Černá růže (1950)

Černá růže (The Black Rose)
55 %
 
 

The Black Rose

    Žánr: dobrodružný / historický
    Země: Spojené státy americké / Velká Británie
    Délka: 116 min.
„Dobrodružná cesta dvou hrdinů z Anglie do Číny za doby křížových výprav.“
Přijít o veškerý majetek není nikdy příjemné. Ve třináctém století to pocítil i anglický šlechtic Walter z Gurnie, který ztratil v rodné zemi všechny jistoty. Když se vrátí ze studií, zjistí, že rodinné dědictví mu bylo odepřeno a navíc má sloužit králi Edwardovi, jehož mocenské záměry se mu příčí. Je doba křížových výprav, a tak není nijak výjimečné, když se mladí muži vydávají do vzdálených krajů. Walter se rozhodne vyrazit se svým věrným společníkem Tristramem na dalekou cestu do Číny, aby tam uplatnili znalosti a prověřili svoji odvahu. Na této pouti, která je zavede až ke Kublaj-chánovi, čekají mnohá úskalí a nebezpečné situace, při nichž se jim přijde vhod důvtip i znalost lukostřelby. Jako správný romantický hrdina si Walter najde čas i na lásku k dívce Maryam ztělesňující titulní Černou růži. Stane se z něj pravý bojovník a podaří se mu získat vše po čem touží?
Film podle románu Thomase B. Costaina nabízí i po téměř šedesáti letech odlehčenou zábavu, jejíž poetika vychází ze hry se žánrem. Tato dobrodružná podívaná byla součástí vlny filmů, které v padesátých letech minulého století představili divákům tradiční příběhy v novém hávu. Vynikající kamera Jacka Cardiffa nabízí divákovi pohled na dynamické akce hlavních hrdinů i velkorysé záběry severoafrických lokací, které posloužily jako imitace středověké Číny. Součástí zajímavého hereckého ansámblu je Herbert Lom, známý jako komisař ze série Růžový panter. V roli mongolského chána se představí Orson Welles, jehož Občan Kane patří k nejuznávanějším snímkům všech dob.
(oficiální text distributora)

režie:
Henry Hathaway
 
 
hraje:
Tyrone Power (Walter z Gurnie), Orson Welles (Bayan), Cécile Aubry (Maryam), Jack Hawkins (Tristram Griffin), Michael Rennie (král Edward), Finlay Currie (Alfgar), Herbert Lom (Anthemus), Mary Clare (hraběnka Eleanor z Lessfordu), Robert Blake (Mahmoud (v titulcích jako Bobby Blake), Alfonso Bedoya (Lu Chung), Gibb McLaughlin (Wilderkin), James Robertson Justice (Simeon Beautrie), Henry Oscar (mnich Roger Bacon), Laurence Harvey (Edmond), Torin Thatcher (Harry), Peter Sellers (hlas Alfonsa Bedoyi)
 
 
námět:
Thomas B. Costain
 
 
scénář:
Talbot Jennings
 
 
kamera:
Jack Cardiff
 
 
hudba:
Richard Addinsell
 
 
výprava-architekt:
William C. Andrews, Paul Sheriff
 
 
kostýmy:
Michael Whittaker
 
 
střih:
Manuel del Campo
 
 
zvuk:
Buster Ambler, Eric Wood
 
 
zvláštní efekty:
W. Percy Day
 
 
dirigent:
Muir Mathieson
 
 
producent:
Louis D. Lighton
 
 
režie českého znění:
Elmar Kloss
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.