Dědečkem proti své vůli (1939)

Dědečkem proti své vůli
72.2 %
 
 

Další název: Reluctant Grandfather

    Žánr: komedie
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 4.8.1939        
    Délka: 104 min.
„Muži v plné síle si neradi přiznávají, že je ubíhající léta nezadržítelně posouvají na druhou kolej...“
POZOR, SPOILER

Mladý Jiří Osten zrovna slaví své 25. narozeniny. Je zde i jeho otec, znalec žen. Zrovna mu volá jeho milenka a smluví si na druhý den schůzku. Otec pak běží do strojírny něco opravit a syn se baví s přítelkyní Emčou Jánskou.

Nedaleko pracuje v šicí dílně mladá Tonička Kalinová. Ta se neustále vzdělává, protože chce ještě v životě něčeho dosáhnout.

Jednoho dne se tatík se synem trošku pohádá. Syn totiž chodí za vdanou paničkou Kokoškovou, a když to její manžel zjistí, „vlítne“ na jeho otce. Až z toho koktá. A ještě navíc ukáže dopis, že otec Osten svému synovi přenechá své továrny. To otce naštve a synovi vynadá. Ten od něj rozčilen odchází a jde ke konkurenci, aby se zde nechal zaměstnat jako dělník. Majitel souhlasí.
Jiří čekává na Toničku a jednoho dne ji konečně osloví. Mladá lidé v sobě naleznou zalíbení. Tatíček Kalina však nepřeje této známosti. A když Osten starší projeví o Toničku zájem, je proti Jiřímu zaujat ještě více. Netuší totiž, kdo je doopravdy a že se Jiří u konkurence již vyšplhal vlastní pílí hodně vysoko.

Pan továrník tedy přichází ke Kokoškům, aby si s Toničkou pohovořil o práci. Nabízí dva tisíce měsíčně. Ta to po chvíli váhání vezme. Zrovna když od Toničky odjíždí, zaskočí jej jeho syn. A jistě si mají ti dva o čem vyprávět...  Autor: Pitryx

režie:
Vladimír Slavínský
 
 
hraje:
Oldřich Nový (továrník Richard Osten), Raoul Schránil (Jiří, továrníkův syn), Ferenc Futurista (Ostenův sluha Ferdinand), František Paul (opilec Kalina), Antonie Nedošinská (Marie, Kalinova žena), Věra Ferbasová (Tonička, dcera Kalinových), František Krištof-Veselý (obchodník Božetěch Kokoška), Běla Tringlerová (Aťa, Kokoškova žena), Nancy Rubensová (Emča Jánská, snoubenka Jiřího Ostena), František Kreuzmann (personální ředitel strojírny dr. ing. Karel Chmel), Karel Černý (generální ředitel strojíren Brázda), Eliška Pleyová (Ostenova sekretářka), Jindra Hermanová (Richardova přítelkyně), Fanča Foltová (švadlenka), Marie Ježková (mistrová v módním závodě), Vladimír Pospíšil-Born (předseda správní komise), Václav Mlčkovský (člen správní komise), Jaroslav Sadílek (člen správni komise), Miloš Šubrt (Václav, mistr ve slévárně), Ladislav Janeček (závodní inženýr), Antonín Zacpal (dělník), Sláva Grossmann (člen ředitelské rady), Vladimír Smíchovský (hostinský), Václav Menger (host v hospodě), Antonín Jirsa (host v hospodě), Antonín Strnad, L. Procházková (Mařenka, panská u Ostenů), Stanislav Bláha (člen ředitelské rady), Marie Geblerová (modistka), Rudolfína Schránilová (slečna se psem), Jiřina Hladíková (host na večírku), Josef Venclů (hudebník), Karel Venzara (hudebník), Alois Bureš (hudebník)
 
 
námět:
František Zavřel (divadelní hra Dědečkem proti své vůli)
 
 
scénář:
Vladimír Slavínský
 
 
kamera:
Jan Stallich
 
 
hudba:
Roman Blahník
 
 
výprava-architekt:
Alois Mecera
 
 
střih:
Antonín Zelenka
 
 
zvuk:
František Šindelář
 
 
vedoucí produkce:
Jan Sinnreich
 
 
text písně:
Karel Melíšek
 
 
asistent režie:
Antonín Kubový
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.