reklama
 
ohodnotit

Černočerná tma

Pitch Black

Žánr:
Rok:
2000
Délka:
104 minut
Premiéra v ČR:
6.7.2000
„Když temnota spadne, začne boj o přežití“
Popis / Obsah / Info k filmu Černočerná tma
Obchodní kosmická loď se dostane do meteoritové bouře a ztroskotá na nehostinné planetě. Ze čtyřiceti pasažérů se zachrání pouze mladší kapitánka Carolyn Fryová, žoldák William J. Johns, který převáží do vězení vraha Richarda B. Riddicka, starožitník Paris P. Ogilvie, chlapec Jack, z něhož se vyklube dívka Jackie, a nábožný Arab Al-Imám se svými třemi syny.

Všichni se vydají hledat vodu. Cestou míjejí kostry obrovských zvířat a dojdou až na starou geologickou základnu, kde není ani známka života. Na základně je však záchranný člun, kterým by se mohli z planety dostat. Musejí však ze své ztroskotané lodi přinést elektrické články…

Když jeden z trosečníků zmizí, Fryová se spustí do jeskyně a najde ve tmě jeho ostatky. Pak se objeví létající příšery, které jí usilují o život, ostatní členové skupiny ji však zachrání. Johns mezitím osvobodí Riddicka z pout. Riddick se zmíní o tom, že si ve vězení nechal operativně upravit oči, aby viděl ve tmě. Když zmizí jeden ze synů Al-Imáma, při jeho hledání najdou šachtu s pozůstatky geologů, kteří na planetě pracovali. Jejich vzorky hornin jsou datovány do doby před dvaadvaceti lety. Fryová zjistí, že na planetě, kterou osvětlují tři slunce, dochází každých dvaadvacet let k zatmění, při němž příšery vylétají ze svých úkrytů a likvidují všechno živé...

Vesmírní trosečníci se rozhodnou dojet transportérem pro články ze své ztroskotané lodi, zatmění ale právě začíná. Všichni se musejí schovat v lodi a bojovat s příšerami, které se do ní dostaly. Jeden po druhém umírají. Pak ti, kteří ještě přežili, zjistí, že příšerám vadí světlo. Fryová rozhodne, že se s baterkami a letlampou dostanou k záchrannému člunu. Má je vést Riddick, který ve tmě vidí. Po prvním útoku se chce Fryová vrátit, ale Johns tvrdí, že přes nebezpečný kaňon projdou. Dohaduje se s Riddickem, že by mohli jednoho z přeživších obětovat jako návnadu. To Riddick odmítne a popere se s Johnsem, kterého příšera sežere. Spolu s Riddickem, který táhne články, se zbývající skupinka vydává na nebezpečnou cestu...

Zdroj: FTV Prima


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Černočerná tma
Když jejich vesmírná loď nouzově přistane na vzdálené planetě, trosečníci záhy zjistí, že uprchlý zločinec Riddick (Vin Diesel) rozhodně nepředstavuje jediný důvod k obavám. Smrtící příšery čekají v temných zákoutích na příležitost zaútočit a planeta se rychle noří do černočerné tmy. Nastává totiž úplné zatmění. Jak počet mrtvých stoupá, trosečníci se v zoufalosti začnou obracet na Riddicka, jehož děsivé oči je mají vyvést z temnoty do bezpečí. Času už ale moc nezbývá a jedinou šancí, jak přežít, je zůstat na světle.

Zdroj: HBO Europe
Vysílání: dabing
Premiéra: 10.11.2001 HBO


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Černočerná tma
V hlubokém vesmíru putuje kosmická loď a střetne se s útvarem, který prolétá v těsné blízkosti. Loď je poničena a prapodivná skupinka, skládající se z mladé pilotky Carolyne (Radha Mitchelová), pohledného poldy Johnse (Cole Hauser), který má na starosti vraha Riddicka (Vin Diesel), jenž má zvláštní schopnost vidět ve tmě, a několika cestujících - osadníků z kolonií, teď bojuje o přežití. Na neznámé planetě pohybující se vesmírem mezi třemi slunci totiž žijí krvežíznivé příšery, bojící se světla. Jednou za 22 let postihne planetu totální zatmění. A jakmile planetu zahalí černočerná tma, strhne se nerovný boj o život.


