšť.“

Víla slíbí, ale jen, když Maruška dokáže splnit její tři přání.

První přání: „Lidé u vás v kraji si svým sobectvím a touhou po majetku uzavřeli svou studnu vody, ze které pro ně beru déšť. Musíš tu studnu odemknout. Ale pozor, hlídá jí oheň a žár. Budeš mít velikou, velikou žízeň. Dám ti džbánek vody. Půjdeš ke studni, ale nesmíš se napít, dokud studnu neodemkneš.“

Maruška jde ke studni. Cesta k ní je peklo, vedro, žár. Alespoň dvakrát chce pít, ale vydrží. Dojde ke studni. Na studni je zámek, ale leží tu i klíč. Rozžhavený. Když se ho chce dotknout, nedokáže to. Co zbývá, všechnu vodu ze džbánu lije na klíč až je chladný. Sama při tom trpí žízní. Vezme klíč, odemkne. Její džbánek je opět plný vody. Konečně může uhasit žízeň.

Druhé přání: „Vodu už máme, ale rozutekli se mi všichni beránci, kteří se musí ze studny napít, změnit se v dešťové mraky. Musíš je sehnat ke studni.“

Maruška volá, ale obloha v království vody je čistá, bez jediného mráčku. Co zbývá, smutně se posadí a jen tak, skoro automaticky začne zpívat písničku, kterou doma svolávala stádo oveček. /Bude pochopitelně exponováno/ A netrvá dlouho a beránci se začnou objevovat i zde, připlouvat, pít....

Třetí přání: „Je nejlehčí a nejtěžší zároveň. Chci od tebe to nejcennější, co máš.“

Maruška: A co to je?

Víla: V té studni schází totiž poslední kapka vody, která jí dá život, ta poslední kapka musí být živá.

Maruška: Kde mám hledat kapku živé vody?

Víla: Sama se musíš stát kapkou vody.

Maruška: Obětovat svůj život? Kvůli vodě?

Víla: Kvůli lidem, kvůli životu v tvém kraji. Jestli tam nezaprší, lidé zahynou žízní, neúrodou. Tak velká byla jejich provinění.

Maruška: Někteří nic nezavinili.

Víla: Déšť padá buď na všechny nebo na nikoho.

Maruška: Šla jsem pro déšť, abych měla Ondru. Takhle nebudu mít ani Ondru ani déšť. Dokonce nebudu ani žít. Copak nemám na vybranou?

Víla: Máš. Obětuj Ondru. Budeš žít, budeš mít i déšť.

Maruška stojí užaslá.

Jsme zpátky v kraji. Všude už je zeleno, všude se sklízí. Potoky jsou plné vody, je jasné, že se vrátil déšť. Jen Ondra nikde není. A ještě jedna podivná věc se tu děje. Občas vyjde ze statku sedlák, chodí po vesnici a jen tak rozhazuje po vsi peníze. Zamyšlený, mlčenlivý. Děti je sbírají, dokud hází a než jej pacholci odvedou zase domů.

A děda pohádka pak musí každý den dětem na návsi vyprávět příběh.

Děda pohádka: … a Maruška se dlouho nevracela. Pršelo, svítilo slunce, zase pršelo, přešel rok, tak se Ondra sebral a šel hledat Marušku, protože jeho maminka se uzdravila. A už se taky nevrátil.Jsme v království vody. Vidíme, že Maruška se proměnila v živou kapku deště. Že obětovala sama sebe. Má sice svou podobu, ale je taková čirá, nehmotná, jako Dešťová víla.

Víla: Tvoje oběť byla veliká a tak jsem uprosila slunce, aby mě vyslyšelo. Když ti zůstane Ondra tři roky věrný a nevymění tě za jinou dívku či ženu, bude hoden tvé oběti a já uprosím slunce, abys mohla odejít zpátky na zem.Začíná podzim

Kraj leží pod sněhem.

Začíná jaro.

