Únorové novinky
ohodnotit

Čtyři pokoje

Four Rooms

Rok:
1995
Délka:
97 minut
Premiéra v ČR:
31.7.1997
„Tim Roth v povídkové koláži Quentina Tarantina & Co. - rezervace všech průšvihů zaručena aneb panenská noc hotelového poskoka.“
Popis / Obsah / Info k filmu Čtyři pokoje
Americký nezávislý snímek Čtyři pokoje vznikl v produkci Quentina Tarantina (producentem byl jeho stálý spolupracovník Lawrence Bender) a je složen ze čtyř povídek, odehrávajících se o silvestrovském večeru v losangeleském hotelu Monsignor. Spojovacím článkem je tu postava hotelového poslíčka Teda (Tim Roth), který je připraven na poklidnou službu během poslední noci v roce, ale nakonec neví, kam dřív skočit.

V první povídce Chybějící ingredience (rež. Allison Andersová) ho pětice polonahých čarodějek pošle pro různé rekvizity, nutné pro tajemný rituální obřad, ve druhé, nazvané Nesprávný muž (rež. Alexandre Rockwell), se omylem dostane do pokoje, kde psychopatický manžel trýzní svoji ženu, ve třetí s titulem Zlobivé děti (rež. Robert Rodriguez) musí hlídat neposlušné ratolesti elegantního gangstera a objeví přitom zapáchající mrtvolu a konečně v poslední Muž z Hollywoodu (rež. Quentin Tarantino) se zúčastní podivné sázky se zapalovačem.

Jednotlivé segmenty mají proměnlivou úroveň, filmařsky nejzdařilejší je asi Rodriguezova epizoda. Tarantino ve své povídce, v níž také vytvořil hlavní roli (spolu s Brucem Willisem, jehož jméno není uvedeno v titulcích), parafrázoval známý příběh, uvedený (pod názvem Muž z jihu) jednak v seriálu slavného mistra hrůzy Alfred Hitchcock uvádí a pak také v seriálu podle povídek Roalda Dahla Neuvěřitelné příběhy, kdysi uváděného v naší televizi. Projektu se měl původně zúčastnit také scenárista a režisér Richard Linklater, který však těsně před jeho realizací od svého úmyslu ustoupil.

Zdroj: ČT


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Čtyři pokoje
Hoteloví hosté dovedou být pěkně otravní. Obzvlášť, když se na věc díváte očima místního poskoka Teda!
Hotelový poslíček Ted dostal novou práci - stal se poskokem snobských hostů v luxusním hotelu Mon Signor. Blíží se silvestr a do Los Angeles se sjíždí sebranka těch nejzlomyslnějších a nejrozmazlenějších boháčů, aby si ve velkém stylu užili konec roku.


Autor: HanzRaptor

Popis / Obsah / Info k filmu Čtyři pokoje
Na Silvestra se každý baví jak umí!
Dvanáct nemožných hostů. Čtyři skandální požadavky. A jeden osamělý poslíček prožívající nejdivočejší Silvestr svého života. Čtyři pokoje jednoho starého hollywoodského hotelu, čtyři příběhy a čtyři režiséři, kteří si sami napsali scénář. Takový je základ vynikající komedie Čtyři pokoje, jejímž spojovacím článkem je kromě magické čtyřky, místa (hotel Mon Signor) a času (silvestrovská noc) postava Teda – recepčního a hotelového poslíčka, který při své první službě prožívá trpkou noční můru. Hosté hotelu – a zejména oněch čtyř pokojů – jsou totiž příšerní, dle nepsaného zákona ale mají vždycky pravdu a navíc se jim musí vyhovět, byť by šlo o ta nejneuvěřitelnější přání.
DVD Express


