reklama
 
ohodnotit

Čínská lázeň

Xizao / Shower

Země:
Rok:
1999
Délka:
95 minut
Premiéra v ČR:
11.1.2001
„Místo, kde se protíná tradice s moderní dobou.“
Popis / Obsah / Info k filmu Čínská lázeň
Čínský režisér Zhang Yang se ve své "Čínské lázni" věnuje tradičním hodnotám, jejichž ztráta by byla pro člověka nebezpečná. Přitom přátelství, pouta rodinné tradice a duch pospolitosti nestaví do konfliktu s moderní dobou a zlem, které ji poznamenává. Je to příběh otce a jeho dvou synů. Zatímco starší odjel před časem za štěstím a kariérou do moderního regionu, otec zůstává v Pekingu, kde se stará o svého retardovaného mladšího syna a o staré lázně. Dnes ale služeb lázní vyhledává stále méně lidí a tak jim hrozí uzavření. Starší syn v domnění, že otec zemřel, přijíždí do Pekingu a ocitá se náhle v naprosto jiném světě. Objevuje kouzlo lázní a je zcela polapen atmosférou i kulturou jejich staré obřadnosti. Nastává čas bilancování dosavadního života a zvažování ceny tradice a účasti v tempu moderní doby…


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Čínská lázeň
OBSAH:
Čína - současnost. Da Ming, který před lety opustil rodinu, aby si vybudoval kariéru, se vrací domů. Na základě pohlednice od svého retardovaného bratra Er Minga se domníval, že otec zemřel. Otec s Er Mingem zatím vedou skromný, ale klidný život, který plně věnují péči o veřejné lázně. Během Da Mingovy návštěvy však otec skutečné zemře.

Veřejné lázně jsou pro Číňany zhruba tím, čím je Čechům hospoda. Muži se tu scházejí, aby hezky v klidu probrali, co doma, co v práci a jak to ti naši kluci kopou. Panuje tu proteplená atmosféra soudržnosti. Jediný zásadní rozdíl mezi námi a Číňany je snad jen ve způsobu aplikace tekutin: zatímco my je užíváme vnitřně, Číňané takřka výhradně preferují vnější použití.
Jeden z průkopníků čínského undergroundového videa, režisér Zhang Yang, se svým druhým celovečerním snímkem prezentuje jako empatická duše. Jeho film Čínská lázeň je velmi subtilním pohledem na střet tradičních a moderních hodnot. Tradici tady zastupují právě lázně, které jsou v čínské kultuře odedávna místem tělesné i duchovní očisty, kde si jsou všichni rovni. Ztrátu tradice - a lidské soudržnosti - v úvodní sekvenci půvabně ilustruje jakási myčka lidí, kdy je jedinec v důkladné izolaci a zcela bez dotyku teplé lidské ruky vydrhnut, našamponován, osprchován a vysušen.
Lázně jsou symbolickým rámcem i hlavním dějištěm příběhu otce a dvou synů. Lázeňský mistr Liu je sice podstatně křehčí konstituce než jeho český kolega Důra, ale v zemitém pohledu na svět by se jistě shodli. Čas by jim plynul stejně pozvolna a vždy by bylo dost místa pro pár vřelých slov. Vztah mezi otcem a jeho retardovaným synem Er Mingem je dojemně normální: oba muži spolu pracují, bydlí, stolují, večer chodí běhat...
Starší Liův syn se v jejich zaběhaných rituálech pohybuje naprosto bezradně. Není zlý ani nesympatický, je jen cizí. Teprve otcova smrt je pro něj impulsem k přehodnocení dosavadního života, a především vztahu k bratrovi. V této fázi příběhu tvůrci bez zábran přebírají „rainmanovský" model, který se vlastně ani nesnaží ukrýt za šikmookými „maskami" herců.
Kupodivu to příliš nevadí. V Čínské lázni nejde o původnost témat a motivů, ale spíš o to, jak je divákovi předat. To se režisérovi daří celkem obratně. Dialogy v rovině úsměvného humoru vyvažují mlčenlivé lázeňské rituály, které se refrénovitě vracejí celým filmem. Ty také udávají rytmus, atmosféru i charisma snímku, který lze doporučit jako svěží exkurs do aktuální čínské kinematografie. Nedočkáte se tu žádné filmařské ekvilibristiky, ale citlivě odvyprávěného příběhu, jehož poetika není té evropské zas tak příliš vzdálená.
DARINA KŘIVÁNKOVÁ (LIDOVÉ NOVINY) Premiere 2001/1/36

