Cerven
ohodnotit

Brubaker

Žánr:
Rok:
1980
Délka:
132 minut
„Jeden muž proti krutému systému.“

Komentáře k filmu Brubaker

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Hodnocení
Počet komentářů k filmu: 25
SvoKar
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 19.10.2011
Vzhledem k tomu, že snímek   volně zpracovává skutečné   události, je natočen tak,   jak je natočen. Mně ale   přijde zdlouhavý, mnohé   scény rozvláčné; až konec   je trochu překvapivý, ale   trvá to...
Erkul
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 2.3.2014
V kontextu s rolemi, které   Redford během svého   filmového života ztvárnil,   lze jeho výkon považovat ve   filmu Brubaker za   standardní. Hraje stále zde   tu klidnou, nikoliv však   vždy kladnou, postavu s   vnitřní jistotu a vírou ve   své schopnosti, své sily.
efCZa
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 10.4.2009
Boj naivního idealisty proti   politikům a korupci - jak jen   to může skončit? V reálné   světě pro toho   "správného"   jedině neslavně. A toto je   film o realitě.. Za zmínku   stojí hlavně výkon Roberta   Redforda, na jehož herectví   je celý film vlastně   postaven - a díky němuž   získává na reálnosti,   uvěřitelnosti a jeho   vypovídací hodnota rázem   stoupá.
hvezdyn
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 25.5.2007
Vězeňské drama a také boj s větrnými mlýny
Film Brubaker byl v naší   normalizační televizi. Tehdy   bývala jistota, že když   šel v TV americký film, že   se jedná o kvalitní dílo.   Je to i případ tohoto   vězeňského dramatu. Robert   Redford zde vytvořil roli   ředitele věznice Wakefield.   Přichází do ní inkognito   jako jeden z vězňů, aby   zmapoval situaci, jak to v   této věznici chodí.   Setkává se s ponižováním,   vykořisťováním a   otročinou vězňů. Lidský   život zde nemá hodnotu.   Funkci bachařů vykonávají   i někteří vyvolení vězni.   Vedení věznice je   zkorumpované. Po Brubaker   prozradí svoji totožnost a   snaží se ve věznici zavést   pořádek. Má smysl pro   spravedlnost a lidskou   důstojnost. Boj s úřady,   guvernérem a komisí je   marný. Ve věznici docházelo   a dochází k vraždám,   které nidko neřeší.
Film Brubaker rozhodně   stojí za vidění. Po letech   jsem si jej nyní připomněl.
M.A.G.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 13.1.2014
Pro mně je to jeden z   nejlepších filmů s   vězeňskou tématikou. Když   ho někdy dávají v TV, tak   se na něj rád podívám. Za   ty roky ho znám sice skoro   nazpaměť, ale nijak mě to   nepálí :-).
Samozřejmě, že nejvíc   tady upoutal moji pozornost (   a jistě nejenom moji ) Robert   Redford. Jeho výkon je   skutečně impozantní.
S klidným svědomím   dávám 10 bodíků.
Agostino
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 13.4.2009
Výborné americká dráma o   pomeroch v americké väznici,   kde vládne korupcia, za   ktorou stoja ľudia s tých   najvyšších postoch. Je to   vôbec jeden z najlepších   Redfordových filmov.
prvosenka
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 4.2.2013
BRUBAKER

Filmové drama z   nejdrsnějšího vězeňského   prostředí vychází ze   skutečného příběhu. Film   ukazuje syrový a realistický   pohled na poměry v   tehdejších amerických   věznicích. Je sondou do   prostředí, ve kterém   idealisté předem   prohrávají. Brubaker při   svém nástupu do funkce   zvolí velmi neobvyklý   způsob, který mu pomáhá   zjistit nedostatky ve   věznici. Kromě toho, že   zjistí jak nelidsky je s   vězni zacházeno, postupně   odhaluje i to, že vězni jsou   nelegálně využíváni   místními podnikateli jako   levná pracovní síla.   Postupně odhaluje korupci v   široké síti vězeňského   systému, který je ovšem   napojen až do vyšších   míst státní samosprávy.