Popis / Obsah / Info k filmu Čtyři pokoje
Povídkový snímek Čtyři pokoje je dílem čtyř režisérů, kteří se v poslední době stali nejslavnějšími představiteli americké nezávislé kinematografie. U nás jsou ovšem dobře známi jen dva z nich, Robert Rodriquez a Quentin Tarantino. - Tvůrci natočili čtyři epizodické příběhy, jejichž spojujícím článkem je fakt, že se všechny odehrávají v pokojích losangelského hotelu Monsignor a že do každého je zatažen novopečený hotelový sluha Ted. Mladík se po nástupu do služby snaží chovat podle rad zkušeného předchůdce naprosto profesionálně. S osudovou nekompromisností je však o silvestrovské nocinucen stát se důležitým aktérem různých bizarních událostí: musí poskytnout své sperma jako ingredienci pro čarodějnický obřad, šílený žárlivec si jej splete s domnělým milencem své ženy, bohatý mafián si ho najme na hlídání nezvedených dětí a hollywoodský magnát jej zatáhne do podivné sázky, v níž jde o useknutí prstu. - Každý z režisérů napsal scénář své epizody a samozřejmě uplatnil svou poetiku. Výsledkem je však značně elektrická podívaná (uvozená animovanými titulky na způsob filmové série o Růžovém panterovi), v níž se různé styly a žánry střídají bez většího účinku. Allison Andersová natočila jakýsi komediální horor na feministické téma, v němž ovšem uplatňuje i prvky satiry. Epizoda Alexandra Rockwella je naproti tomu hyperbolizovanou černou anekdotou o manželském trojúhelníku. Filmařským nadhledem a nápaditosti se vyznačuje především anekdota Roberta Rodriqueze, jenž celkem nevinným dětským výtržnostem přisoudil důsledky gangsterského řádění. Quentin Tarantino ve své (záměrné střídmé pojaté), "dialogové" epizodě vzdal hold napínavým televizním seriálům, jmenovitě The Alfred Hitchcock Show (povídka Muž z Ria) nebo Tales of the Unewpected (neuvěřitelné příběhy: povídka Muž z jihu - TV). Roli poslíčka Teda, původně napsanou pro Steva Buscemiho, ztvárnil zkušený Tim Roth v nervním stylu starších komedií Jerryho Lewise, jenž v roce 1960 natočil autorskou komedii s obdobným námětem The Bellboy (Hotelový poslíček). Tím však hlavní představitel místo očekávaného "pojidla" vnáší do filmu jen další nesourodý prvek. - Snímek, který kvůlineujasněné koncepci nezachránila ani řada známých hereckých představitelů, působí, jako by jej tvůrci natočili "mimochodem" a spolehli se přitom víc na svá jména než na své schopnosti.

Autor/Zdroj: /reklamní materiály distributora


Doba: současnost. Město: Los Angeles. Bližší časové vymezení: Silvestr. Místo: hotel Mon Signor. A zde, v honosně vybavené hale luxusního hollywoodského hotelu, začíná pracovat jako hotelová služba Ted (Tim Roth). On to ještě neví, ale tucet těch nejpříšernějších lidí se tu právě chystá ubytovat... a budou potřebovat jeho služby.

Autor/Zdroj: /reklamní materiály distributora


Hotelový poslíček Ted dostal novou práci - stal se poskokem snobských hostů v luxusním hotelu Mon Signot. Blíží se silvestr a do Los Angeles se sjíždí sebranka těch nejzlomyslnějších a nejrozmazlenějších boháčů, aby si ve velkém stylu užili konec roku. Pro Teda začíná těžká šichta. On to ještě neví, ale tucet nejhorších lidí na světě se tam právě chystá ubytovat a budou potřebovat jeho služby!

Autor/Zdroj: /reklamní materiály videodistributora


Povídkový snímek Čtyři pokoje je dílem čtyř režisérů, kteří se v poslední době stali nejslavnějšími představiteli americké nezávislé kinematografie. Tvůrci natočili čtyři epizodické příběhy, odehrávající se o silvestrovské noci v pokojích jednoho losangeleského hotelu. Do každého příběhu (i pokoje) je zatažen novopečený hotelový sluha Ted (Tim Roth). S osudovou nekompromisností se mladík stane důležitým aktérem podivných až bizarních událostí.
Kino ART

