ohodnotit

Čas probuzení

Awakenings

Další název:
Čas prebudenia; Čas prebúdzania; Zeit des Erwachens
Rok:
1990
Délka:
116 minut
Premiéra v ČR:
13.9.1991
„Lékař experimentuje s léky ve snaze vrátit život katatonickým pacientům.“
Popis / Obsah / Info k filmu Čas probuzení
Film Čas probuzení s Robinem Williamsem jako zamlklým neurologem a Robertem de Nirem v roli pacienta, který se po třiceti letech probral z katatonického stavu, byl natočen podle skutečného příběhu a nominován na Oscara ve třech kategoriích, včetně nejlepšího filmu a nejlepšího režiséra. V nemocnici Bainbridge v Bronxu se samotářský badatel Dr. Malcolm Sayer (Williams) snaží přijít na to, proč je skupina pacientů, včetně Leonarda Lowea (De Niro) (chybně diagnostikována coby typičtí schizofrenici s projevy hysterie) už léta v katatonickém stavu. Lékař je přesvědčen, že tyto lidské sochy by mohli být uvnitř naprosto při smyslech. A tak je na tomto stydlivém a podivínském lékaři, aby našel způsob, jak probudit Leonarda a další podobné pacienty znovu k životu a dát jim pocítit radost i bolest. Spolu s nimi se mu podaří vyléčit i sebe - objeví ve svém srdci místo pro lásku a přátelství...

Zdroj: HBO Europe


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Čas probuzení
Rok 1969. Dr. Malcolm Sayer zkoumá v newyorské nemocnici skupinu pacientů, kteří v důsledku prodělané encefalitidy byli po desítky let v katastrofickém stavu. Provedené testy ho přesvědčí, že tito pacienti žijí svým vnitřním životem. Sayaer získá souhlas ředitele nemocnice Kaufmana k experimentální léčbě drogou L-DOPA, která úspěšně pomohla lidem trpícím Parkinsonovou nemocí. Se souhlasem pacientovy matky vyzkouší drogu na Leonardu Loweovi a podaří se mu u něho obnovit schopnost mluvit a pohybovat se. Kaufman pak povolí léčbu navou drogou i u ostatních katatoniků. Všichni se proberou k životu. Po čase se ale u prvního pacienta začnou projevovat příznaky ztráty nabytých schopností. Sayer je zoufalý, protože vidí, že droga působí jen dočasně.

Sestra Costellová ho přesvědčuje, že i tak pro své pacienty udělal nesmírně mnoho. Vrátil je alespoň načas do života. Opakované pokusy s jinými drogami už nikdy nepřinesly podobně dramatické výsledky.


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Čas probuzení
Rok 1969. Doktor Malcola Sayer nastoupí do nemocnice v New Yorku a objeví tam skupinku zapomenutých pacientů, kteří přežili epidemii spavé nemoci v roce 1916. S pomocí nového experimentálního léku doktor Sayer postupně "probouzí" pacienty do světa radostí a bolestí života, zatímco v sobě najde dlouho dřímající vnímavost k lásce a přátelství. Film byl natočen podle skutečné události.

Autor/Zdroj: /reklamní materiály videodistributora


Rok 1969. Doktor Malcola Sayer nastoupí do nemocnice v New Yorku a objeví tam skupinku zapomenutých pacientů, kteří přežili epidemii spavé nemoci v roce 1916. S pomocí nového experimentálního léku doktor Sayer postupně probouzí pacienty do světa radostí a bolestí života, zatímco v sobě najde dlouho dřímající vnímavost k lásce a přátelství. Film byl natočen podle skutečné události.