V hlavní roli se   představil vynikající   Robert Redford. Ztvárnil   zásadového muže, naivního   a nekompromisního idealistu,   který bojuje za práva i   těch nejnebezpečnějších   vyvrhelů na slušný život.   Henry Brubaker ve vězních   neviděl vrahy, zloděje a   násilníky, viděl v nich   normální lidi bez ohledu na   to jaké barvy pleti byli a   čím se provinili. Bral je   jako sobě rovné. Jeho snaha   změnit něco k lepšímu,   jeho tvrdé metody,   přímočarost a další   vlastnosti jsou sice   úžasné, ale chvílemi   působí hodně pohádkově.   Brubaker si stojí pevně za   svým slovem, sny i zásadami   a nehodlá se jim kvůli   nikomu a ničemu   zpronevěřit. Ani v momentě,   kdy má možnost dosáhnout   významného úspěchu formou   kompromisu, nehodlá ustoupit   ani o píď.

Spousta filmů z   vězeňského prostředí se   snaží o problémech systému   nejen vyprávět, ale snaží   se o nějaké řešení. Tento   film přináší velmi   autentickou atmosféru.   Beznaděj a bezútěšnost   přesně odráží skutečný   život lidí za mřížemi,   kteří jsou pro většinu   společnosti pouhým odpadem a   podle toho se s nimi jedná. I   když je tady většina   vězňů vylíčena spíše   jako parta chudáků, které   máme především politovat,   a kteří si snad ani   nezaslouží být ve vězení,   přesto filmu nelze upřít   jeho kvality. Mnohé další   filmy ze stejného prostředí   se s ním nemohou měřit.