Autor/Zdroj: /Kino ART


Povídková komedie Čtyři pokoje je dílem čtyř režisérů, kteří se stali nejslavnějšími představiteli moderní americké nezávislé kinematografie. Spojujícím článkem jednotlivých epizod je fakt, že se všechny odehrávají v pokojích losangeleského hotelu Monsignor a že do každého je zatažen novopečený hotelový sluha Ted (Tím Roth). Pro zajímavost uveďme, že tato role byla původně napsána pro Steva Buscemiho. Ted se po nástupu do služby snaží chovat podle rad zkušeného předchůdce naprosto profesionálně, o silvestrovské noci je však nucen stát se důležitým aktérem různých bizarních událostí: musí poskytnout své sperma jako ingredienci pro čarodějnický obřad, šílený žárlivec si ho splete s domnělým milencem své ženy, bohatý mafián si ho najme na hlídání nezvedaných dětí a hollywoodský magnát jej zatáhne do podivné sázky, v níž jde o useknutí prstu.

Autor/Zdroj: /Kino AERO


Popis / Obsah / Info k filmu Čtyři pokoje
Los Angeles, Hotel Mon Signor, silvestrovská noc. Kdyby to byl Ted býval věděl, tak by si našel jiný džob. Velký hotel je svět sám pro sebe a v jeho pokojích se odehrává všechno, co kdy jitřilo vaše perverzní představy a horečnaté, morbidní sny. Průměrná hotelová postel je hustě popsaná kronika všech myslitelných deviací, patologických obsesí, orgastických explozí a přidušených výkřiků za zamčenými dveřmi, jen sporadicky přerušovaných bezstarostným chrápáním spořádaného obchodního cestujícího, který sem nedopatřením zabloudil. Provokativní kouzlo hotelového pokoje spočívá v tom, že si v něm troufnete na věci, které byste si nedovolili ve vlastním bytě, s vlastní manželkou, tchýní nebo třídní učitelkou. Hotelový pokoj je prostě místo, kde konečně můžete uskutečnit to, na co od puberty pod peřinou čas od času tajně myslíte, ale zatím jste se to báli zkusit. Je to jedno z nejméně bezpečných míst na světě, kde se může přihodit absolutně cokoli a silvestrovská noc tahle rizika ještě pořádně nažhaví. A když jste na zazvonění k ruce pro všechny hrátky pošahaných maniaků, kteří si tu zrovna dali dostaveníčko, máte asi takovou naději na přežití jako kdyby vás šoupli v trenýrkách mezi lední medvědy, kteří právě končí hladovku za menší ozónovou díru nad Antarktidou. Nezkušený Ted navštívil této noci Čtyři pokoje, porušil všechna "zlatá" pravidla své profese a přestože za své služby dostal slušně zaplaceno, balancoval tak často na hranici života, smrti a reálného šílenství, že na tuhle první silvestrovskou hotelovou službu do smrti nezapomene...