Autor/Zdroj: Křivánková Darina/Premiere


CinemArt
. UFD-číslo filmu: uoooo1 Premiéra 11. ledna 2001
. Distributor-číslo listu: oo1/01
. číslo listu: uoooo1
Místo, kde se protíná tradice s moderní dobou.
Originální název: XZIHAO
Distributor: Cinemart a.s.
Programování v ČR: Profilms spol. s r.o. Prostějov
Produkce: Čína
Rok výroby: 1999
Režie: Yang Zhang
Scénář: Liu Fen Dou, Zhang Yang, Huo Xin, Diao Yi Nan, Cai
Xiang Jun
Kamera: Zhang Jian
Hudba: Ye Xiao Gang
Hrají: Zhu Xu, Pu Cun Xin, Jiang Wu
U diváků na festivalu v Rotterdamu a v Soluni (Thessaloniki) získal tento pozoruhodný film jejich nejvyšší ocenění, v Soluni navíc i Zlatého Alexandra. Čínský režisér Zhang Yang se ve své „Čínské lázni" věnuje tradičním hodnotám, jejichž ztráta by byla pro člověka nebezpečná. Pňtom přátelství, pouta rodinné tradice a duch pospolitosti nestaví do konfliktu s moderní dobou a zlem, které ji poznamenává. Jeho pohled je laskavý, za základní pilíře zvolil navozování překvapivých, humorných a dojemných situací a zejména výborné herecké obsazení.
,. Čínská lázeň" je příběh otce a jeho dvou synů. Zatímco starší odjel před časem za štěstím a kariérou do moderního regionu, otec zůstává v Pekingu, kde se stará o svého retardovaného mladšího syna a o staré lázně. Ty jsou od pradávna v čínské společností místem, kam si lidé chodí popovídat, vypít šálek čaje, zahrát si šachy. Oděv -znak jejich sociálního postavení je odložen - všichni jsou jsi rovni. Dnes ale služeb lázní vyhledává stále méně lidí a tak jím hrozí uzavřeni .
Starší syn v domnění, že otec zemřel, přijíždí do Pekingu a ocitá se náhle v naprosto jiném světě. Objevuje kouzlo lázní a je zcela polapen atmosférou i kulturou jejich staré obřadnosti. Nastává čas bilancování
Dosavadního života a zvažování ceny tradice a účasti v tempu moderní doby…
Programování Profilms spol. s r.o.
Tel: 0508/365576 – GSM: 0602/836993

Přístupnost: 12 let
Verze: Čínsky s českými titulky Délka: 92 minut
Formát: 35 mm, barevný Žánr: Drama Propagace: B4, tisk, TV, rozhlas

Autor/Zdroj: /reklamní materiály distributora


Ocenění: Cena diváků na MFF v Rotterdamu, Zlatý Alexandr a Cena diváků na MFF v Soluni
Po mnoho století hrály veřejné lázně v čínské společnosti významnou roli. Byly místem setkávání, místem, kde si byli všichni rovni. Takové jsou ještě i starobylé Liuovy lázně v Pekingu, kam se muži chodí vykoupat, popovídat si, vypít čaj nebo zahrát šachy. Jednoho dne sem přijíždí Liuův čínská verze starší syn Daming, protože se domnívá, že jeho otec je mrtvý. Přestože vždy považoval otcovo podnikání za zbytečné a marné, začne se postupně cítit zodpovědný jak za lázně, tak za osud svého otce a retardovaného bratra Ertninga. Předtím však musí přehodnotit svůj postoj k životu…
Kino AERO

Autor/Zdroj: /


Lázně byly v Číně místem setkávání, místem, kde si byli všichni rovni. Takové jsou ještě i starobylé Liuovy lázně v Pekingu, kam se muži chodí vykoupat, popovídat si, vypít čaj nebo zahrát šachy. Jednoho dne sem přijíždí Liuův starší syn Ta-ming, protože se domnívá, že jeho otec je mrtvý. Přestože vždy považoval otcovo podnikání za zbytečné a marné, začne se postupně cítit zodpovědný jak za lázně, tak za osud svého otce a bratra.
Kino ART

Autor/Zdroj: /


Popis / Obsah / Info k filmu Čínská lázeň
Byl jednou jeden otec a ten měl dva syny a upadajici živnost. V „Rain Manovi” po orientálsku jde o očistu duše.

