reklama
 
ohodnotit

Čert ví proč

Další název:
The Devil Knows Why; Čert vie prečo (SK)
Žánr:
Rok:
2003
Délka:
100 minut
Premiéra v ČR:
27.2.2003
„O království, kde slušnost a úctu k lidem nahradila láska k moci a penězům.“
Popis / Obsah / Info k filmu Čert ví proč
Klasický pohádkový námět v česko-slovenském zpracování zavádí diváka do země krále Dobromila, která v jeho nepřítomnosti zchátrala. Princezna Anička čeká na svého zachránce, který dle snu bylinkářky Apoleny přijede s oslem, vezme si Aničku za ženu a království zachrání. O záchranu se pokouší i král Dobromil tím, že upíše svou duši ďáblovi. Království a svoji moc tím však nezachrání, naopak vlády se ujímá zlý ministr a tím se situace ještě zhorší. Tak, jak to již v pohádkách bývá, dobro zvítězí nad zlem prostřednictvím veselého mladíka Filipa, který naplní sen babky bylinkářky.


Autor: moldovan

Popis / Obsah / Info k filmu Čert ví proč
V zemi krále Dobromila se přestala cenit poctivá práce, slušnost, čestnost a úcta mezi lidmi. Do krajiny se místo toho postupně vkrádá moc pekla a tak ti, ve kterých zůstal ještě zbytek slušnosti, raději prchají pryč. Trochu popletená bylinářka Apolena má svůj sen, že krajinu zachrání jen neznámy „spasitel", který přijde s oslem a vezme si královu dceru Aničku za ženu. Kdo by však věřil bláznivé bylinářce, která svými „zázračnými" bylinami vždy natropí víc zmatků než užitku?
Když je v kraji nejhůř, král v bezmocnosti upíše svoji duši peklu a vládu převezme jeho podlý ministr. Tehdy přichází do království nenápadný, veselý snílek Filip. Když ho Apolena vidí přicházet s oslem, je přesvědčená, že to je ten pravý zázračný zachránce. Nikdo netuší, zeje to vlastně princ ze sousedního království. A Filipovi se skutečně podaří zachránit zem před peklem, ne však zázraky, ale upřímnou láskou k Aničce, odvahou, vtipem a snad i správnou drzostí postavit se proti všemocnému Luciferovi.
Tento romantický příběh je propletený překvapivými komickými zvraty, napětí se střídá s groteskní veselostí, láska přechází do nenávisti, aby se opět „zázračně" přerodila do čisté lásky.


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Čert ví proč
Král se vrací z války do velice zubožené země pod špatným vedením. O jeho království navíc usiluje peklo...příběh klasické české pohádky může začít. Úchvatně krásná a milá princezna se zamiluje do nového kuchaře, z kterého se vyklube princ a zachrání celou zemi. Ovšem démonický Lucifer mu je zdatným protivníkem. Čáry máry, nesmí chybět ani bylinářka, zrada na královském dvoře, upsání ďáblu krví, vtipní čerti a samozřejmě happyend. Autoři upekli zdařilý koláč z toho nejlepšího z českých pohádek...ovšem divák se neubrání pocitu, že už to někde viděl. Ale jinak milé a správně pohádkové, proč se neoddat té naivnosti a nechat se unést na vlnách jedné z těch lepších českých pohádek.


Autor: bouncer

Popis / Obsah / Info k filmu Čert ví proč
Tisková zpráva

Velká dražba pekelných a mučících nástrojů z pohádky Čert ví proč

Výtěžek akce bude věnován na výstavbu chráněné dílny pro osoby s
mentálním postižením v obci Slapy.

V sobotu 18. října 2003 probíhá v obchodním centru Letňany oslava 1.
narozenin nákupního a zábavního komplexu.

V rámci těchto oslav pořádá distribuční společnost SPI International
Czech Republic a producent pohádky Čert ví proč Richard Němec -
Verbascum dražbu rekvizit z filmu Čert ví proč. Předmětem dražby budou
pekelné a mučící nástroje, které si "zahrály" v pohádce Čert ví proč.

Dražba začíná po slavnostním ohňostroji v 19h45 před multikinem Palace
Cinemas v areálu nákupního centra Letňany. Jako dražitel se představí
Libor Bouček, modrátor rádia Express.

Výtěžek celé akce bude věnován na výstavbu chráněné dílny pro osoby s
mentálním postižením v obci Slapy, která vzniká pod záštitou občanského
sdružení Portus Praha.