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Černočerná tma
Zatímco hollywoodské trháky podnikají kobercové nálety na pokladny kin (vyzbrojeny speciálními efekty, hvězdným obsazením a hutnými reklamními kampaněmi), skromnější filmy se – bez ohledu na svou skutečnou kvalitu - často ustrašeně krčí kdesi ve stínu. Je tedy celkem ironické, že filmem, který má ty nejlepší předpoklady těmto megahitům konkurovat, je právě Černočerná tma, napínavá sci-fi o ztroskotání kosmické lodi na planetě opékané třemi slunci a o následném úplném zatmění, které trosečníky vrhne do hladových spárů nočních obyvatel planety. Pro herce i samotné tvůrce představovala Černočerná tma ideální příležitost ověřit si svou schopnost přežít i v těch _nejkrutějších podmínkách... „Už od úplného začátku ten film všichni odepisovali," tvrdí Vin Diesel, která ve filmu hraje odsouzeného vraha Riddicka. „To se týkalo režiséra, obsazení i rozpočtu. Tenhle film mohl uspět jedině díky tomu, že jsme byli pevně rozhodnuti natočit ho tak, aby uspěl.“ A režisér David Twohy určitě věděl, do čeho se pouští - předtím napsal scénáře k Vodnímu světu a Uprchlíkovi. Ovšem s pouhými třiadvaceti miliony dolarů, které měl k dispozici, mu bylo jasné, že se musí držet při zemi. „Moje dvě já se mezi sebou neustále přela," říká. „První: `Tak fajn, proč si to nerozdat s nějakou velkou produkcí, divák stejně neví, kdo měl jak velký rozpočet, uvidí jenom výsledek.' A moje druhé já nato: `No dobře, ale stejně nemáš dost peněz, abys mohl konkurovat třeba Ztraceni ve vesmíru.' Takže jsem se musel pořádně zamyslet nad tím, jak ten film udělat."
A jak tedy natočit svižný sci-fi hit se všemi nákladnými trikovými záběry za zlomek obvyklé ceny? David Twohy se s vámi poděli o několik svých tipu...
1: Hlavni je dobrý nápad
Černočerná tma se zrodila jako nápad bratrské scenáristické dvojice Kena a Jima Wheatových (Moucha 2, Noční můra z Elm Street 4). První verze scénáře se příliš nepodobala Twohyho konečné verzi, ale hlavní zápletka mu dodala všechnu potřebnou inspiraci. „Ta ústřední myšlenka - zdržuj se na světle a zůstaneš naživu - byla tím, co mě na scénáři zaujalo," říká Twohy. »V případě, že scénář obsahuje skutečně dobrý nápad, tak už tolik nezáleží na provedení. Jako scenárista a režisér s tím ostatně můžu dál pracovat." Například vytvořit mnohem složitější postavy, než jaké byste v akčním sci-fi filmu očekávali.
Diesel říká: „Co mě na tom nejvíc přitahovalo, byla skutečnost, že Riddick zdaleka nebyl jednorozměrný - celkové vyznění postavy bylo poměrně neobvyklé a originální. Nejdřív se zdá, že jde o tradičního zabijáka, ale je v něm mnohem víc."