Koupel může být otravně účelným způsobem, jak se zbavit špíny, nebo obřadnou očistou, mnohovrstevnou společenskou událostí, ryzí příležitostí k oslavě života. V nových amerických filmech se vodou neplýtvá a vraždívá či spěšně souložívá se pod sprchou. V čínských filmech - jež si tak rády pohrávají s mísením tradičních a moderních prvků - může být koupel tématem sama o sobě. Podobně jako starobylé římské lázně, i klasická lázeň čínská nabízela svým návštěvníkům mnohem víc než jen možnost, jak ze sebe smýt pot, prach a únavu. Zatímco o té první si můžete už jenom číst v dějepise, na tu druhou možná ještě ledaskde natrefíte. Ve filmu režiséra Zhanga Yanga každopádně funguje ještě docela dobře.
Je pravda, že lázeň pana Liua není zrovna v nejlepším stavu (po pravdě řečeno do ní rozbitou střechou kapku zatéká), pro hrstku stálých návštěvníků z předměstské čtvrti Pekingu však znamená mnoho. Kdo ví, kdo všechno se tady schází: s šaty muži svlékají i svou identitu. V lázních se potom byznysmani, dělníci i úředníci noří do teplé vody, užívají si masáží, šachů, dobrého čaje, cvrččích zápasů, mlčenlivých meditací i rozvážných rozhovorů. S očistou těla jde ruku v ruce i očista duše. Lázeň se stává azylem pro dlužníka, kterému jdou po krku věřitelé, i oázou klidu pro manžela stíhaného nespokojenou ženou. V pravém slova smyslu domovem je ovšem především svému starému majiteli a jeho dospělému retardovanému synovi Er Mingovi.
Liuův starší syn - úspěšný byznysman Da Ming - do lázní dorazí čistě omylem. Když zjistí, že si jen špatně vyložil bratrův obrázkový vzkaz a že otec nezemřel, rozhodne se zůstat do druhého dne. Vyzbrojen mobilem, zůstává v kontaktu s firmou i s manželkou. A přece se do prostředí a vztahů, jež považuje za trapný staromódní přežitek, noří pořád hloub. V jistou chvíli Da Ming objeví, že je v tom všem až po krk. A voda pořád stoupá: cožpak může opustit nemocného otce a dětinského bratra, který není schopen se postarat sám o sebe? A cožpak může lázeň prostě zavřít?
Film režiséra Zhanga Yanga otevírá scéna jako vystřižená z Chaplinovy Moderní doby. V supermoderní lázni-kóji připomínající automyčku se muž podrobuje rychlé, neosobní očistě s pomocí kartáčů a dobře mířených čúrků vody a mýdla. Smutné. Lázeň pana Liua se naopak jeví jako svatostánek přirozeného lidství, který funguje navzdory okolnímu pochybně civilizovanému spěchu a který velkoměsto jaksi pozapomnělo srovnat se zemí (ale už na tom pracuje). A v dalekých pustinách vzpomínek pana Liua jsou i místa, kde je vzácností každá kapka vody a kde se koupou jen nevěsty...
V zemi s tak dlouhou tradicí, jakou Čína je, se totiž úvahy o modernosti a starobylosti mohou klidně pohybovat v extrémech. Pro Evropany lázně nikdy nebudou mít ten bytostně symbolický rozměr - to naznačuje i zatím poslední z „koupacích" filmů - německé Tuvalu, jehož protagonisté, apartně se šplouchající v lázeňském bazénu, netvoří funkční komunitu, ale skupinu bezdomoveckých individuí zbloudivších sem na cestě kamsi jinam.
V prvním čistokrevně nezávislém čínském titulu, jenž úspěšně cídí duše domácího i evropského publika, ovšem prostředí lázně navíc tvoří širší rámec pro příběh ztraceného syna, který se omylem navrátil do míst, s nimiž patrně už nechtěl mít nic společného. Pragmatický Da Ming postupně akceptuje retardovaného bratra ve stylu hollywoodského Rain Mana (ale bez jeho násilnické melodramatičnosti). Pokud divák nezabere na úvahy o zániku tradic a pospolitého ducha, tady může spolknout návnadu i s rybářským prutem. Zhang Yang se ovšem chopil rodinného dramatu lehkou a citlivou rukou. V této Čínské lázni se nezabíjí a nesouloží a čistě okrajově se tu objeví jen dvě ženy. Nic se tu neřeší a nepřikazuje: divákova koupel je zčeřená jen nostalgií. Podle klasicky vystavěného příběhu byste nehádali, že pětatřicetiletý autor, který před čtyřmi lety debutoval snímkem Spicy Love Soup, patří k průkopníkům čínské undergroundové videoscény.
Těžko odhadnout, nakolik natáčel - jako řada jeho asijských krajanů - pro festivalový Západ (jeho film měl úspěch v Rotterdamu a Soluni) a nakolik vyjadřoval vlastní niterné pocity. Obojí je každopádně v jeho filmu v rovnováze jako v tradičních symbolech jin a jang.
Jasně, že lázně by se neměly bořit a že bychom měli pečovat o své sešlé rodiče a retardované sourozence. Ale zkuste o tom natočit film, aby vypadal tak prostě, průzračně a mile.
Alena Prokopová Cinema 2001/1/95