Opět je tu léto.Do vsi se vrací unavený, rozedraný Ondra. Sám. Marušku nikde neviděl, nikde nepotkal, nic o ní neví. Sedlák mu nabízí peníze, statek, jen aby slovíčko slyšel. Ale peníze nejsou k ničemu, nepomohou najít Marušku.

Ondra začne s matkou zase hospodařit a začne se kolem něj točit i nějaká ta sličná vesnická holka. Ale Ondra myslí pořád na Marušku. Jenomže nedá se žít jenom ze vzpomínek a se stínem. Dokonce lípa, před chalupou, kde se Maruška s Ondrou scházeli i naposled loučili, uschla. A tak Ondra pomalu polevuje a jednoho dne se domluví svatba. Navíc to ve vesnici všichni schvalují, Maruška již opravdu asi není mezi živými, chudák, život musí jít dál.

Ale déšť je v kraji čím dál smutnější, protože déšť je Maruška a její naděje pomalu pohasíná. Její upřímné slzy – déšť – způsobí, že jedna malá větvička na lípě se zazelená. Není to ani pořádně k povšimnutí.Nastává den svatby. Pár minut a Maruška zůstane navždy zatracena. Na poslední chvíli si Ondra všimne, že na lípě se jedna větvička přece jenom zazelenala. Navíc se drobně rozprší, poslední zoufalý vzkaz Marušky, poslední svolávání beránků.

Ondra: Ženit se nebudu. Za co by stál můj život, kdybych na Marušku zapomněl?!

Někdo si myslí, že se pomátl, někdo je uražen. Nevěsta tryskem a uraženě odjíždí. No zmatek.

V tom mumraji se začne dít nebývalá věc. S deštěm sjíždí na zem jako by kousek nebe. Až lidi žasnou, neboť ten kousek nebe se mění v dešťový kočár, v dešťové koně a tohle spřežení přiváží Marušku. Je ve svatebním, však Ondra taky. Překvapení, radost! Obětí. Takže nakonec přece jenom svatba. Radují se i rodiče Marušky, ale když se Maruška chystá nasednout s Ondrou do kočáru, sedlák je zastaví:

„Tak to ne! Ty jsi déšť nepřinesl, Marušku ti nedám!“

„Muži!“ křikne selka, aby se rozpomněl, že tohle už tu jednou bylo, že za takovéhle věci byl celý kraj potrestán suchem.

A tak se sedlák raději ztratí v davu. A Maruška s Ondrou odjíždějí.

Zůstane tu jen děda pohádka, kouká do oblohy, kde on jediný vidí obraz dešťové víly. Zdá se mu to podivné, přihne si:

„Kde já tu ženskou viděl? Na bále? Na roští? Ne. Na trhu. Prodávala pantofle. Kdepak, já kouknu a vidím.“


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Dešťová víla
Vzduch, oheň, země, voda - čtyři živly a jejich vládce, samo Slunce, jsou rozezleny zkušeností, kterou na své pouti pozemským světem učinila Dešťová víla. Lidé už myslí jenom na majetek a na peníze, láska a pomoc bližnímu nemají pro ně cenu, neznamenají vůbec nic. Jako sedlák Lakota, nejbohatší hospodář v kraji. Jeho syn Ondra má rád Květušku, jenomže ta by nepřinesla žádné věno a tak Lakota nutí Ondru do sňatku s bohatou dědičkou pivovaru. A jediná Květuška se také ujme chudé žebračky, za kterou putuje přestrojená Dešťová víla, a proto ona jediná dostane moc, aby vrátila vodu svému kraji. Takový byl totiž trest, na kterém se dohodly Živly spolu se Sluncem - prameny vyschnou a déšť nepřichází... Nebezpečná je cesta, nebezpečné jsou i úkoly, které musí Květuška splnit, ale největší nebezpečí na ni čeká v podobě zkoušky lásky mezi ní a Ondrou, který se ji vydá hledat. Kdo obstojí?