Autor/Zdroj: /reklamní materiály videodistributora


Popis / Obsah / Info k filmu Čas probuzení
Snímek Penny Marshallové Čas probuzení vychází ze skutečných událostí, jež popsal ve své knize neurolog Oliver Sacks. V roce 1969 se mu podařilo načas přivést "zpět do života"` pacienty postižené chorobou encephalitis lethargica, jež byla důsledkem virové epidemie z dvacátých let. "Zázračné uzdravení" však nemělo dlouhodobý charakter a nemocní se bohužel vrátili do původního kataleptickěho stavu. Osou snímku je vztah mezi dr. Sayerem (změněné Sacksovo jméno) a pacientem Leonardem Lowem (autentická postava není ve všem totožná s postavou filmovou). Přátelství, jež oba muže pojí; má vliv nejen na nemocného, ale i na lékaře, který se vymaňuje ze své nesmělosti a osamělosti. - Film očividně těží z úspěchu Rain Mana. Je citlivě realizovaný, i když mistr sklouzává do sentimentu. Opírá se o herecké výkony Roberta De Nira a Robina Williamse. Kameramanem byl Miroslav Ondříček a svou poslední filmovou roli (jednoho z pacientů) hrál slavný jazzman Dexter Gordon (zemřel 25. 4. 1990).

Autor/Zdroj: Bartošek Tomáš/Filmový přehled


Robert De Niro a Robin Williams v příběhu, který se skutečně stal. Vypráví o jednom zázraku, který se udál koncem šedesátých let našeho století v New Yorku a jehož původcem byl britský neurolog dr. Oliver Sacks. Žijící mrtvi se probudili z léta trvajícího kómatu a znovu vstoupili do našeho světa. Ne nadlouho...

New York roku 1930. Jedenáctiletý Leopard Lowe je jedním z nejlepších žáků své třídy. Normální, živé, inteligentní dítě. Dítě, které však jednoho dne nedokáže ovládat svou ruku, nedokáže psát. První známky ochrnutí signalizují nemoc. Jakou? Nikdo neví. Ruka se křiví a nakonec zůstává zcela neohebná. Choroba postupuje a Leopard se přestává hýbat, přestává komunikovat. Stává se z něj žijící mrtvola.
Smrt zaživa se jmenuje encephalitis le thargica, česky řečeno evropská spavá nemoc, virové onemocnění, které se epidemicky rozšířilo v letech první světové války.
Téměř o čtyřicet let později. Do jedné newyorské nemocnice přichází neurolog dr. Malcolm Sayer (filmová podoba dr. Sackse) a dostává na starost skupinu apatických, nepohyblivých pacientů, kteří se po desetiletí neprobrali ze svého groteskního transu. Nehybným postavám na vozíčcích nevěnuje nikdo valnou pozornost, pro personál jsou tito nevyléčitelně nemocní již téměř nemocničním inventářem. Je jich patnáct. Jedním z nich je i Leopard Lowe, padesátiletý.
Právě na něm se dr. Sayer rozhodne aplikovat nově vyvinutou drogu L-Dopa. Přichází zázrak - Leopard se začíná pohybovat, mluvit, myslet. Vrací se do našeho světa, vrací se ke své matce, zamiluje se. A po něm se z dlouholetého kómatu probouzejí i další pacienti. Nic není tak fantastického jako jednoduchý zázrak.
Do prvotní radosti z nového života se však mísí i strach a nejistota. Co s tímto novým, neznámým světem? Uplynulo tolik let, které nemohli prožít, jejich přátelé, rodiče a partneři mezitím zemřeli - jak mají nyní existovat? Přidává se i další obava čerstvě probuzených - strach spát, co když je jejich znovuzrození jen snem a oni se do něj už znovu neprobudí? Jak dlouho bude sen trvat?
Příběh, který zfilmovala Penny Marshallová, začíná sice optimisticky, končí ovšem v tragickém pocitu pomíjivosti. To je také důkazem, že podkladem scénáře nebyla hollywoodská fantazie, ale skutečná událost. Zázrak se uskutečnil v roce 1969 v newyorské nemocnici Beth Abrahamové a doktoru Sacksovi se podařilo vrátit do života 80 encephalitiků. Byl to sice zázrak přechodný a nikdy už se v podobné míře neopakoval, ale přeci jen to byl zázrak.
Režisérka na sebe vzala nelehký úkol, neboť chtěla-li vyhovět požadavku reálnosti příběhu, musela divákovi vsugerovat pocit naděje a „šťastného konce", jen proto, aby mu ho vzápětí zase vzala. Bylo to určité riziko a není divu, že se ho Penny Marshallová snažila snížit na minimim. Logicky proto sáhla k superhvězdnému hereckému obsazení, které jí pomohlo vyhnout se všem úskalím. Do role Leonarda Lowa obsadila Roberta De Nira, dr. Sayera ztělesnil Robin Williams.
De Niro dovádí Leonardův zoufalý zápas o přežití až k hranici bolesti, jeho výkon je plně srovnatelný s kreací Dustina Hoffmana ve filmu Rain Man; Robin Williams (hvězda první velikostí všude na světě - jen u nás zatím neznámá) naproti tomu působí v roli ostýchavého vědce na první pohled nevýrazněji, jeho postava je méně efektní, ale síla přesvědčení a vnitřní zranitelnost činí z Williamsova lékaře osobnost, která je De Nirovu Leonardovi minimálně rovnocenným partnerem.
Čas probuzeni je film, který vyzařuje hluboce lidskou něhu. Penny Marshallové se podařilo vytvořit umělecké dílo, které líčí v podstatě velmi deprimující příběh tak, že v divákovi nakonec zanechá především pocit životního optimismu. Optimismu a dojetí z dramatu hrstky lidí, kteří se ocitají v beznadějné situaci a s veškerou silou, která jim ještě zbyla, zápasí o svou naději a důstojnost. Čas k životu už nemají a smrt je ještě daleko.
r/hej Cinema 1991/5/20