Autor/Zdroj: Prokopová Alena/Cinema


Čínský režisér Zhang Yang na sebe upozornil svým celovečerním debutem Aiqing mala tang (1998, Pálivá polévka lásky). Mezinárodní renomé a úspěch na různých festivalech si získal následujícím snímkem Čínská lázeň. Soustřeďuje se v něm na charakteristické prostředí veřejných lázní, nacházejících se ve staré, nenávratně mizející pekingské čtvrti, v nichž se kromě mnoha drobných příběhů odehrává též nenápadné drama mezi otcem a dvěma syny. - Mladý podnikatel Ta-ming se z jihočínského velkoměsta Šen-čen vrátí do rodného Pekingu poté, co z dopisu retardovaného mladšího bratra Er-minga vyvodí, že jejich otec Liu zemřel. Starý pán je však naživu a stále se věnuje provozování veřejných lázní. Ta-ming přijede původně jen na pár dní, ale kvůli otci a bratrovi se rozhodne zůstat tu déle. Působí na něj i prostředí lázní se stálými návštěvníky a se starosvětskou atmosférou. Mladý byznysman se tak vrací ke kořenům, z nichž vyšel. - Kultura veřejných lázní a sám obřad koupele reprezentují ve filmu tradiční čínské hodnoty, jež jsou na ústupu před moderními vlivy. Relaxace, zklidnění v denním shonu a očista těla i ducha stojí v opoziciproti novodobému shonu. Motiv koupele tu přitom má svou "malou " rodinnou historii (vložený dávný příběh mladičké Liuovy nastávající) i zakotvení v mytologii (obřadná pout' k jezeru očisty tibetské stařeny a její vnučky, jež ožiji na Ermingově pohlednici). Zhang Yang ovšem svá ideová východiska nijak nezdůrazňuje: vyprávění opírá o drobnokresbu charakterů a také o "dokumentární" zachycení různých čimtostí, jež se v tradiční čínské instituci provozují. Snímek tak nabízí zajímavý průhled do jedinečného prostředí, vytvořeného nám nepříliš známou kulturou; je však také studií vztahů uvnitř rodinného trojúhelníku, netradičně složeného jen z mužů.

Autor/Zdroj: Kubina Zdeno/Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

76.4 %
6   - pataamat
8   - Frolíček
8   - Hugin
7   - ajaajena
3   - Kuvik
9   - Mlapiska
7   - Ingrid
6   - michal33
10 - Gremmie
9   - filaendles
8   - Bouvard
10 - volam
8   - mmartina
8   - ondrejskal

TV Program

ČT1 - Jeskyně

14:00 - 14:20

4 minut již uběhlo
16 minut zbývá do konce

ČT2 - Sedm divů Brazílie

13:30 - 14:25

34 minut již uběhlo
21 minut zbývá do konce

NOVA - Dr. House (2004) [TV seriál]

14:00 - 15:00

4 minut již uběhlo
56 minut zbývá do konce

Prima - Policie Hamburk (2007) [TV ser...

13:30 - 14:30

34 minut již uběhlo
26 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 146337
Osobností: 621467
Fotografií: 550887
Plakátů: 262449
Obsahů a biografií: 134177

Poslední komentáře

Vrah skrývá tvář (1966)

Vrah skrývá tvář
Na začátků opět plno   pazvuků, co vám zničí   uši, titulky tedy   přeskákejte. Jinak   očekávejte klasické krimi,   bez nějakých větších   zvratů, akce, či napětí.

Autor: Pitryx | Hodnocení: 2 / 10

Slečny přijdou později (1966)

Slečny přijdou později
Pomalé, rozvláčné a ten   konec šel naprosto mimo mne.   Asi bych nemohl býti   detektivem. Snímek k ničemu.

Autor: Pitryx | Hodnocení: 1 / 10

Logan: Wolverine (2017)

Uchvatný.

Logan: Wolverine
Bodíky dolů za až příliš   učebnicově komiksový (a do   zbytku filmu potažmo takřka   nezapadající) závěr.

Autor: naineko | Hodnocení: 8 / 10

Strážci Galaxie (2014) [2k digit...

Děti to bavilo.

Strážci Galaxie
Za mě barevné,   přeplácané, nenápadité   (snad až na Lajku a Howarda)   cosi. Pokud tohle a Deadpool   má být záchranou   komiksových filmů, více >

Autor: naineko | Hodnocení: 4 / 10

Akta X (1993) [TV seriál]

Akta X
Nějakým tím dílem jsem se   prokousal. Ačkoli mám sci-fi   rád, tak tohle je spíš o   politikaření. No a návrat   Muldera a Scullyové? Bože,   více >

Autor: rimmerova-motorka | Hodnocení: 4 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.118/0.082