Čingischán (1965)

Čingischán (Genghis Khan)
72.3 %
 
 

Genghis Khan

    Žánr: dobrodružný
    Země: Spojené státy americké / Velká Británie / NSR / Jugoslávie
    Délka: 120 min.
Někdy kolem r. 1175 v Mongolsku...
Chlapec jménem Temúdžin se stal svědkem vraždy svého otce Jesúgeje, vůdce jednoho z mongolských kmenů. Přísahal pomstu tatarskému veliteli Jamugovi, třebaže byl po mnoho let uvržen do otroctví s potupným okružím kolem krku. Ve vesnici, kde vyrůstal v zajetí, poznal pohlednou Bortei, která byla už v dětství zaslíbena právě Jamugovi.

Při první vhodné příležitosti již dospělý Temúdžin spolu se svým starým vychovatelem a oddaným otrokem uprchli. Hordu bojovníků, kterou za nimi vzteklý Tatar poslal, uměl chytrý mladý Mongol přesvědčit, aby se přidali k nim a společně si divokými nájezdy na bohaté kupce získávali peníze a moc. Tak se k Temúdžinovi přidávali další mongolské kmeny a on sám unesl dokonce i Bortei, která se mu stala oddanou manželkou.

Na svých kočovných výpravách potkali tři učené vyslance z čínského dvora a předvídavý Temúdžin jim místo požadavku výkupného pomohl a tím si získal přístup i přízeň samotného císaře. V paláci se Temúdžinovým bojovníkům dostalo pohostinství, zábavy i vzdělání, ale vůdce-teď již zvaný Čingischán pochopil, že jsou vlastně zajatci ve zlaté kleci. Líný, ale vychytralý císař si rychle uvědomil, že vycvičená mongolská armáda se svým velitelem může kdykoli svou agresi obrátit proti vyspělé, ale vojensky nedostatečně vyzbrojené Číně a pokusil se dokonce Čingischána nechat zákeřným Jamugou zavraždit.

Pravděpodobně nejmoudřejší muž v paláci - Kam Ling, kdysi zachráněný učenec, mladého muže varoval a oplatil tak Čingischánovi jeho prozíravost a vstoupil dokonce po násilném opuštění císařského paláce do služeb sjednotitele Mongolů. Mnoho let vládl Čingischán kmenům Asie, podrobil si neskutečně rozsáhlá území, jeho věrná Bortei mu porodila čtyři syny, z nichž Ógódej se stal Velkým chánem, ale žádný z nich nedosáhl otcova věhlasu.

Při jedné z mnoha bitev, kdy se utkali muž proti muži s Jamugou, ho Čingischán zabil, sám však svému zranění po několika dnech podlehl.
Podle dostupných materiálů zemřel Čingischán r. 1227 v průběhu tažení proti severočínské dynastii Ťin, bylo mu kolem 60 let.  Autor: Angelika2808

režie:
Henry Levin
 
 
hraje:
Omar Sharif (Čingischán), Stephen Boyd (Jamuga), James Mason (Kam Ling), Eli Wallach (šach), Françoise Dorléac (Bortei), Telly Savalas (Shan), Yvonne Mitchell (Katke), Ester Anderson (konkubína), Don Borisenko (Jebai), Edwina Carroll (konkubína), Kenneth Cope (Suhadoi), Sally Douglas (konkubína), Patrick Holt (Kuchiuk), Michael Hordern (Geen), Tvonne Shima (konkubína), Lucille Soong (konkubína), George Savalas (Toktoa), Woody Strode (Sengal), Robert Morley (čínský císař), Nora Forster (konkubína), Roger Croucher (Massar), Carlo Cura (Čingischán jako dítě), Carmen Dene (konkubína), Dominique Don (konkubína), Suzanne Hsaio (Chin Yu), Chieko Huber (konkubína), Elke Kroger (konkubína), Thomas Margulies (Joči), Charles R. Radilac (neuvedeno), Dušan Vujisić (Ho Mun Tim), Andreja Maričić (Chagedai), Karel Hradilák, Jacqueline Pearce, Zvonko Jovčić
 
 
scénář:
Beverley Cross, Berkely Mather, Clarke Reynolds
 
 
kamera:
Geoffrey Unsworth
 
 
hudba:
Dušan Radić
 
 
výprava-architekt:
Veljko Despotović
 
 
střih:
Geoffrey Foot
 
 
koordinátor kaskadérů:
Milan Mitić
 
 
výprava:
Zoran Zorčić, Milan Todorović
 
 
producent:
Irving Allen, Irwin Allen, Artur Brauner
 
 
kaskadér:
Slavoljub Plavšić-Zvonce
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.