Čas pracuje pro vraha (1979)

Čas pracuje pro vraha
68.1 %
 
 
    Žánr: detektivní
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 1.2.1980        
    Délka: 83 min.
„Vražda jedné zaměstnankyně tiskové agentury přivede vyšetřovatele na stopu špionážní aféry.“
POZOR SPOILER

Noční hlídač dělá obchůzku a po ní se staví v šatně kina na občerstvení. Po jeho odchodu nalezne šatnářka mrtvolu. Kriminalista kapitán Jindřich Marha má sice dovolenou, ale je k případu povolán. Za to, že odjíždí si vyslechne kázání od manželky.
Na místě činu zjistí, že mrtvá byla zavražděna ve sklepě zpravodajské agentury INDOC. Tou jej provede od půdu až ke sklepu Dr. Brandl, náměstek ředitele. A následně se chodí dívat lidé, kteří by mohli mrtvou identifikovat Pozná ji spolupracovnice slečna Mouchová, ale jen podle oblečení a doplňků. Ta také řekne jméno mrtvé. Věra Šimandlová.
Její manžel, Instalatér Antonín Šimandl, opět nalezl „důkaz“ nevěry své ženy, a proto k němu přichází jeho kamarád. Důkaz má být lísteček s mužskými jmény. Pak sem přichází také Jindřich s kolegou. Manžel zavražděné o zločinu nemá tušení. Jen mluví o padesáti tisících, které prý manželka obstarala na nový vůz.
Další podezřelý je redaktor Václav Pernata. Ten utekl přes WC, když měli zůstat všichni v budově, kde se vražda odehrála. Jindřich jej nechává sledovat.
Václav však končí v péči lékaře, svého kamaráda. Tomu se přizná k mileneckému vztahu s Věrou Šimandlovou. A její muž prý o tom věděl.
Když se konečně dostane Jindřich domů, aby si promluvil s manželkou volá mu Brandl. Má přijet do agentury. Zde je tímž mužem nalákán do archivu, kde je majznut přes kokos až omdlí. Také je zde založen požár a místnost archivu zamčena.
Spící noční vrátný však zaslechne třískání do dveří, do kterých tluče z mdlob probraný Jindřich a na poslední chvíli mu odemkne. Marha končí v nemocnici.
Kdo doopravdy telefonoval, se neví.
Šimandl chce oněch padesát tisíc, a tak volá muži, o kterém se domnívá, že je vrah. Když se pak sejdou, tak mu to Šimandl řekne. A za ty peníze jej nepráskne. Jenže nyní dojde k potížím...  Autor: Pitryx

režie:
Jiří Hanibal
 
 
hraje:
František Němec (kriminalista kapitán Jindřich Marha), Luděk Munzar (redaktor Remeš), Eduard Cupák (redaktor Václav Pernata), Josef Somr (instalatér Antonín Šimandl), Oldřich Vlach (kriminalista nadporučík Smutný), Jiří Pleskot (Dr. Brandl, náměstek ředitele), Jaroslav Drbohlav (poručík Filipec), Alena Procházková (Lýdie Mouchová), Jiří Zahajský (řídič VB Karlíček), Adolf Filip (redaktor Forst), Bohumila Dolejšová (Eva Marhová), Ladislav Lakomý (Vaculík), Jiří Bruder (policejní lékař MUDr. Krecar), Robert Vrchota (denní vrátný), Karel Koloušek (noční vrátný), Karel Hábl (MUDr. Caudr), Božena Böhmová (bufetářka), Ema Skálová (šatnářka), Bohumil Šmída (Moucha, Lýdiin otec), Vladimír Navrátil (příslušník VB), Zdeněk Blažek (majitel agentury Wienapress Jastrebski), Jiří Lír (směnař), Zdeněk Braunschläger (novinář Drbohlav ze Svobodného slova), Karel Hovorka (číšník), Václav Štekl (číšník), Eduard Pavlíček (fotograf), Vladimír Ptáček (kriminalista), Josef Střecha (kriminalista), Miloš Vavruška (kriminalista), Vlastimil Zavřel (kriminalista), Zdeněk Hess (vědec), Otto Lackovič (výčepní Kiš), František Kubíček (karbaník Franta), Raoul Schránil (tlumočník), Michael Tarant (technik), Ivan Hruška (příslušník VB), Ivana Jirotková (Věra Šimandlová), Zbyněk Šmíd (kriminalista), Jiřina Zemanová (nájemnice), Jaroslav Tichý (kriminalista), Milan Charvát (novinář Kurt Habler z Wienapressu), Bert Schneider (kriminální technik Syřiště), Jana Vacíková (tlumočnice), Ilona Jirotková (Věra Šimandlová)
 
 
námět:
Václav Erben (román "Efektivně mrtvá žena" (1970))
 
 
scénář:
Jiří Hanibal (+ technický scénář)
 
 
kamera:
Josef Pávek
 
 
hudba:
Jan Hrábek
 
 
výprava-architekt:
Jaroslav Krška
 
 
kostýmy:
Lída Novotná (návrhy kostýmů), Eva Lackingerová
 
 
střih:
Zdeněk Stehlík
 
 
zvuk:
Jiří Lenoch
 
 
vedoucí produkce:
Jiří Pokorný
 
 
mluví:
Mirko Musil (hlas směnaře)
 
 
II. kamera:
Kamil Kadeřábek
 
 
II. režie:
Karel Brchel
 
 
masky:
František Čížek, Vlasta Hájková, Jaroslav Hruška
 
 
dramaturgie:
Karel Cop
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Jan Milič, Vlasta Synkulová
 
 
asistent režie:
Robert Vacík, Magda Vodičková
 
 
asistent kamery:
Michal Hvozdák
 
 
odborný poradce:
Jaroslav Beneš
 
 
fotograf:
Jaroslav Trousil
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.