Přestože   Brubaker nebyl v boji proti   vězeňskému systému   úspěšný, protože hlavou   se zeď většinou prorazit   nepodaří, přesto dosáhl   slušného pokroku. A to i   když byl nakonec své funkce   zbaven. V závěrečné   scéně, kdy za spontánního   potlesku vězňů Brubaker   odjíždí z vězení a   stává se tak vítězem i   poraženým současně, asi   jen málokdo z diváků   zůstane zcela lhostejný a   bez emocí. Velmi působivá   scéna. Přece jen to   hlavnímu hrdinovi stálo   zato. V každé situaci, za   každých okolností se může   hrdě každému podívat do   očí. Zůstal dobrým   člověkem, ne kvůli sobě,   ale především kvůli   ostatním lidem.
PORTER
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 19.3.2020
Vězeňské drama,nový   ředitel a jeho nástup   excelentní ,nástup v roli   vězně a pak oznámí že je   ředitel,chce být poctiví a   spravedliví což se mu moc   nevyplácí ,hlavně se to   nelíbí těm jeho šéfům   kteří z vězení něco   mají,povedené drama.
BinLADIN
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 15.7.2009
vynikající film skvěle   natočeno skvěle zahráno   to to drama z vězení je   naprostá paráda šokující   podmínky šokující film   ukazuje odvrácenou tvář   vezeni v USA naprostá   paráda
Kuvik
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 13.4.2009
Výborný herecký výkon   Roberta Redforda v tejto   realisticky podanej väzenskej   dráme. Jeden človek len   sťažka môže premôcť   byrokratickú skorumpovanú   mašinériu, aj keď jeho   úsilie je v tomto filme   obdivuhodné.
thejduk
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 26.9.2013
Nový ředitel věznice   Brubaker se snaží poznat   vězení i z druhé   zamřížované strany. Ovšem   přes veškerou snahu   nedokáže zlomit zažitý   stav a na jedné straně sice   vítězí, ale nakonec   odchází poražen systémem   politiků a dozorců, pro   které jsou vězni jen a jen   odpad splečnosti.   Vynikající výkon R.Redforda   v hlavní roli.
rankinfitch
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 8.9.2009
Zajímavé vězeňské drama,   ve které hlavní roli   vytvořil Robert Redford, coby   nový ředitel, který se   snaží prosadit nový styl,   pořádek a souhru, avšak   tvrdě narazí na odpor   trestanců, které si ovšem   získá silně na svou stranu.   Do toho přijde na sérii   záhadných zmizení jistých   vězňů a indície vedou k   tomu, že se jedná o vraždy.   Stačí jen najít těla...
collen
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 29.9.2016
Vězeňská tématika není   zrovna moje vyhledávané   téma, ale tento film pozvedl   Robert Redford mezi ty, které   si ráda pustím čas od času   znovu a ráda.
dobes.pavel
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 28.5.2011
Brubaker
Velmi povedené drama z   prostředí americké   věznice. Na filmu se mi   líbí nepřehlednutelný   politický podtext a snaha   zkritizovat týrání   vězňů, úplatkařství a   špinavé kšeftů mezi   nejvyššími představiteli   státní správy. Děj je   rozhodně velmi poutavý a   místy docela i napínavý.   Brubaker v podání výborné   Roberta Redforda na mě   zapůsobil jako velice   schopný muž činu.
Yontalcar
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 10.10.2012
Filmy z vězeňského   prostředí nemám vůbec v   oblibě, protože se v drtivé   většině autoři těchto   snímků snaží všechny   postavy a jejich činy   vykreslit do co   nejdrsnějších póz, aby to   celkově vyznělo ještě   více drsně a celý film byl   "pravdivým" obrazem   kruté reality. Všechno je to   ovšem hra na efekt a na   divákovy lačné   předpoklady. Neříkám, že   pobyt ve vězení je pohodový   jako dovolená někde v hotelu   - to určitě ne! Jen mi v   těch filmech schází trocha   té lidské stránky. Divák   by měl vidět i pozitiva a ne   pouze negativa. A právě o   tohle se svým způsobem   snaží film Brubaker. S   příchodem nového ředitele   věznice se postupně a   hlavně radikálně mění   zajetý režim, což otevírá   nové možnosti v kontaktu se   samotnými vězni. Lepší   motivace, větší důvěra a   později taky loajalita (viz.   závěrečná scéna, která   dozajista mluví za vše). A   hned se rozjíždí kolotoč   podrazů ze strany dozorců,   jejich poskoků a korupcí   prohnilých politiků.   Ředitel Brubaker ale nehodlá   nikomu ustoupit ani o píď,   což samo sobě si zaslouží   obdiv. Díky této jeho   rytířské vlastnosti jedna   komplikovaná situace   střídá druhou, poutavý   příběh nabírá poklidný,   ale zato zaručený spád a   připoutá Vaši pozornost k   sobě. Takže pokud Vám   nevadí starší filmy a   chtěli byste se poohlédnout   po něčem jiném než Vám   může nabídnout současná   kinematografie z vězeňských   prostor, určitě uděláte   dobře, když spolu s panem   Brubakerem uspořádáte   nekompromisní boj za tolik   oslavovanou a přitom   opomíjenou spravedlnost.