Na motivy pohádky spisovatele Theodora Storma napsal scénář Jan Míka, a v pohádce, kterou režíroval Milan Cieslar, si zahrály známé herecké tváře - Lenka Vlasáková, Vica Kerekes, Jakub Gottwald, Miroslav Donutil, Simona Stašová, Marián Labuda, Stanislav Zindulka a další.

Česká televize


Popis / Obsah / Info k filmu Dešťová víla
Realizaci pohádky Milana Cieslara Dešťová víla brzdil nedostatek financí, dokud se koprodukce neujala Česká televize, která ji bude asi vysílat na Vánoce 2011. – Obyvatelé vesnice se až na výjimku – dívku Květušku - zachovají zle k žebračce, tedy převlečené Dešťové víle. Ta je po dohodě se Sluncem a s dalšími živly potrestá tím, že jim sebere vodu. Strádání může ukončit právě jen Květuška, zamilovaná do Ondry, syna statkáře Lakoty. Dívka se vydá na pouť za vílou. Dostane se až do nebe a splní tři náročné úkoly, aby získala zpět vodu. Nesmí se však vrátit domů, dokud si nebude jista Ondrovou láskou. Až když mladík od oltáře uteče vnucené nevěstě Bětě, dceři pivovarníka Bečky, Květuška se objeví rovnou na svou svatbu... – Scénář Jana Míky je nesoudržný, eklektický a málo dramatický, charaktery postav jsou stereotypní, režie je mdlá a vizuální efekty občas vzbuzují úsměv. Jedná se o běžný televizní produkt, těžící z obliby žánru, jemuž nepomohou ani obrázky z islandských exteriérů.

-ivp-, Filmový přehled 2010/4


Popis / Obsah / Info k filmu Dešťová víla
Živly, které ovládají zemi - Vzduch, Oheň, Země a Voda - provádějí „pravidelnou inspekci“ u lidí. Za všechny živly sledujeme Vodu, které lidé říkají Dešťová víla. Jde krajem převlečena za chudou ženu. Pozná, že lidé začali myslet hlavně na peníze, že se vytrácí láska a dobro. Mezi takové lidi patří i sedlák Lakota (Miroslav Donutil), jehož syn Ondra (Jakub Gottwald) miluje chudou Květušku (Vica Kerekes). Jejich lásku ale sedlák nerad vidí. Když se živly vrátí ke Slunci, žádají tvrdé potrestání. Slunce váhá, ví, že lidi jsou lidi, a i přes jejich chyby je má rádo, ovšem je přehlasováno. V poslední chvíli mu pomůže Dešťová víla (Lenka Vlasáková). Požádá Slunce, jestli by nemohla lidi potrestat sama a vezme lidem déšť. Kraj sužuje sucho. Lidé nemají co sklízet, obilí neroste, sena jsou skoro spálena. Lakota využije situace a slíbí Ondrovi, že si může vzít Květušku za ženu pod podmínkou, že Květuška zařídí déšť. Ta se pak vydá za Dešťovou vílou a musí splnit tři úkoly. Úkoly to budou těžké, přetěžké a ani po jejich splnění nebude mít Květuška s Ondrou
vyhráno. Lakota je nenapravitelný...Ale nebojte, nakonec dobro a láska zvítězí, jak už to v pohádkách bývá.
Distributor DVD


