Obsah filmu Cesta do Indie
Vliv spisovatele E. M. Forstera (1879–1970) na subžánr heritage film svými adaptacemi zajistil především James Ivory (Rodinné sídlo, Maurice, Pokoj s vyhlídkou). Ceněný literát však rovněž upoutal pozornost Davida Leana – jistě i proto, že román Cesta do Indie obsahuje také politickou kritiku. Režisérovi válečných dramat Most přes řeku Kwai (The Bridge on the River Kwai, 1957) a Lawrence z Arábie (Lawrence of Arabia, 1962) či romance z bolševického Ruska Doktor Živago (Doctor Zhivago, 1965) konvenoval i příběh situovaný do 20. let 20. století, kdy Indové otevřeně vystoupili proti svým britským kolonizátorům. Leana na předloze inspirované...
Vliv spisovatele E. M. Forstera (1879–1970) na subžánr heritage film svými adaptacemi zajistil především James Ivory (Rodinné sídlo, Maurice, Pokoj s vyhlídkou). Ceněný literát však rovněž upoutal pozornost Davida Leana – jistě i proto, že román Cesta do Indie obsahuje také politickou kritiku. Režisérovi válečných dramat Most přes řeku Kwai (The Bridge on the River Kwai, 1957) a Lawrence z Arábie (Lawrence of Arabia, 1962) či romance z bolševického Ruska Doktor Živago (Doctor Zhivago, 1965) konvenoval i příběh situovaný do 20. let 20. století, kdy Indové otevřeně vystoupili proti svým britským kolonizátorům. Leana na předloze inspirované Forsterovými vlastními zážitky zaujala možnost vyprávět další silný, intimní příběh na pozadí významných historických událostí. Po čtrnácti letech režijní abstinence zaviněné neúspěchem titulu Ryan's Daughter (Ryanova dcera, 1970) se proto tehdy 76letý klasik ještě jednou vrátil k filmu.
Hrdinkou příběhu, kterému atmosféra thatcherovské Británie dodala nové kontexty, je mladá Angličanka Adela, jež přijíždí do exotické ciziny s úmyslem „poznat skutečnou Indii“. Pohrdá zvyky a předsudky svých krajanů, nakonec však nezvládne střet s realitou: po pikniku ve starobylých jeskyních obviní ze sexuálního útoku svého hostitele, chudého indického lékaře. Soud s nevinným muslimem rozbouří už tak napjaté vztahy mezi Indy a Brity.
David Lean se v Cestě do Indie jako scenárista i režisér vrací k jednomu ze svých oblíbených témat – k otázce porozumění mezi západní a východní civilizací. Niterně nervní herecké podání Australanky Judy Davisové Adelu mění v současnou hrdinku zmítanou mezi nonkonformismem a frustrací, jež nakonec hledá bezpečí ve dříve opovrhovaných konvencích.
Snímek se navzdory velkorysé, perfekcionistické inscenaci nesetkal s tak všestranně vřelým přijetím jako Leanovy slavné eposy z 50. a 60. let. Získal sice celou řadu ocenění, z jedenácti oscarových nominací však proměnil jen dvě.
Alena Prokopová
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2017 < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (4)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 3 / 10
Přidáno: 13.9.2015
totalni jabcarna
Ve filmu neni jediny normalni clovek, aneb vem anglicanku do jeskyne a peklem se ti odmeni. V podstate 3/4 filmu nevite ktera bije a na konci zjistite, ze to nevedel ani autor. Prvni baba omdliva v jedne jeskyni. Druha ma hysterak ve druhe. Co by asi delaly treba v Koneprusech?
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 25.1.2013
Cesta do Indie
Patří mezi 501 filmů, které musíte vidět.
Nominace na Oscara: Nejlepší herečka v hlavní roli (Judy Davis), Nejlepší výprava a dekorace, Nejlepší kamera, Nejlepší kostýmy, Nejlepší režie, Nejlepší střih, Nejlepší film, Nejlepší zvuk, Nejlepší adaptovaný scénář.
Proměněné nominace: Oscar za nejlepší herečku ve vedlejší roli pro Peggy Ashcroft a Oscar za nejlepší hudbu.
Příběh vyprávějící o Indii. O tom, jaké to tam bylo ještě před nezávislostí. Film nám nemůže nabídnout nijak extra silný příběh (zdálo se mi, že se zde téměř za ty tři hodiny nic nestalo), zato nádherné scenérie, pohled na rozdílnou kulturu a mnoho dalších, pro kterých stojí za to A Passage to India vidět. Cesta do Indie je název i českého dokumentu se Čtvrtníčkem, který je mnohem zajímavější (výpravný film se nedá srovnávat s dokumentem, já tento snímek přesto pojal spíš jen jako podívanou na to, jak to v této vzdálené zemi ve dvacátých letech vypadalo). Také se tak jmenuje jeden brazilský seriál, asi se na pár dílů ze zvědavosti podívám...
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 8.3.2009
Jeden z mých nejsilnějších zážitků v kině v 80. letech, se divím, že jsem si na něj vzpomněl až teď. Na pozadí malého soukromého příběhu velkolepá freska s pohledem na kontrast mezi kolonizovanými Indy a kolonizujícími Angličany.