Autor/Zdroj: r/hej/Cinema


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

86.3 % (136)
8   - klasifikát
7   - SvoKar
7   - curil
7   - Erkul
8   - pataamat
9   - Prasoid
7   - Agostino
9   - prvosenka
8   - LenC2
10 - BinLADIN
4   - Kuvik
8   - enejčel
8   - Bara.40
8   - RM
8   - vojtam
9   - Robinson
7   - Snura
9   - lucymat
8   - FrankieOnd
8   - melakara

TV Program

ČT1 - Vlak dětství a naděje (1985) [...

10:55 - 12:00

1 minut již uběhlo
64 minut zbývá do konce

ČT2 - Klenoty příhraničí

10:50 - 11:15

6 minut již uběhlo
19 minut zbývá do konce

NOVA - Rady ptáka Loskutáka (2001) [T...

10:35 - 11:55

21 minut již uběhlo
59 minut zbývá do konce

Prima - Hvězdy nad hlavou (2021) [TV s...

09:40 - 11:00

76 minut již uběhlo
4 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 188411
Osobností: 694246
Fotografií: 749911
Plakátů: 369834
Obsahů a biografií: 174846

Poslední komentáře

Co takhle svatba, princi? (1986)...

Co takhle svatba, princi?
Z mého hlediska velmi   průměrná pohádka,   postavená jen na   královstvím plném   praštěných a   nesvéprávných figurek,   zmrvená ještě více >

Autor: Máša13 | Hodnocení: 5 / 10

101 dalmatinů (1996)

101 dalmatinů
Slabší verze animáku. Mě   osobně moc neseděl hlavní   pár, Kruela byla naopak   výborná a bylo zajímavé   vidět dr. House v jiné   roli:-) Zvířátka   roztomilá, ale to bylo asi   tak vše...

Autor: Máša13 | Hodnocení: 5 / 10

The Cheat (1915)

The Cheat
Brilantní film. Jedná se o   melodrama plné skryté   erotiky, rasismu, sadismu a   všeho ostatního, co   tehdejší přísná etiketa   dovolila. více >

Autor: Petrkey | Hodnocení: 9 / 10

Enigma (2001)

Enigma
Já myslím, že tohle je dost   povedený film o velmi   důležitých událostech 2.   světové války, které jsou   dnes už dobře známé, ale   patřily více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 7 / 10

Tajemství šifrovací věže (2007) ...

Tajemství šifrovací věže
Příběh se odehrává v   březnu 1945 v Dolním   Slezsku, polský agent   spatří přesun rakety z   atomové laboratoře na zámek   Czocha a zaznamená více >

Autor: jarda53 | Hodnocení: 9 / 10