Česká soda (1993) [TV cyklus]

Česká soda
84.8 %
 
 
 
 
    Žánr: satira
    Země: Česká republika
    Délka: 20 min., 16 dílů x 15-20minut
Satirický pořad „ČESKÁ SODA“, který se uváděl v programu České televize od června 1993 do konce roku 1997 jako občasník, se stal kultovním dílem, které se později objevilo jako střihový film i na plátnech kin.

Pořad dosud zůstává v tomto žánru výjimečným (i když jeho koncepci a model začaly napodobovat i jiné pořady tohoto typu), svým humorem nezařaditelným a nerespektováním žádného tabu pro širší veřejnost i nepřijatelným. Jako první přišel s parodiemi televizních zpráv, politiků, reklam, schémat televizních pořadů, klipů, atd. Vyvolal spory, protesty, bouřlivé divácké ohlasy, kritiku laiků i odborníků, ale i nebývalou oblibu.

Mnohé texty z České sody zlidověly. Jak nasvědčuje založení několika "fanklubů České sody", výroba stejnojmenné sodové vody, obrovský zájem o videokazety s pořadem, jeho neustále reprizování v České televizi i návštěvnost filmové kopie v kinech po České republice, pořad pro část diváků zcela zlidověl...

Pořad, který vyšel z nápadu Fera Feniče, připravoval dramaturg Milan Tesař. Prvním režisérem byl Václav Křístek a prvními spoluautory kolektiv z okruhu časopisu "Sorry". Postupně pak byli ke spolupráci přizvání i režiséři Jan Hřebejk, Igor Chaun, Ján Sebechlebský, Milan Šteindler (příspěvky "Alles gute" však vnikaly nezávisle na pořadu a byly k němu připojeny vždy jen na jeho konec), nebo debutant Petr Čtvrtníček (moderátor pořadu od 6. dílu) a další.

režie:
Petr Čtvrtníček, Fero Fenič, Igor Chaun, Václav Křístek, Milan Šteindler
 
 
hraje:
Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler, David Vávra, Veronika Žilková, Jaromír Dulava (zaměstnanec pohřební služby), Pavel Bobek, Karel Dobrý (vozka v reklamě "Ferero košer"), Petr Vacek, Luděk Sobota, Barbora Štěpánová (neteř Erna v "Alles Gute"), Jitka Sedláčková, Bohumil Klepl, Vlado Štancel, Miroslava Babůrková, Richard Honzovič, Viktorie Kafková, Vlastimil Zavřel, Jiří George Švejda (2000 - 2004)
 
 
námět:
Petr Čtvrtníček, Fefík, Igor Chaun, Vlado Štancel, Švarckopf, Vilas
 
 
scénář:
Petr Čtvrtníček, Igor Chaun, Vlado Štancel, Švarckopf, Vilas
 
 
kamera:
Martin Duba, Antonín Holub, Dominik Miškovský, Jan Velický, Miroslav Čvorsjuk (2. Díl)
 
 
střih:
Bára Kašťáková, Michal Liška, Šárka Němcová, Jan Petras
 
 
zvuk:
Michal Houdek, Vladimír Nahodil, Lumír Turek
 
 
produkce:
Marcel Sauer
 
 
dramaturgie:
Milan Tesař
 
 
spolupráce:
Lída Barlová, Mirka Hrazděrová, Dan Michl, Josef Spal
 
 
vedoucí projektu:
Fero Fenič
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.