Tereza Jiravová

Public relations


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Čert ví proč
Výpravná pohádka nás zavádí do země krále Dobromila, který se po letech vrací domů z vojenského tažení. Zatímco bojoval v daleké cizině, doma mu z dcerky Aničky vyrostla půvabná dívka na vdávání, zato království je v rozkladu. Poctivá práce, slušnost i úcta mezi lidmi se přestaly cenit a krajinu ovládly síly pekla. Kdo může, prchá z upadajícího království pryč, jen popletená bylinkářka Apolena věn v zachránce. Měla totiž sen o mladíkovi, který přijede na oslu, vezme si za manželku princeznu Aničku a do země se navrátí slušnost, spravedlnost a štěstí. Než se však tenhle Apolenin sen naplní, musí vysněný hrdina Filip zvítězit nejen nad vychytralým Luciferem a jeho čertovskou cháskou, ale také nad proradným ministrem, který se touží zmocnit královského trůnu. Čeká ho také souboj se zrádným chasníkem Kvidem, jenž pro moc a bohatství zradil jejich přátelství. Ale jak to v pohádkách bývá, dobro zvítězí a Filipovi se díky odvaze, vtipu a také upřímné lásce k princezně Aničce podaří zachránit království před pekelnými mocnostmi.
38. MFF Karlovy Vary


Popis / Obsah / Info k filmu Čert ví proč
V zemi krále Dobromila se přestala cenit poctivá práce a slušnost. Do krajiny se vkrádá moc pekla a tak ti, ve kterých zůstal ještě zbytek čestnosti, raději prchají pryč. Popletená bylinářka Apolena má sen, že zemi zachrání jen "spasitel", který přijde s oslem a vezme si královu dceru Aničku za ženu. Kdo by však věřil bláznivé bylinářce, jež svými zázračnými bylinami vždy natropí víc zmatků než užitku?
*****
V zemi krále Dobromila se přestala cenit poctivá práce, slušnost, čestnost a úcta mezi lidmi. Do krajiny se místo toho postupně vkrádá moc pekla a tak ti, ve kterých zůstal ještě zbytek slušnosti, raději prchají pryč.Trochu popletená bylinářka Apolena má sen, že zemi zachrání jen neznámý "spasitel", který přijde s oslem a vezme si královu dceru Aničku za ženu. Kdo by však věřil bláznivé bylinářce, jež svými zázračnými bylinami vždy natropí víc zmatků než užitku? Když je v kraji nejhůř, král v bezmocnosti upíše svoji duši peklu a vládu převezme jeho podlý ministr. Tehdy přichází do království nenápadný, veselý snílek Filip. Když ho Apolena uvidí přicházet s oslem, je přesvědčena, že to je zázračný zachránce. Nikdo netuší, že neznámý je princ ze sousedního království. Filipovi se skutečně podaří zachránit zem před peklem, ne však zázraky, ale svojí upřímnou láskou k Aničce, odvahou, vtipem a snad i správnou drzostí postavit se proti všemocnému Luciferovi. Tento romantický příběh je propletený překvapivými komickými zvraty, napětí se střídá s groteskní veselostí, láska přechází do nenávisti, aby se opět "zázračně" přerodila do čisté lásky…
28. Letní filmová škola

Autor/Zdroj: /Letní filmová škola


Romantický pohádkový příběh je propletený překvapivými komickými zvraty, napětí se střídá s groteskní veselostí, láska přechází do nenávisti, aby se opět „zázračně" přerodila do čisté lásky. V zemi krále Dobromila se přestala cenit poctivá práce, slušnost, čestnost a úcta mezi lidmi. Do krajiny se místo toho postupně vkrádá moc pekla a tak ti, ve kterých zůstal ještě zbytek slušnosti, raději prchají pryč. Trochu popletená bylinářka Apolena má svůj sen, že krajinu zachrání jen neznámý „spasitel", který přijde s oslem a vezme si královu dceru Aničku za ženu. Kdo by však věřil bláznivé bylinářce, která svými „zázračnými" bylinami vždy natropí víc zmatků než užitku? Když Apolena vidí přicházet s oslem veselého snílka Filipa, je přesvědčená, že to je ten pravý zázračný zachránce… Na scénáři se podíleli Roman Vávra s dnes již zemřelým Milošem Macourkem. „Pohádkový žánr je pro většinu filmařů výzvou, které se těžko odolává. Podařená pohádka v sobě nese cosi, co nás přesahuje nejen díky atributům, s nimiž pracuje (mýty, legendy, tradice), ale niternými přáními a sny každého z nás o touze po lásce, spravedlnosti, romantice, vítězství dobra," řekl Roman Vávra.

Autor/Zdroj: /Kino AERO


V zemi krále Dobromila se přestala cenit poctivá práce, slušnost, čestnost a úcta mezi lidmi. Do krajiny se místo toho postupně vkrádá moc pekla a tak ti, ve kterých zůstal ještě zbytek slušnosti, raději prchají pryč. Trochu popletená bylinářka Apolena má svůj sen, že krajinu zachrání jen neznámý "spasitel", který přijde s oslem a vezme si královu dceru Aničku za ženu. Kdo by však věřil bláznivé bylinářce, která svými "zázračnými" bylinami vždy natropí víc zmatků než užitku? Když je v kraji nejhůř, král v bezmocnosti upíše svoji duši peklu a vládu převezme jeho podlý ministr. Tehdy přichází do království nenápadný, veselý snílek Filip. Když ho Apolena vidí přicházet s oslem, je přesvědčená, že to je ten pravý zázračný zachránce. Nikdo netuší, že je to vlastně princ ze sousedního království. A Filipovi se skutečně podaří zachránit zem před peklem, ne však zázraky, ale svojí upřímnou láskou k Aničce, svojí odvahou, svým vtipem a snad i správnou drzostí postavit se proti všemocnému Luciferovi.

