Désirée (1954)

Désirée
79 %
 
 

Další název: Desire

    Žánr: drama / životopisný / romantický
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 110 min.
Francie, 1894, pět let po revoluci. Désirée Claryová, dospívající dívka z rodiny marseillského obchodníka s látkami, přivede jednou na návštěvu bratry Josepha a Napoleona Bonapartovy, se kterými se náhodou seznámila. Napoleon je zatím neznámým, avšak velmi ambiciózním generálem francouzského vojska a chystá první válečné tažení. Zatímco Joseph se sblíží – a později ožení – s Désiréinou starší sestrou Julií, sebevědomý mladý vojevůdce, který se považuje za strůjce budoucího osudu celé Evropy, okouzlí samotnou Désirée. Zamilovaná dívka je na vrcholu blaha, když Napoleon požádá o její ruku. Po nějaké době ji však čeká kruté zklamání – to když se ukáže, že Napoleon ve skutečnosti chystá sňatek s vlivnou pařížskou dámou Josefinou de Beauharnais, která mu má dopomoci ke kariéře. Zklamaná dívka málem ukončí svůj život. Jenže osud, který si chtěl Napoleon podmanit, nakonec vše změní. Napoleona čeká vzestup až na císařský trůn, ale také strmý pád a vyhnanství. A z naivní měšťanské prodavačky pentlí Désirée bude tou dobou švédská královna…

Romantický snímek režiséra Henryho Kostera s Marlonem Brandem a Jean Simmonsovou v hlavních rolí vznikl podle skutečných událostí, ztvárněných v románu Annemarie Selinkové a byl nominován na Oscary v kategoriích nejlepší dekorace a nejlepší kostýmy v barevném filmu.

Zdroj: ČT

režie:
Henry Koster
 
 
hraje:
Marlon Brando (Napoleon Bonaparte), Jean Simmons (Desiree Claryová), Merle Oberon (císařovna Josephine), Michael Rennie (Jean-Baptiste Bernadotte), Cameron Mitchell (Joseph Bonaparte), Elizabeth Sellars (Julie,sestra Desiree), Charlotte Austin (Paulette Bonaparte), Cathleen Nesbitt (paní Bonaparte), Evelyn Varden (Marie), Isobel Elsom (paní Clary, matka Désirée), John Hoyt (Talleyrand), Alan Napier (Despreaux), Louis Borel (baron Morner), Peter Bourne (hrabě Brahe), Harry Carter (kočí), Richard Deacon (Etienne Clary), Edith Evanson (královna Hedwig), Bess Flowers (dáma na dvoře s dítětem), Richard Garrick (hrabě Regnaud), Chief Leonard George (papež Pius VII .), Sam Gilman (Fouche), A. Cameron Grant (Montel), Carolyn Jones (madam Tallienová), Nicolas Koster (Oscar, syn od Désirée), Colin Kenny (generál Becker), Marina Koshetz (zpěvačka), Kay E. Kuter (Lackey), Jack Mather (seržant), Joe Ploski (venkovan, držící dítě), David Leonard (Barras), Violet Rensing (Marie Louise), Lester Matthews (Caulaincourt), Gene Roth (Von Essen), Leon Alton (host na večírku), Dorothy Neumann (královna Sofia), Kenner G. Kemp (eskorta), Bert Stevens (muž), Mary Stewart (dívka), Siw Paulsson (princezna Sofia), Judy Lester (Caroline Bonaparte), Sven Hugo Borg (Aide), George Brand (sluha), Larry Crane (Louis Bonaparte), Florence Dublin (Eliza Bonaparte), Jack George (učitel hry na klavír), Richard Van Cleemput (Lucien Bonaparte)
 
 
námět:
Annemarie Selinko
 
 
scénář:
Daniel Taradash
 
 
kamera:
Milton R. Krasner
 
 
hudba:
Alex North
 
 
kostýmy:
René Hubert, Charles Le Maire
 
 
střih:
William Reynolds
 
 
zvuk:
Alfred Bruzlin, Roger Heman, John Speak, Ray Bomba, Bob Weatherford
 
 
vedoucí produkce:
Joseph C. Behm
 
 
výtvarník:
Leland Fuller, Lyle R. Wheeler
 
 
choreografie:
Stephen Papich
 
 
vizuální efekty:
Ray Kellogg
 
 
masky:
Ben Nye, Helen Turpin (účesy)
 
 
asistent režie:
William Eckhardt, Jack Sonntag
 
 
výprava:
Paul S. Fox, Walter M. Scott
 
 
dirigent:
Lionel Newman
 
 
producent:
Julian Blaustein
 
 
asistent střihu:
Lyman Hallowell
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.