Popis / Obsah / Info k filmu Dešťová víla
Příběh volně navazuje po přiznaném časovém odstupu na konec předcházejícího stejnojmenného filmu.
Jana odešla od Jana, Anička našla svou první velkou lásku, Jan byl vyhozen z bytu Karin, ačkoliv s ním čekala dítě a Vladimír se vrátil ke své manželce.
Ale to by nebyl život skutečným dirigentem osudů, aby vše nebylo po určitém čase zase trochu jinak.
Vladimíra zastihujeme na daleké cestě, kdesi v pralesích Nové Guineje, kde uskutečňuje svůj dávný sen, nalézt lidi, nedotčené civilizací, se zvyky, pocházející ještě z doby kamenné.
Vladimír původní obyvatele pralesa nachází, ale situace se obrací proti němu jako v nejhorším snu. Pravěcí lidé odloví Vladimíra jako lovné zvíře. Dopraví ho do vesnice v srdci pralesa a Vladimírovi zbývají poslední okamžiky života, neboť podle všeho jsou to ještě kanibalové. Během mystického obřadu dojde ke zvratu a ve Vladimírovi divoši objeví nadpřirozené vlastnosti, všichni ho začnou uctívat jako šamana. Vrací se domů jako opravdový šaman s vírou a přesvědčením, že může léčit nemocné duše.
Po příjezdu do Prahy jeho cesta vede domů, ke své ženě. Návrat po roce v pralese nemůže skončit jinak, než s kufry za dveřmi.
Vladimír hledá exil u svých nevlastních sester, nikoho jiného nemá. V prázdném domě na předměstí nachází matku, která je sama, všemi opuštěná a právě se pokouší o sebevraždu. Je opilá a tak její pokus je spíše groteskou. Vladimír ji zachrání a nabídne duchovní pomoc.
Osudy hrdinů, zase přesně odpozorované ze života se s tragikomickou nadsázkou prolínají a touha každého žít šťastněji komplikuje osudy druhých. V komediálně neskutečných peripetiích se Jan dvoří bývalé manželce Janě, jakoby usiloval o znovuvzkříšení jejich manželství, Karin naopak bojuje o Františka, matka o svou osudovou známost.
Vše končí trojitou svatbou, během níž novomanželé i všichni svatebčané zjistí, že Vladimír žádné nadpřirozené schopnosti neměl a nemá. Všichni poznávají, že mohou chytit své životy do vlastních rukou, pokud opravdu chtějí.
Milan Cieslar - producent filmu


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

73.5 % (156)
6   - curil
7   - jarda53
7   - Pitryx
7   - green-tea
8   - řepešínský
7   - hvezdyn
8   - martin.stu
8   - georginaa
9   - Mackaku
8   - New
6   - vojtam
7   - jitush.b
3   - Mlapiska
5   - Snura
5   - Matematick
5   - Tonykla
7   - killy
8   - cerfik
2   - RwlBem
6   - Kycky

TV Program

ČT1 - Krotitelé dluhů

21:55 - 22:24

25 minut již uběhlo
4 minut zbývá do konce

ČT2 - Tobruk (2008)

21:45 - 23:30

35 minut již uběhlo
70 minut zbývá do konce

NOVA - Specialisté (2017) [TV seriál]

21:25 - 22:30

55 minut již uběhlo
10 minut zbývá do konce

Prima - První večeře

21:35 - 22:40

45 minut již uběhlo
20 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 177491
Osobností: 677729
Fotografií: 709780
Plakátů: 337633
Obsahů a biografií: 162162

Poslední komentáře

Cesta za smířením (2021)

Cesta za smířením
Kurvadrát! Tak tohle je   náser! Seveřani se neserou s   ničím, na nějakou   korektnost a politiku zvysoka   jebou! Dávají těžce na   prdel více >

Autor: topipig | Hodnocení: 10 / 10

Železný opičák (1993)

Železný opičák
Další maskovaný hrdina v   řadě, kterého chudý lid   vítá a ti bohatí se ho   chtějí za každou cenu   zbavit. Železný opičák se   hodně více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 7 / 10

Nitro Rush (2016)

Nitro Rush
Snímek navazuje na   předchozí film ´Nitro´   (2007), který by bylo dobré   shlédnou před tímto, neboť   se tu z toho určitá událost   více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 5 / 10

Příliš hlučná samota (1995)

Příliš hlučná samota
Tady budu hodně stručný.   Ať už byl tvůrčí záměr   jakýkoliv (a tady si tím   nejsem tak úplně jistý) tak   se prostě nepovedl. Slovutný   více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 4 / 10

Nitro (2007)

Nitro
Zpočátku to vypadá na   další snímek dle vzoru   série ´Rychle a zběsile´   (2001- ) a svým způsobem   tomu tak skutečně je.   Adrenalinový více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 8 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení