Dáma v jezeře (1947)

Dáma v jezeře (Lady in the Lake)
70 %
 
 

Lady in the Lake

    Žánr: krimi / drama / film noir
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 105 min.
„Filmový přepis detektivního románu Raymonda Chandlera“
Doba soukromým očkům nepřeje, detektiv Phillip Marlowe je mizerně placený, a tak se rozhodne poslat povídku do rodokapsového magazínu. Právě v jeho redakci ale nečekaně narazí na nový případ - pátrání po vydavatelově nezvěstné ženě. Zprvu nevinně se tvářící vyšetřování ale záhy vyhrotí nález první mrtvoly - smrt neodpočívá ani o Vánocích.
Patří-li Občan Kane (Citizen Kane, 1941) mezi nejčastěji vyzdvihované tituly filmové historie, není to nadarmo - jeho vliv na hollywoodskou produkci byl ve 40. letech neoddiskutovatelný a mimo jiné vedl k nárůstu používání subjektivních narativních technik v do té doby o poznání usedlejších filmech. Jedním z nejvýraznějších příkladů tohoto posunu je režijní debut herce Roberta Montgomeryho, který v adaptaci knihy Raymonda Chandlera Dáma v jezeře také sám ztvárnil detektiva Phillipa Marlowa. A celý snímek pojal tak, že působí, jako by byl přesným záznamem toho, co vidí hlavní hrdina - jeho samého tak v podstatě nespatříme, výjimkou jsou občasné odrazy v zrcadle a také vložené pasáže, v nichž do kamery vysvětluje detaily svých dobrodružství. Místy až naivně vyprávěný film je dokonale ozvláštněn použitou technikou, chvílemi trochu neobratnou (kamery byly v té době stále ještě značně nepohyblivé), ale rozhodně důslednou. Absence hrdiny v obraze vedla nejen k odlišnému pojetí střihu, ale i jiným akcentům ve zvukové stopě (charakterizace hrdiny je „dovybavena" jeho častým hvízdáním) a občas také roztomile afektovanému herectví (nezřídka přímo do kamery). Avšak přestože vidíme vše, na čem spočine oko soukromého detektiva, motivace postav zůstává záhadou a pohání detektivní zápletku až k finálnímu nečekanému rozuzlení. Největší atrakcí je zde ale sama použitá technika subjektivního hlediska, která nicméně nezřídka vytrhává ze soustředění na příběh, a mimo jiné právě proto se v kinematografii nikdy příliš neujala.

Viktor Palák
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2016

režie:
Robert Montgomery
 
 
hraje:
Robert Montgomery (Phillip Marlowe), Audrey Totter (Adrienne Fromsettová), Lloyd Nolan (poručík DeGarmot), Tom Tully (kapitán Kane), Leon Ames (Derace Kingsby), Jayne Meadows (Mildred Havelendová / Mrs. Falbrooková / Muriel Chessová), Dick Simmons (Chris Lavery), Morris Ankrum (Eugene Grayson), Lila Leeds (recepční), Kathleen Lockhart (Mrs. Graysonová), Eddie Acuff (Ed, koroner), Fred Sherman (reportér), William Roberts (umělec)
 
 
námět:
Raymond Chandler (Lady in the Lake (román, 1943))
 
 
scénář:
Steve Fisher
 
 
kamera:
Paul Vogel
 
 
hudba:
David Snell, Maurice Goldman
 
 
výprava-architekt:
Edwin B. Willis
 
 
střih:
Gene Ruggiero
 
 
zvuk:
Douglas Shearer
 
 
výprava:
E. Preston Ames, Cedric Gibbons
 
 
producent:
George Haight
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.