Deviant_Girl
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 14.7.2022
Vězení je peklo
Skvělé vězeňské drama s   Redfordem. Líbil se mi   příběh i herecké výkony.   Ve vedlejší rolích se   objevili herci Freeman a   Kotto. Závěr filmu mohl být   lepší ale ani tak si   nestěžuji.
Rene1
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 21.6.2007
HOdně smutný film s Robertem   Redfordem v hlavní roli.   Tentokrát se divák nedočká   pro americké filmy typického   happay-endu. Robert Redford   podává vskutku skvělý   herecký výkon, v té době   je ovšem na vrcholu své   kariéry. Člověk po   shlédnutí tohoto snímku z   vězeňského prostředí   neoplývá optimismem.
Manučao
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 27.3.2020
Redford ako nový šéf   väznice, kde si väzni robia   vlastné kšefty a ľudskosť   je až na poslednom mieste.   Škoda, že výsledok je o   dosť slabší, než   nastavené prostredie a   naivita bola na môj vkus cez   čiaru. Skôr jedna z tých   slabších väzeňských   drám, aj keď pár lepších   momentov sa tu nájde.
MaKy92z
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 23.3.2010
Skvelá dráma z väzenského   prostredia s vynikajúcim   Robertom Redfordom. Dej je   napínavý a pútavý,   kvalitný scenár a celkom   zaujímavý námet.
Ondra44
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 30.12.2008
Hlavou proti zdi se jde velmi   těžce a stále platí, že   hlavou zeď neprorazíš. O   tom se přesvědčuje i nový   ředitel věznice. Drama z   vězeňského prostředí   neztrácí na aktuálnosti   vzhledem k poměrům ani dnes.
Gruberova
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 29.11.2009
Brubaker
Je to opravdu skvělý   snímek,kde je ukázáno,jak   se jedná s vězni v USA.   Nejsem pro laskavé jednání   se zločinci,ale také ne pro   brutalitu.
maciii
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 5.1.2012
Nádherný pravdivý   (...bohužel) příběh o tom,   že ideály a snaha jedince o   nastolení spravedlnosti   nemají v dnešní   zkorumpované společnosti   žádnou váhu a opět   popírají zažitou nepravdu,   že s poctivostí nejdál   dojdeš.
blest
Hodnocení:
Přidáno: 14.4.2007
I když je film staršího   data, nic mu to neubírá na   aktuálnosti a dramatičnosti.   Robert Redford zde velmi   emotivním způsobem ztvárnil   jak trestance, tak i nového   šéfa, přičemž oba mají   jedno společné:   zachovávají si lidskou   důstojnot. Filmy s Redfordem   mě nikdy nezklamaly.
Nalimex
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 20.9.2007
Na svoju dobu skvelý film,   dnes možno už popri   superkrvákoch a vizualnych   efektoch a neviem akých   vydumancoch / myslím to v   dobrom slovazmysle /možno   pôsobí staromódne ale mne   sa aj tak veľmi   páči....vystihuje   skutočnosť a dobu v ktorom   bol natočený
Jirka1984
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 1.11.2009
K tomuto filmu mám   obzvláště vřelý vztah.   Snaha o zlepšení poměrů ve   vězeňství je mi blízká i   vzhedem k tomu, že jsem ve   vězeňství pracoval.   Samozřejmě nelze porovnávat   situa v Americe a u nás v   této oblasti, nicméně snaha   pana Brubakera si zaslouží   uznání. Tím spíše, že   jsem mu VĚŘIL, že chce   narovnat situaci zejména   vzhledem k lidským právům,   ale i průhlednosti   hospodaření.. Jak to bylo   těžké a nakonec nemožné   vzhledem k okolnostem, ale   hlavně lidem, jsme viděli.

Poznámka: Komentáře jsou řazeny podle počtu dosažených bodů jednotlivých členů, kteří je psali. To znamená, že čím více bodů má člen, tím je jeho komentář výše.

10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film
minih14588minih14588O štěstí a kráse (1986) [TV inscenace] 
O štěstí a kráse n
minih29376minih29376Jen počkej! (1969) [TV seriál] 
Nu, pogodi! n
minih74329minih74329Čejenský bojovník (1994) [TV film] 
Cheyenne Warrior n
minih77765minih77765Charlieho andílci (2011) [TV seriál] 
Charlie's Angels n
minih40987minih40987Pohádka o ebenovém koni (1978) [TV inscenace] 
Pohádka o ebenovém koni n
minih27788minih27788Romeo musí zemřít (2000) 
Romeo Must Die n
minih27723minih27723Supernova (2000) 
Supernova n
minih38817minih38817Zlatá číše (2000) 
The Golden Bowl n
minih40724minih40724Dům u jezera (2006) 
The Lake House n
minih27117minih27117Poloviční šance (1998) 
Une chance sur deux n


Hodnocení:n12345678910
Reklama
Reklama