Delta Force (1986)

Delta Force (The Delta Force)
66.3 %
 
 

The Delta Force

    Žánr: akční
    Země: Spojené státy americké / Izrael
    Délka: 126 min.
Chuck Norris a Lee Marvin nesmlouvavě účtují s islámskými teroristy v akčním spektáklu, který firma Cannon Films narychlo vyprodukovala v reakci na reálné události. Blouznivá sionistická propaganda mísí kýčovité drama s komiksovou akcí a nabubřelým gerojstvím ikonického hlavního představitele.
V pátek 14. června 1985 došlo k únosu letadla TWA 847 členy hnutí Hizballáh. Šéf Cannon Films Menahem Golan tváří v tvář aktuálním zprávám okamžitě inicioval projekt, který bude o probíhající události pojednávat. Přípravy na natáčení v Izraeli započaly ještě před navrácením posledních rukojmích domů, k němuž došlo 30. června.
Snímek Delta Force zohledňuje jednotlivé peripetie únosu - segregaci pasažérů s židovsky znějícími jmény, hrdinství německé letušky, propuštění žen a dětí či rozmístění části rukojmích po Bejrútu - i ikonické momenty, které obletěly světová média (zastřelení jednoho z pasažérů či rozhovor pilota z kokpitu s novináři, během něhož mu terorista drží pistoli u hlavy). V polovině se ale vyprávění zlomí do čiré žánrové fantazie, která místo vyjednávání, jež ve skutečnosti vedla k úspěšnému osvobození rukojmích, situaci řeší bombastickým zásahem speciálních jednotek v souladu s tím, jak část veřejnosti tehdy čekala, že bude situace eskalovat.
Výsledek tak představuje blouznivý mix křiklavě apelativního dramatu a nabubřelého akčního filmu, který sálá nesmlouvavostí, patriotismem a sionismem. Vyprávění nejprve prostřednictvím aluzí na holokaust či prvoplánovým vyobrazením teroristů jako hysterických bestií v divácích vypěstuje hněv, který následně nechá vyventilovat ve finále, jež oplývá až zvrhle požitkářskými záběry likvidace několika teroristických buněk v Bejrútu.
Roli bílého rytíře na kulomety a raketami osazeném mechanickém oři nepřijal nikdo menší než Chuck Norris, který svého času představoval jednu z nejvýdělečnějších hvězd Cannon Films. Právě snímky z produkce Menahema Golana, jako jsou Invaze do U. S. A. (Invasion U.S.A, 1985) či série Nezvěstní v boji (Missing in Action, 1984-1988), jej z původně řadového představitele bojových filmů pasovaly na vousaté beranidlo konzervativních hodnot Ameriky.

Jiří Flígl
LFŠ 2015

režie:
Menahem Golan
 
 
hraje:
Chuck Norris (major Scott McCoy), Lee Marvin (plukovník Nick Alexander), Martin Balsam (Ben Kaplan), Joey Bishop (Harry Goldman), Robert Forster (Harry Gildman), Lainie Kazan (Sylvia Goldmanová), George Kennedy (otec O'Malley), Hanna Schygulla (Ingrid), Susan Strasberg (Debra Levine), Bo Svenson (kapitán Campbell), Robert Vaughn (generál Woodbridge), Shelley Winters (Edie Kaplan), Charles Grant (Tom Hale), Steve James (Bobby), Kim Delaney (sestra Mary), Zipora Peled (sestra Anna), Eric Norris (Andy), Yehuda Efroni (David Rosovsky), Uri Gavriel (George Berri), Shaike Ophir (páter Nicholas), William Wallace (Pete Peterson), Jerry Weinstock (dr. Jack), Marvin Freedman (Dave Hoskins), Bob Levit (Jim Montgomery), Chelli Goldberg (Tina), Chris Ellia (Lesley), Jerry Lazarus (Robert Levine), Natalie Roth (Ellen Levine), Jerry Hyman (Ted Bilicki), Gael Lehrer (Rosalee Bilicki), Hank Leininger (Jay Bilicki), Howard Jackson (Ed), Caroline Langford (Sally Fraserová), David Menachem (Mustafa), Avi Loziah (Jaffer), Panos Nicolaou (Peter), Kevin Dillon (člen týmu Delta Force)
 
 
scénář:
James Bruner, Menahem Golan
 
 
kamera:
David Gurfinkel
 
 
hudba:
Alan Silvestri
 
 
výprava-architekt:
Luciano Spadoni
 
 
kostýmy:
Tami Mor
 
 
střih:
Alain Jakubowicz
 
 
zvuk:
Jerry Ross (supervize), Victor Grodecki
 
 
produkce:
Zion Chen, Itzik Kol, Dov Maoz
 
 
dabing:
Lubomír Zajíc (zvuk - video)
 
 
zvláštní efekty:
John Gant, Pini Klavir (koordinátor)
 
 
II. režie:
Carlos Gil
 
 
koordinátor kaskadérů:
Don Pike
 
 
spolupráce:
David Varod
 
 
producent:
Yoram Globus, Menahem Golan, Rony Yacov
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.