2. Zapomeňte na hvězdy
Vin Diesel (Zachraňte vojína Ryana, Železný obr) je asi největší hvězdou Černočerné tmy. Spolu s Radhou Mitchell, která na sebe upozornila v australském seriálu Sousedé, a Colem Hauserem (Hi-Lo Country) pak vytvářejí ústřední trojlístek vraha, pilotky a strážce zákona. A jak se ukázalo, nepřítomnost velkých jmen filmu ani v nejmenším neuškodila. „Od začátku nám bylo jasné, že s rozpočtem, který jsme měli, si zkrátka nemůžeme dovolit někoho za 20 milionů dolarů," vzpomíná Twohy, ,.ale z mého pohledu to bylo vlastně jenom dobře. Mohl jsem si totiž dovolit spoustu věcí, které bych si jinak dovolit nesměl - jako třeba napínat celou dobu diváka, kdo je vlastně skutečný hrdina a kdo zlosyn, nebo kdo to celé přežije."
Je pochopitelné, že čím míň utratíte za herce, tím víc vám pak zbude na triky. Tady se Twohy obrátil na tvůrce Godzilly Patricka Tatopoulose, držitele Oscara za Babe galantní prasátko Johna Coxe a trikového mága Petera Chianga (Batman, Pidilidi). „Na triky padlo docela dost - možná až třetina z celkového rozpočtu. Ale vytvořili jsme asi tak 230 záběrů a velká část z toho jsou počítačové 3D animace, takže to rozhodně stálo za to."
3. Vzhůru do Austrálie
George Lucas se tam chystá s příštími dvěma díly Hvězdných válek, bratrům Wachovským posloužila v Matrixu a Tom Cruise se postaral klokanům o zábamr s M:1-2. Twohy se výhod, které kontinent protinožců poskytuje, rozhodl využít taky... „Pro Austrálii se rozhodnete především z ekonomických důvodů, protože kurz amerického dolam je tam víc než příznivý. Dále pak kvůli tomu, že mají skutečně schopné štáby, a taky proto, že jde (tedy alespoň teoreticky) o zemi, kde se mluví anglicky. Ale nikdy se tam nevydávejte na vrcholu fotbalové sezóny. Minimálně jednou týdně se vám bude štáb snažit zmizet už odpoledne, aby mohli sledovat svůj oblíbený sport. Přitom vám budou tvrdit: `Je to něco jako váš Superbowl.' To jsem slýchal týden co týden, až jsem to nevydržel a řekl jim: `Podívejte se, v Americe je Superbowl jenom jednou za rok, jasný? A jestli vy to tady máte jednou týdně, tak to není žádnej Superbowl."` Kromě fotbalumilovného štábu poskytla Austrálie Twohymu také ideální imitaci vyprahlého prostředí cizí planety. „Na Zemi není příliš míst, kde byste našli 360 stupňů ničeho. Ale my jsme tam dole jedno našli. To místo se jmenuje Coober Pedy a nejsou tam žádné telefonní sloupy, elektrické kabely a dokonce ani žádné stromy. Prostě placka na kilometry daleko."
4. Přizpůsobte se, nebo zemřete
Twohy: „Vzpomínám si, jak jsme seděli v baru v Coober Pedy a do začátku natáčení zbývaly asi tři dny. Byl tam taky jeden místní horník, který si nás tak prohlížel - to víte, lidi z města - a povídá: `Takže vy se chystáte točit na Měsíční pláni?' Já říkám: `Jo.' A on: `A začínáte v pondělí ráno, jo?' A já zase: `Jo.' A on na to: `Tak to jste teda v prdeli.' A zvedl se a odešel. Celé to na nás působilo jako nějaká podivná kletba. To jsme ale ještě nevěděli, co on věděl už dávno, že se totiž schyluje k dešti a celé to místo se promění v jednu obrovskou díru plnou bahna."