Autor/Zdroj: /mraveniště


Popis / Obsah / Info k filmu Čert ví proč
Česko-slovenská pohádka Romana Vávry Čert ví proč se snaží spojit vzorce klasických filmových pohádek s celosvětovým trendem věkově nediferencované "rodinné podívané". Výrazná je také snaha po psychologickém rozpracování jednotlivých postav. Osobité obrazové zpracování tvůrci podpořili nákladnou výpravou, originálními kostýmy a maskami (filmový hrad je složeninou čtyř skutečných - Pernštejna, Grabštejna, Lemberka a Lipnice), vedlejší role čertů si rozdělili "neokoukaní" Vávrovi kolegové Jan Gogola ml., Marek Najbrt, Bohdan Sláma, Pavel Marek a Saša Gedeon. - Podle námětu nedávno zemřelého Miloše Macourka na scénáři dále pracovali Ondrej Šulaj spolu s Romanem Vávrou. Rozkošatělý příběh má mnoho odboček, více či méně vtipných vsuvek a vlastně i mnoho hlavních hrdinů (bylinkářka Apolena, princezna Anička, princ Filip, král Dobromil a Lucifer). Pohádkový příběh o tom, že lidé nepotřebují ke své zkáze nic víc než pár čertovských lákadel, je postaven na živé kameře (Ramunas Greičius) a kvalitním hereckém obsazení. Vedle osvědčených Ivy Janžurové, Josefa Somra, Jiřího Lábuse a Evy Holubové vyniká především Táňa Pauhofová jako princezna Anička a Csongor Kassai v originální kreaci psychopatického Lucifera. – Množství různozorodých formálních složek i obsahových linií vede k jejich vzájemnému utlačování i ke zbytečné „složitosti“ vyprávění. Otázkou je, zda pohádkové atmosféře prospívá poněkud neústrojný současný slovník. Ve srovnání s žánrovou tvorbou posledního dvacetiletí se snímek Čert ví proč navzdory zamýšleným ambicím příliš nevymyká standardům.
-rapl- Filmový přehled 2003/3,

Autor/Zdroj: -rapl-/Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

66.6 %
3   - SvoKar
7   - curil
6   - green-tea
5   - hvezdyn
6   - pataamat
5   - Frolíček
2   - M.A.G.
5   - martin.stu
8   - ajaajena
5   - Prasoid
9   - Lienocka22
5   - salte
6   - LenC2
8   - georginaa
4   - ignac1
4   - Kuvik
5   - enejčel
6   - petrusmev
6   - PORTER
4   - Serpentina

TV Program

ČT1 - 168 hodin (2006) [TV pořad]

09:50 - 10:25

14 minut již uběhlo
21 minut zbývá do konce

ČT2 - Letadla, která změnila svět

09:55 - 10:40

9 minut již uběhlo
36 minut zbývá do konce

NOVA - Dáma a Král (2017) [TV seriál]

09:50 - 11:00

14 minut již uběhlo
56 minut zbývá do konce

Prima - Policie v akci (2017) [TV pořa...

09:25 - 10:25

39 minut již uběhlo
21 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 148831
Osobností: 629039
Fotografií: 567188
Plakátů: 269262
Obsahů a biografií: 136736

Poslední komentáře

Edith Piaf zblízka (2013)

Edith Piaf zblízka
Taková byla slavná Edith,   pravdivá a bez   příkras.Skvělý dokument,   poskládaný z dobových,   často nekvalitních   záznamů, a velké díky za   něj.

Autor: collen | Hodnocení: 10 / 10

Pošli to dál (2000)

Pošli to dál
Film alespoň na jedno   shlédnutí, dobré herecké   výkony, režie není   odfláknutá, se scénářem   to byla makačka, film má   náznak kýčovitosti ale   někdy to v normálním   životě přijde běžné.

Autor: jarda53 | Hodnocení: 8 / 10

Nikdy nejsme sami (2015)

Nikdy nejsme sami
Tento jistě zajímavý a   hodnotný film spojuje   nespojitelné a nastavuje   zrcadlo něčemu co se chce   odrážet. Mátožnost postav   krásně více >

Autor: okindl | Hodnocení: 2 / 10

Gangster Ka (2015)

Slušný...

Gangster Ka
Musim uznat slusnej snimek,   ktery ma spad a protoze tam   mel mini roli i muj kamarad,   tak nebudu hanit. Pribeh je   samozrejme fikce (Krejcir více >

Autor: Svarcneger | Hodnocení: 8 / 10

Máme rádi Česko (2013) [TV pořad...

Máme rádi Česko
Takový tip pořadu mě   nesedí, nevyhledávám jej,   často zde vystupují osoby,   které já vůbec nemusím.   Pamatuji si na pořady, které   táhly celý národ...

Autor: jarda53 | Hodnocení: 1 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.059/0.015