Bratr z jiné planety (1984)

Bratr z jiné planety (Brother From Another Planet, The)
53 %
 
 

Brother From Another Planet, The

    Žánr: psychologický / drama
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 109 min.
Vítej ve světě drsné krásy, nebezpečí a vzrušení, zázraků, legend a imaginace. Vítej v Harlemu, bratře!

Přežil pád své vesmírné lodi, která přiletěla bůhví odkud. Chodí po světě, v němž je pro něj všechno nové, neznámé, dívá se na celé to lidské hemžení kolem sebe velkýma, udivenýma očima. Neumí mluvit, ale rozumí, umí číst myšlenky, umí pozorně naslouchat, umí možná i mnoho jiných věcí: dotykem dlaně léčit bolavé rány, opravovat nefungující přístroje... A lidé, s nimiž se potkává - alespoň někteří - jako by v sobě najednou nalézali kousek toho lepšího, co v nich je. Kousek lidskosti, která je bůhví proč nutí tomu divnému chlápkovi pomoct...

Nízkorozpočtový snímek (veškeré náklady činily pouhých 400 tisíc dolarů) Bratr z jiné planety je typickým autorským filmem: kromě scénáře a režie jej John Sayles i sestříhal, (dokonce si v něm i zahrál menší roli - jednoho "muže v černém"). Inspirací k němu, podle Saylesových slov, byly jednak jeho vlastní divoké sny, jednak román Ralpha Ellisona Neviditelný muž. To, že jeho ústřední hrdina neumí mluvit a vnímá svět kolem sebe de facto jako udivené dítě, umožnilo režisérovi použít některé postupy a metody, které byly nemyslitelné od příchodu zvukového filmu. (Některé scény také v divákovi vysloveně evokují klasické němé snímky s Busterem Keatonem.) A pohled bytosti z jiného světa na ten náš mu umožnil vytvoření jemné společenské satiry, umožnil mu ukázat, jak se dají - lidskostí a vzájemným pochopením - překonávat komunikační bariéry.

V r. 1985 získal snímek na Mezinárodním filmovém festivalu fantastických filmů ve španělské Katalánii dvě hlavní ceny: Joe Morton za nejlepší herecký výkon, John Sayles za nejlepší scénář.
(Česká televize)

režie:
John Sayles
 
 
hraje:
Joe Morton (bratr), Rosanna Carter (indiánská žena), Ray Ramirez (hispánec), Yves Rene (Haiťan), David Strathairn (muž v černém), Peter Richardson (islamista), Ginny Yang (korejská prodavačka), Daryl Edwards (Fly (v titulcích jako Darryl Edwards), Steve James (Odell), Leonard Jackson (Smokey), Bill Cobbs (Walter), Maggie Renzi (Noreen), Olga Merediz (Noreenin klient), Tom Wright (Sam), Minnie Gentry (p. Brown), Ren Woods (Bernice), Reggie Rock Bythewood (Rickey), Alvin Alexis (Willis), Caroline Aaron (Randy Sue), Herbert Newsome (Little Earl), John Sayles (muž v černém), Rosetta LeNoire (mama ( vtitulcích jako Rosetta Le Noire)), Michael Mantel (p. Lowe (v titulcích jako Michael Albert Mantel)), Jaime Tirelli (Hector), Liane Alexandra Curtis (Ace), Fisher Stevens (karetní kouzelník), David Babcock (Phil), Dee Dee Bridgewater (Malverne), Josh Mostel (Casio Vendor)
 
 
scénář:
John Sayles
 
 
kamera:
Ernest R. Dickerson
 
 
hudba:
Mason Daring
 
 
výprava-architekt:
Nora Chavooshian
 
 
kostýmy:
Karen Perry
 
 
střih:
John Sayles
 
 
produkce:
Peggy Rajski, Maggie Renzi
 
 
asistent kamery:
Frank Prinzi
 
 
vedoucí výpravy:
Stephen J. Lineweaver (Steve Linewaver)
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.