Poprvé po mnoha letech let se Coober Pedy opět stalo terčem prudkých lijáků a mrazivého vichru. To nejsou zrovna ideální podmínky pro natáčení filmu odehrávajícího se na vyprahlé pouštní planetě. Twohy si ale nemohl dovolit čekat, až se počasí zlepší, a tak pohotově vymyslel náhradní řešení. „Spolu s kameramanem David Eggbym jsme se rozhodli pro postup, při kterém jsme při vyvolávání originálního negativu vynechali bělicí lázeň. Něco podobného udělali třeba u filmu Sedm, kdy vynechali bělicí lázeň v konečné fázi zpracování, aby zvýraznili tmavé odstíny, ale jen málo lidí - jestli vůbec někdo - udělalo to samé s původním negativem. My ano a naprosto nás nadchlo, co to udělalo se záběry natočenými za denního světla. Tenhle nápad ale pochopitelně vzbudil ve studiu velké zděšení. Báli se, že negativ úplně zničíme."
5. Poznejte svoje meze...
Přeskočit bělicí lázeň nebyla jediná radikální myšlenka, s níž Twohy přišel. Ale zatímco tenhle originální přístup vedl ve svém důsledku k výraznému vizuálnímu charakteru filmu, jiné nápady by vytvořily více problémů, než by jich vyřešily... „U filmu, jako je tenhle, začnete přemýšlet o tom, jak černá vlastně černá může být. Bavil jsem se o tom s Davidem Eggbym a najednou mě napadlo: `Proč vlastně nenechat herce, aby se nasvítili sami? Prostě se vykašleme na všechna světla, rozdáme jim baterky a pochodně - a uvidíme ,, jenom to, na co si sami posvítí.
Jinak bude všude úplná tma. Co si o tom myslíš?' David se zamračil a povídá: `Tak za prvé - nejsou to technici, takže se jim nepovede nasvítit se pořádně. A za druhé - chceš jen tmu? Fajn. Ale pak to můžeme klidně natočit u mě na zahradě.' Takže jsme to nakonec natočili způsobem, jako když si vaše oči přivykají na tmu a vám se nakonec přece jen podaří tam něco rozeznat."
6, ... a využijte je
Twohyho nejtěžším úkolem bylo natočit napínavou scénu havárie kosmické lodi - nepochybně jeden z nejdražších momentů filmu - tak, aby na to nepadla převážná část rozpočtu. „Navrhli jsme trikovou scénu, v níž loď havaruje a klouže po povrchu planety a kamera jí zabírá zvenku. Když jsme ale propočítali náklady, ukázalo se, že by to bylo příliš drahé. Taky jsme si uvědomili, že podobné scény v jiných filmech většinou nedopadly moc dobře, protože v plném světle se často provalí, že jde o model nebo počítačovou animaci. Takže jsem si řekl: `A proč to místo zvenku nenatočit zevnitř?~ Když se chlubíme, že
máme mnohem propracovanější postavy, než je v akčních sci-fi obvyklé, proč tedy nezůstat uvnitř lodě se svými hrdiny? Nakonec to celé dopadlo tak, že ztroskotání sledujeme z kokpitu přes čelní sklo spolu s piulotující Fry (Radha Mitchell). To je myslím dobrý příklad toho, jak na věci vyzrát v případě, že vás tlačí rozpočet.
7. Začněte uvažovat o druhěm dílu
Po nečekaném úspěchu Černočerné tmy ve Spojených státech se pochopitelně začalo mluvit o případném pokračování, o něž si film svým otevřeným koncem přímo říká. „V současnosti přemýšlíme o jedné věci - mělo by takové pokračování smysl?" říká Twohy. „Samozřejmě - pokud jde o samotný příběh, tak ano. V Americe pravděpodobně skončíme tak se 40 miliony dolarů zisku, což by mohlo dát tak 60 milionů za mořem. Videokazety se právě začaly prodávat a vypadá to hodně slibně. Ale už teď vím, jak by pokračování rozhodně nevypadalo. Rozhodně se nestane, že by se zčistajasna objevila vejce těch potvor na palubě člunu, který planetu opustil. Protože - na rozdíl od Vetřelců, kde je už z názvu patrné, o čem celá série je - naše pokračování by se pravděpodobně věnovalo spíš postavám než těm potvorám..."

