Danny Rose z Broadwaye (1984)

Danny Rose z Broadwaye (Broadway Danny Rose)
67.4 %
 
 

Broadway Danny Rose

    Žánr: komedie
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 86 min.
Danny Rose z Broadwaye svým způsobem evokuje první roky Allenova působení jako komika a sama postava Dannyho Rose je archetypem průměrného uměleckého agenta (o něco zralejšího kolegy Jerryho Wexlera z Allenovy divadelní hry The Floattng Light Bulb), trávícího život sisyfovským bojem za úspěch jím zastoupených umělců.
Film začíná na Broadwayi, kde se v kavárně Carnegie zdánlivě náhodou sešlo sedm vysloužilých komiků a jejich agentů, kteří si začnou vyprávět sentimentální historky o starých časech a lidech, které znali, povídají si o svém malém světě a vzpomínají na různé příběhy a události svého uměleckého života a působení. A vzpomínají i na svého nejsměšnějšího kolegu, obětavce Dannyho Rose (Woody Allen), bezvýznamného uměleckého agenta, který s nadšením a vytrvalostí bojoval při propagaci průměrných imitátorů, herců, humoristů a tanečníků (včetně jednonohého stepaře). Každý umělec, jemuž se Dannymu povedlo dopomoci k úspěchu, totiž Dannyho vždy opoustil a odešel k nějakému zavedenějšímu agentovi s lepšími kontakty.
Osou snímku se pak stává anekdotický příběh, jak chce dát Danny Rose nový impuls tentokrát kariéře zpěváka Loua Canovy (Nick Apollo Forte) a udělat z něho hvězdu. Lou má právě před rozhodující zkouškou, která má o získání důležitého kontraktu rozhodnout, jenže Lou udržuje bouřlivý vztah s bývalou milenkou mafiánského gangsterského šéfa, temperamentní italoameričankou Tinou Vitale (Mia Farrow), a s tou se právě pohádal. Vypláče se Dannymu, že nevystoupí, pokud jeho Tina nebude v sále, a obdivuhodně nepoučitelný obětavec a dobrák Danny za ní odjíždí domů umluvit ji, aby šla na Louovu zkoušku s ním. Když se mu ji však nakonec podaří přesvědčit, a vydají se ke klubu, začnou je najednou pronásledovat mafiáni, kteří Tinu chtějí použít k jakémusi vyrovnání účtů. Danny a Tina vyváznou živí a přijdou na vystoupení včas. Jenže v tu chvíli Dannymu právě začíná docházet, že mu vlastně Tina není úplně volná...
Film je zdánlivě jen nostalgickou (černobílou) miniaturou o dalším z řady allenovských človíčků, ale svou dokonalou stavbou a svou vtipností dovedně balancuje nad hranou sentimentu, a Danny Rose z Broadwaye se tak nakonec stává křehkou apoteózou věčných looserů.  Autor: fred.appl

režie:
Woody Allen
 
 
hraje:
Woody Allen (Danny Rose), Mia Farrow (Tina Vitaleová), Nick Apollo Forte (Lou Canova), Edwin Bordo (Johnny), Gina DeAngelis (Johnnyho matka), Paul Greco (Johnnyho bratr), Frank Renzulli (Johnnyho bratr), Sandy Baron (role neurčena), Howard Storm, William Jordan, Jack Rollins, Maurice Shrog (hypnotizér)
 
 
scénář:
Woody Allen
 
 
kamera:
Gordon Willis
 
 
hudba:
Dick Hyman (supervize)
 
 
výprava-architekt:
Mel Bourne
 
 
kostýmy:
Jeffrey Kurland
 
 
střih:
Susan E. Morse
 
 
zvuk:
Dan Sable, Frank Graziadei, Roy B. Yokelson
 
 
vedoucí produkce:
Charles H. Joffe
 
 
produkce:
Robert Greenhut
 
 
titulky-česká verze:
Marie Fronková
 
 
dabing:
Sylva Turbová ((CZ dabing))
 
 
zpěv:
Nick Apollo Forte
 
 
text písně:
Nick Apollo Forte (Agita, My Bambina)
 
 
asistent zvuku:
Lynn Sable
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.