Cukrová bouda (1980)

Cukrová bouda
73.9 %
 
 
    Žánr: drama
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 1.5.1981        
    Délka: 85 min.
„O lidech poznamenaných válkou, kteří začínali znovu žít.“
POZOR, SPOILER

Končí válka. U mostu je zasažen střelbou muž, otec dvou malých kluků Přibylových. Po pohřbu se matka odtud stěhuje pryč. Přijíždějí na místo, kde budou bydlet. Oba kluci, Ondra a Martin tu budou mít zdravý vzduch. Nic jiného tu zatím stejně není. Ani elektřina. Kluci jsou tu spokojeni, zvláště když nemusí do školy. Pak poznají poručíka, který tu velí četě vojáků. Místo školy chodí kluci sadit stromky, čímž si vlastně i vydělají peníze.

Jednoho večera se u nich doma objeví cizí muž. Vojáci jej zatknou, ale on je poznán jako domácí, Fredo Bártl. Ondra pak v lese narazí na mladíka, který se tu muchluje s mladou dcerou místního obyvatele Trudou. Ondra se také začne přátelit s Fredem, dostane od něj krávu.

Martin je nemocný a matka jde shánět lékaře. Narazí však na poručíka a ten chlapce odveze. Když je pak u nich doma a holí se strojkem Ondrova táty, tak se kluk naštve a uteče z domu. Kam jinam než za Fredou.

Jednou jsou spolu u rozhledny, když se tu objeví Němci. Fredo posílá kluka pryč a sám se jim chce postavit. Jenže jej čeká hodně velké překvapení.

Mezitím už startují vojáci a spěchají tam nahoru. Mrtvoly záškodníků jsou pak přineseny do vesnice. Ukáže se tu i nový učitel - a pak klukům začne zase škola...  Autor: Pitryx

režie:
Karel Kachyňa
 
 
hraje:
Jana Švandová (maminka Přibylová), Michal Dlouhý (Ondra, syn Přibylové), Marek Mikuláš (Martin, Ondrův mladší bratr), Lubomír Kostelka (správce Škurek), Miroslav Macháček (antifašista Alfred Bartl zvaný Freda), Jiří Kodet (František Přibyl, otec Ondry a Martina), Ivan Vyskočil (nadporučík Bedřich), Barbora Štěpánová (Trudi), František Němec (kapitán, později učitel), Michal Pešek (Rudi, Bartlův syn), Magdaléna Holendrová (jeptiška), Lena Birková (Němka), Blanka Lormanová (Němka), Gabriela Najmanová (Němka), Zuzana Talpová (Němka), Gabriela Wilhelmová (Němka), Pavel Jiras (přistěhovalec Libor), Hana Pastejříková (Liborova žena), Jiří Knot (voják), Jiří Kodeš (voják), Ivan Pokorný (voják), Martin Učík (voják), Zdeněk Srstka (povozník), Bořivoj Navrátil (sovětský důstojník), Zdeněk Martínek (starý učitel), Jiří Prýmek (venkovan), Vojtěch Rón (venkovan), Martin Mikuláš (žák)
 
 
námět:
Vladimír Körner (novela Zrození horského pramene)
 
 
scénář:
Vladimír Körner, Karel Kachyňa
 
 
kamera:
Jan Čuřík
 
 
hudba:
Luboš Fišer
 
 
výprava-architekt:
Zbyněk Hloch
 
 
kostýmy:
Eva Martincová, Svatava Sophová, Hana Mesteková
 
 
střih:
Jiří Brožek
 
 
zvuk:
Pavel Jelínek, Ivo Špalj (mix)
 
 
vedoucí produkce:
Oldřich Mach
 
 
II. kamera:
Pavel Nečesal
 
 
II. režie:
Zeno Dostál
 
 
masky:
Bohumil Sobotka
 
 
dramaturgie:
Jana Knitlová
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Eva Charvátová, Jiří Ulrich
 
 
asistent režie:
Stanislava Hutková
 
 
fotograf:
Vladimír Souček
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.