Čarodějův učeň (1977)

Čarodějův učeň
86.3 %
 
 
 
 

Další název: Krabat; Krabat: The Sorcerer's Apprentice

    Žánr: animovaný / pohádka
    Země: Československo / NSR
    Premiéra v ČR: 1.3.1978        
    Délka: 72 min.
"Krabate...!" Animovaná pohádka o vítězství lásky nad zlými kouzly.“
V rámci pohádkového žánru nezvykle pochmurné, až depresivní dílo vzešlo z rukou Karla Zemana a jeho spolupracovníků na sklonku jeho produktivní pětatřicetileté tvůrčí dráhy. Čarodějův učeň vznikl v česko-německé koprodukci jako předposlední film slavného a světově uznávaného animátora. Jeho inspirací se stala klasická lužickosrbská pohádka a stejnojmenná kniha německého spisovatele původem z Liberce Otfrieda Preusslera.

V pohádce vyprávěné hercem Luďkem Munzarem propůjčil jeho kolega Jaroslav Moučka svůj charizmatický hlas zlotřilé postavě mocného čaroděje, jenž si pod svá rádoby ochranná havraní křídla bere mladé chlapce. Ty pak učí temným kouzlům a vychovává si je k obrazu svému. Stejně jako osiřelého Krabata, jenž jednoho dne zabloudí do čarodějova mlýna a po boku jedenácti dalších kluků se stává čarodějovým poslušným učněm.

Dílo převedené na plátno ploškovou animací, jež kombinuje postupy animace kreslené a loutkové, v obecné rovině pojednává o typicky pohádkovém archetypálním souboji dobra se zlem. Příběh plný silných lidských emocí, které zasáhnou diváky všech věků, jako každá jiná pohádka ukazuje, že pravá láska je hluboký cit, jenž zlomí všechno zlo a prokletí. Dospívající Krabat se zamiluje do venkovské dívky, a poruší tak zásadní čarodějovo pravidlo vyhýbat se lidem. Když postupně dojde k poznání, že černá magie, kterou je fascinován a ovládán, jej snadno může pohltit a zahubit, snaží se ze spárů svého zlého mentora vymanit.

Svou hororovou atmosférou tato atmosférická verze Čarodějova učně téměř všechny, kdo ji v dětství viděli, strašila a v některých případech i traumatizovala. Díky své nadčasovosti dokáže zanechat stopy hrůzy na mnoha divácích i dnes. I tak milý žánr, jakým pohádka je, se může jednoduše proměnit v děsivý horor – zvlášť pokud filmovou animaci ovládáte tak jako Karel Zeman.

Jana Bébarová
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2017

režie:
Karel Zeman
 
 
námět:
Ottfried Preussler (pohádka Krabat)
 
 
scénář:
Karel Zeman
 
 
kamera:
Bohuslav Pikhart, Zdeněk Krupa
 
 
hudba:
František Belfín
 
 
střih:
Ivan Matouš
 
 
výtvarník:
Karel Zeman (výtvarná práce), Ludmila Spálená (výtvarná práce)
 
 
mluví:
Luděk Munzar (vypravěč), Jaroslav Moučka (havran / čaroděj)
 
 
text písně:
Jiří Gold
 
 
animace:
Arnošt Kupčík, Eugen Spálený
 
 
autor komentáře:
Jiří Gold (vyprávění a dialogy), Karel Zeman
 
 
vedoucí výroby:
Karel Hutěčka
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.