S nápadem, aby různí režiséři natočili v různých hotelových pokojích různé "silvestrovské" příběhy, přišel za Tarantinem údajně jeden z nich, Alexandre Rockwell. A tak se sešli čtyři kolegové-režiséři, kteří se často potkávali v postmoderních sekcích filmových festivalů - a jen oni sami vědí, co tahle společná práce provedla s jejich přátelstvím. Každý z nich si vybral jeden pokoj v hotelu Mon Signor a převyprávěl v něm svůj příběh. Možná se od tohoto nekonvenčního a nezávislého kvarteta čekalo víc - možná bylo zhruba dvacet minut, jež měl každý k dispozici, příliš málo na to, aby rozehráli charaktery svých postav a dohráli pointy svých hotelových anekdot. V každém případě je kromě nezvykle excentrického Tima Rotha spojuje především fakt, že všechny čtyři pokoje byly postaveny v Culver City, kde také 10. listopadu 1994 byla natočena první klapka. Tím ale vnější podobnost razantně končí, neboť ve stylu "každý jede na sebe" byl natočen a ustříhán vzácně nevyrovnaný slepenec, kde skvělé okamžiky střídají bezradné momenty prázdných efektů a hluchých pokusů o gag, jež by v éře němé grotesky skončily pod střihacím stolem. Slabší "předskokani" Allison Andersová a Alexandre Rockwell poněkud těžkopádně rozjíždějí stopu pro klasika Tarantina a zejména Roberta Rodrigueze, kterému tahle silvestrovská noc sedla rozhodně nejlépe. A tak se prosím nezvedejte po prvním nahlédnutí do pokojů Mon Signoru, kam nás nekonvenční Allison Andersová zavede v epizodě Chybějící ingredience (40%) mezi čarodějnice, shánějící (spolu s Madonnou) čerstvý ejakulát pro svůj obskurní rituál. Ještě že Ted je po ruce a v dostatečné formě pro urgentní odběr. Pro někoho možná nápad k popukání, ale tím veškerá legrace a invence končí. O mnoho pozadu za touto plonkovou taškařicí nezůstává ani Rockwellův Špatný muž (40%), kde v pseudosadomasochistické kreaci Ted marně hledá kudy uniknout a divák odpověď na otázku, o čem ten příběh ujetého manželského páru vlastně je? Jedinou zásadní informací, kterou si z pokoje č. 404 odnesete je, že Ted nesnáší, když mu někdo říká králíčku Theodore - a bez té se klidně obejdete. Když s režisérem a jeho manželkou Jennifer Bealsovou (která hraje ve většině jeho filmů) projdete druhým pokojem, máte už nejhorší za sebou a čeká vás zasloužená odměna od hodného strýčka Roberta Rodrigueze, který nezklamal a potvrdil své nemalé ambice i v situační nadsázce komediálního žánru. Jeho Nevychovanci (80%) jsou předčasným vrcholem snímku, který se dosud rozpačitě potácel mezi standardním "sitcomem", parodií na cokoli a školní režijní etudou pro pár průměrných herců a slabý nápad. Nevýrazný "timing" (s výjimkou závěrečné sekvence) a průměrné herecké výkony (navzdory nenápadné přítomnosti Bruce Willise) má i závěrečná Tarantinova variace Muž z Hollywoodu (60%), parafráze na Hitchcockovu televizní klasiku Muž z Ria. Steve McQueen a Peter Lorre by se divili, jak si Ted s touhle situací poradil. Ostatně osudem a hotelovými štamgasty pronásledovaný "dějový spojovák" a hotelový poskok Tim Roth, jehož projev osciluje mezi Jimem Carreyem, Johnem Cleesem, Oliverem Hardym a králíkem Rogerem, patří rozhodně k nepřehlédnutelným postavám snímku, jehož největší slabinou je to, že sliboval více než nakonec nabídl. Ale to už se dnes někdy stává - a nejen ve filmu.

Autor/Zdroj: Šobr Michal/Cinema


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 189953
Osobností: 696900
Fotografií: 761951
Plakátů: 374977
Obsahů a biografií: 177509

Poslední komentáře

Zákony pohybu (1978) [TV seriál]

Promarněná šance...

Zákony pohybu
Bohužel - nejslabší z tzv.   normalizačních seriálů.   Dějem, spádem, zápletkou.   Toto dílo ani zdaleka   nedosahuje kvalit podobných   více >

Autor: nENym | Hodnocení: 7 / 10

S tebou nikdy (2023)

Odpad

S tebou nikdy
Tak rýchlo som z kina ešte   neutekal. Lacné, plytké, bez   nápadu a kreatívnej krásy.   Vytrhnuté z reality.

Autor: janveres | Hodnocení: 2 / 10

Wonka (2023)

Wonka
Povedený počin, dobře   zahraný i natočený. Moc mě   neoslovily písničky, nevím,   zda to bylo českým   provedením, nebo byly   průměrné i v originále.

Autor: Máša13 | Hodnocení: 7 / 10

Všechno, všude, najednou (2022)

Pořádně

Všechno, všude, najednou
si šlehněte, vezměte co   vás napadne, prožeňte to   mixérem, vrhněte na strop   kuchyně, a máte přesně   "všechno, všude a najednou".   Ačkoli více >

Autor: RwlBem | Hodnocení: 3 / 10

Bratři (2023)

Bratři
Průměrná podívaná z   Českých dějin z dob   komunismu a jejich metod a   hlavně jsem se zase něco   dozvěděl jak to vlastně s   těmi Mašíny více >

Autor: PORTER | Hodnocení: 6 / 10