Autor/Zdroj: /Total Film


Popis / Obsah / Info k filmu Černočerná tma
Sci-fi horor Davida Twohyho Černočerná tma připomíná svým příběhem počítačové hry a svým audiovizuálním ztvárněním současnou klipovou kulturu. - Po nouzovém přistání kosmické lodi se na neznámé planetě zachrání kromě jediné členku posádky, pilotky Carolyn Fryové, různorodá skupinka cestujících, mezi nimiž jsou i nebezpečný vězeň Riddick a jeho strážce Johns. Zdá se, že na vyprahlé planetě, ozařované třemi slunci, dávno vyhynulo vše živé, včetně lidí, kteří obývali nyní opuštěnou stanici s téměř provozuschopným záchranným modulem. Avšak trosečníci brzy zjistí, že planeta je obýváno hejny krvelačných bytostí. Stvůry však mohou útočit jenom ve tmě; světlo je zabíjí. Jenže planeta se naneštěstí ocitá v pásmu zatmění a nastává holý boj o přežití. Ve skupině se rozvíjejí různé vzájemné vztahy, ovlivněné všudypřítomným nebezpečím. Nakonec projeví největší odvahu a voli k obětování vězení Riddick a kapitánka Fryová. V opraveném modulu odlétají do bezpečí jen tři z původních jedenácti trosečníků. - Snímek, natočený ve formuli filmu kategorie B, zpočátku zaujme svým výtvarným pojetím, dynamickou kamerou i střihem a také záměrně chao-tickým způsobem vyprávění. Komentátorem dramatických událostí je vězeň Riddick, který má po dřívější operaci oči přizpůsobené pro noční vidění. Jasnou inspirací byly pro tvůrce díla s „ vetřelci ", ale patrně také Šílený Max nebo Matrix. Dílo se ostatně natáčelo v Austrálii na stejných místech jako zmíněný Šílený Max a podíleli se na něm hlavně australští tvůrci, včetně představitelky pilotky Fryové, nadějné herečky Radhy Mitchellové.
Tomáš Bartošek Filmový přehled 2000/6/5

Autor/Zdroj: Bartošek Tomáš/Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Podobné filmy

Riddick (2013)

 Riddick (2013)
Riddick n
 
Žánr: sci-fi / akční / horor
Země: Spojené státy americké / Velká Británie
Režie: David Twohy

(pokračování)

Hodnocení filmu

78.3 %
5   - SvoKar
4   - cicis
8   - curil
7   - efCZa
6   - pataamat
7   - Frolíček
6   - FLA
8   - Edward52
3   - Hugin
9   - M.A.G.
7   - ajaajena
7   - Agostino
6   - Lienocka22
10 - prvosenka
8   - Duri86
6   - georginaa
8   - LenC2
8   - ignac1
6   - Kuvik
9   - BinLADIN

TV Program

ČT1 - Kryštof a Kristina (1993) [TV ...

13:05 - 14:00

19 minut již uběhlo
36 minut zbývá do konce

ČT2 - Viktorie (2016) [TV seriál]

12:55 - 13:45

29 minut již uběhlo
21 minut zbývá do konce

NOVA - Tipy ptáka Loskutáka

13:20 - 13:40

4 minut již uběhlo
16 minut zbývá do konce

Prima - Čtyři vraždy stačí, drahoušku!...

13:15 - 15:35

9 minut již uběhlo
131 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 146297
Osobností: 621387
Fotografií: 550684
Plakátů: 262287
Obsahů a biografií: 134149

Poslední komentáře

Král Honza (1975) [TV inscenace]

Král Honza
Zapomenutá černobílá   pohádka z archivu České   televize. Veselé písničky   tvoří téměř polovinu   známého příběhu o Honzovi   a princezně, více >

Autor: curil | Hodnocení: 5 / 10

Proto pozor, proto bacha (1995)

Proto pozor, proto bacha
Tento naucny dokument neni   vhodny pro mladsi povahy je   tam na zacatku děsiva hudba   zabery z autonehody a z   nemocnice a jen vyplachovani   mozku

Autor: ufolin

Appaloosa (2008)

Appaloosa
Tenhle western je bez velkých   stříleček a spíš   vypráví o přátelství,   lásce a boji za spravedlnost.   Kvalitní herecké obsazení   Ed více >

Autor: red.mann | Hodnocení: 6 / 10

První republika II - 3. díl (201...

První republika II - 3. díl
Vladimír Valenta odhalí, že   muž který jej finančně   vydírá, Klouda, nejen v   nemocnici zavraždil muže,   cpe se mu do rodiny, rozhodne   více >

Autor: jarda53 | Hodnocení: 10 / 10

Dobrá manželka (1987)

Dobrá manželka
Čisté poctivé dramatické   dílko, kterak ženušku z   venkova, která nemá nic   jiného na práci, než starat   se o svého dobrého manžela,   více >

Autor: petrusmev | Hodnocení: 7 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.06/0.019