Obsah filmu Čtyři minuty
Scenárista a režisér Chris Kraus (nar. 1963) vypráví ve svém filmu Čtyři minuty dramatický příběh dvou žen, které se setkají v ženské věznici. Stará učitelka Krügerová zde dává hodiny klavíru. Mladá Jenny je sem umístěna za brutální vraždu. Zkušená klavíristka v ní odhalí velký talent a rozhodne se připravit ji na soutěž, na níž vězeňkyně podá strhující výkon. – Obě rozdílné ženy k sobě musí obtížně hledat cestu. Jenny nezvládá své výbuchy agrese a učitelka dokáže být velmi přísná a chladná. Každá má svá tajemství, jež jsou postupně odhalována. Jenny se svěřuje se svým těžkým životem, který jí od dětství ztrpčuje otčím, jenž do děje rovněž...
Scenárista a režisér Chris Kraus (nar. 1963) vypráví ve svém filmu Čtyři minuty dramatický příběh dvou žen, které se setkají v ženské věznici. Stará učitelka Krügerová zde dává hodiny klavíru. Mladá Jenny je sem umístěna za brutální vraždu. Zkušená klavíristka v ní odhalí velký talent a rozhodne se připravit ji na soutěž, na níž vězeňkyně podá strhující výkon. – Obě rozdílné ženy k sobě musí obtížně hledat cestu. Jenny nezvládá své výbuchy agrese a učitelka dokáže být velmi přísná a chladná. Každá má svá tajemství, jež jsou postupně odhalována. Jenny se svěřuje se svým těžkým životem, který jí od dětství ztrpčuje otčím, jenž do děje rovněž zasáhne. Pedagožka zase v sérii flashbacků opakovaně vzpomíná na milenku Hannah, s níž se setkala za války v areálu věznice, když zde pracovala jako ošetřovatelka. – Obě ženy úspěšně čelí nepřízni osudu a nepřejícímu okolí. Boj ve jménu hudby (zejména té klasické), jíž byl ve filmu dán velký prostor, nakonec vyhrají. – Snímek s pohnutým dějem zaujme především výkony představitelek hlavních rolí, místy však ztrácí vnitřní náboj.
-dh-, Filmový přehled 2007/11 < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (2)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 24.7.2011
ČTYŘI MINUTY
Tento film ve mně zanechal rozporuplné emoce. Hlavní hrdinka je mladá dívka uvězněná za vraždu. Dívka má mimořádný hudební talent, kterého si všimne stará učitelka. Stará paní dochází do věznice a dává hodiny klavíru pro vězeňkyně. Učitelka se všemožně snaží mladé dívce pomoci. Přihlásí ji na soutěž mladých talentů, pomůže jí vydobýt si ve vězení nejrůznější úlevy a ústupky, aby mohla cvičit. Jenže dívka o její pomoc evidentně nestojí. Hlavní hrdinky mi bylo zpočátku líto, ale svým postojem ke svému životu mně nakonec odpuzovala. To je přesně člověk, kterému není pomoci. Čím víc se snažíte mu pomoci, tím jakoby vzbuzujete větší odpor a vzdor. Nakonec se jí přece jen podaří využít svou poslední šanci – své čtyři minuty slávy. Jenže jinak, než si stará paní učitelka představovala. Ale i to nakonec vedlo k jakémusi usmíření a vzájemnému respektu mezi oběma ženami. No film je to dost těžký, není to žádná oddechovka, ale nutí k přemýšlení. A povedl se, hodnotím jej dobře. Nelituji času, který jsem nad ním strávila.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 14.3.2011
Man warLet 4 Minuten
... přišel jsem trošku pozdě, ale ani to mne neochudilo o dokonalý zážitek.
Bytostně nesnáším filmy, které smrdí na sto honů skobčáčtinou. Poznám je vždy. (Wie Róza-mindu Pí(l)čerovou.)
A přesto, tenhle mne při přepínání televize nepustil dál. Zato slzy, těch ze mě vypustil dost. Krásný a dojemný příběh. K nepoznání od naší tvorby, člověk by tam ani ty ýbrpyntliche Detaily nenašel. (Ábr čechiše ribstole a tělocviční lavičky tam jsou.)
Krásné buzidrama. A proč se má jednat o film s gay tématikou? Na to si ho musíte pustit. Ale bacha, smutný kino, chlapi se tam nelíbají a ženský intimity taky žádný nejsou. (-:
Rozhodně se kouknu znovu, ale film pro odpočinek to jistě není.
Velmi stresující. Tedy pro lidi z masa, ne pro androidy. (-: ... jo, možná Kita (a možná i Majka Hasselhoffa, kdyby měl alkoholový absťák) by to také bylo traumatisiert... (-:
Šup! Stáhnout, koupit, půjčit, do kina či k bedně!
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 1.2.2011
Překvapivě dobré
Mám rád filmové příběhy, v nichž se spojují krásná hudba s divokým talentem. Usedal jsem k televizoru s obavami, ale nakonec jsem byl mile překvapen jak látkou, tak i zpracováním. Ztrápenou duši může léčit jen láska k hudbě. Trochu to připomíná životní příběh fenomenální francouzské klavíristky Helene Grimaud, která byla v mládí také velice divoká a nespoutaná a teprve v hudbě nalezla svůj přístav i domov. Ta mladá pianistka z tohoto filmu byla vyloženě sympatická, i když místo klasické německé hudby měla radši "negerské pazvuky" čili jazz. Mluva té staré nacistické učitelky klavíru byla vůbec překvapivě důsledná a dobově věrná ("teroristický útok Američanů", namísto spojeneckého náletu, jak říkají dnes dokonce už i sami Němci, kteří již neznají pravdivou historii svojí země, atd.). Klávesy klavíru potřísněné krví, netypická ekvilibristická hra i závěrečný strhující koncert v impozantní budově Německé Opery upomínají pak na blahé paměti stejně divoké koncerty Filipa Topola a Psích vojáků.