Dědeček automobil (1956)

Dědeček automobil
73.6 %
 
 
    Žánr: komedie
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 29.3.1957        
    Délka: 98 min., 2693 metrů
„Odvážní muži na rychlých strojích a jejich první velká vítězství... Česká veselohra o průkopnících automobilismu.“
POZOR SPOILER

Na letišti přistává letadlo a z něj je vytaženo auto. Posloucháme výklad vypravěče o historii vzniku letadel i aut. Ten vypráví, mimo jiné, i o postupné výrobě motokola v Mladé Boleslavi. Toto má sice úspěch, ale lid obecný o ně zájem nejeví. Snad i proto je vyslán Vondřich a Toman na velké závody do Francie.

Dále jest nám již sledovati přímý průběh závodu. Vondřich chvíli vede, ale pak havaruje a jeho stroj je dále jízdy neschopen. Jeho mechanik František mu stroj opravuje a přitom se má k dívce Nanette. Ovšem pak musí se vrátiti zpět do vlasti, a tak si zatím jen píší. Samozřejmě se pak setkají znova. Na dalších závodech vyrobí Franta Vondřichovi brašnu na záda, ve které je nářadí. Brašna sklidí posměch, závodník sám však zvítězí. Franta pak přechází od motocyklu k automobilům a jede s hrabětem Kolowratem na jiné závody. Ve Francii Františkovi přichystají velmi překvapivé přivítání. Všichni vědí, že si má brát Nanette. Hrabě a František však marně čekají na jejich závodní vůz, který sem měla dopraviti železniční dráha. Vůz však nikde. Proto se rozhodnou jet závod tím, kterým přijeli. Jen je třeba jej „očesat“ a oni tak učiní. Je odstartováno. Normální vůz asi nemá proti závodním strojům šanci. A stihne František, když už nic, alespoň svou vlastní svatbu?  Autor: Pitryx

režie:
Alfréd Radok
 
 
hraje:
Raymond Bussières (mechanik Marcel Frontenac), Ginette Pigeon (Nanette, Frontenacova dcera), Luděk Munzar (mechanik František Projsa), Radovan Lukavský (továrník Václav Klement), Jiří Sehnal (továrník Václav Laurin), Josef Hlinomaz (hrabě Alexandr Kolovrat), Annette Poivre (majitelka hotelu), Antonín Šůra (závodník Václav Vondřich), Svatopluk Beneš (závodník Jean Pierre Demeester), Oldřich Fantišek Korte (anglický mechanik Mackie Duff), Miloš Kopecký (Albert de Dion), Josef Schwarz-Červinka (francouzský žurnalista a pořadatel), Miroslav Svoboda (starosta v Gaillonu), Miloš Forman (letecký mechanik / asistent kamery), Antonín Jedlička (mechanik Bouton), Josef Příhoda (mechanik Kaďousek), Jindřich Narenta (závodník Gottfried Mayer), Jiří Lír (francouzský mechanik Pierre Charron), Adolf Branald (kameraman), Jiřina Bohdalová (nevěsta), Václav Wasserman (vzduchoplavec Louis Goddard), Karel Pavlík (anglický mechanik), Milan Mach (mechanik / železničář), Georgis Skalenakis (mechanik), Miroslav Zounar (závodník Toman), Josef Kobr (závodník), Vladimír Menšík (italský automechanik), Pavel Landovský (svatebčan s trubkou), Karel Novák (role neurčena), Ludmila Skleničková (francouzská dáma), Olga Světelská (letuška), Jiří Hojer (hostinský v Gaillonu), Miroslav Abrahám (železničář / fotograf), Josef Kučera (Michel Constantini), Marie Branaldová (manželka starosty), Oldřich Mandík (závodník), Jaroslav Netušil (závodník), František Novák (role neurčena)
 
 
námět:
Adolf Branald (román)
 
 
scénář:
Adolf Branald, Alfréd Radok (a technický)
 
 
kamera:
Jaromír Holpuch
 
 
hudba:
Jan F. Fischer
 
 
výprava-architekt:
Jaroslav Krška, Luděk Škuta
 
 
kostýmy:
Bohumil Sochor, František Kauler
 
 
střih:
Jiřina Lukešová
 
 
zvuk:
František Fabián
 
 
vedoucí produkce:
Ladislav Hanuš
 
 
výtvarník:
Kamil Lhoták, Vladimír Mácha, Vladimír Slepička
 
 
mluví:
Karel Höger (komentář), Otomar Krejča (komentář)
 
 
masky:
Oldřich Mach, Rudolf Buneš
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Václav Rouha
 
 
asistent režie:
Miloš Forman, Eliška Šindelářová
 
 
asistent kamery:
Stanislav Milota, Kamil Kadeřábek
 
 
pomocná režie:
Vladimír Svitáček
 
 
odborný poradce:
Kamil Lhoták
 
 
autor komentáře:
Adolf Branald
 
 
asistent vedoucího výroby:
Marie Kaplanová
 
 
výprava:
Vladimír Mácha
 
 
nahrál:
Filmový symfonický orchestr
 
 
dirigent:
Štěpán Koníček
 
 
asistent střihu:
Štěpánka Stříbrná
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.