Cerven
ohodnotit

Braindead - Živí mrtví

Braindead

Další název:
Dead Alive
Žánr:
Rok:
1992
Délka:
100 minut
„Nejkrvavější zombie komedie, jakou jste kdy viděli“
Popis / Obsah / Info k filmu Braindead - Živí mrtví
POZOR SPOILER
  
Ostrov lebek v roce 1957. Dva muži nesou bednu s opicí. Jsou však přepadeni domorodci. Naštěstí se dostanou až k autu, kde však opice jednoho z nich kousne. Druhý začíná léčbu… 
Bedna s opicí je v letadle a odsud je přesunuta do ZOO ve Wellingtonu.  
Paquita Maria Sanchez je zamilovaná do muže jménem Roger. Karty, které jí její babička vyložila, jí však napoví, že svého ženicha pozná podle znamení hvězdy a Měsíce. Toto se objeví zrovna v okamžiku, kdy do jejich obchodu přijde nešika Lionel. Ten žije s matkou, o kterou se stará.  
Když pak Paquita donese k Lionelovi objednané zboží, domluví se na návštěvě ZOO. Zde vidí onu opici, jak se cpe masem jiné. Ta pak kousne Lionelovu matku, která jej zde sledovala. Je odvedena domů a rána ošetřena.  
Druhý den je rána škaredě otevřená a Lionel chce volat sanitku. To však ona odmítá. Sem přicházejí Mathesonovi z dobročinného spolku. Mamince se však odlepil kus kůže z tváře, a tak to Lionel přilepí lepidlem. U oběda jí upadne ucho a návštěva odchází. Ale přichází jiná. 
Je to opět Paquita se svým psíkem. Toho paní matinka sežere, a to už je volána ošetřovatelka McTavishová. Jenže matka umírá. Ovšem po chvíli se probouzí a urve ošetřovatelce hlavu. I ta však přesto žije. Lionelovi se povede dopravit je obě do sklepa. Zde je uspí zakoupeným prostředkem a jde na radu za Paqutinou babičkou.Ta vykládá karty a dává mu talisman s Měsícem a hvězdou. Milá maminka mezitím ze sklepa prchla a venku ji přejede tramvaj.
Na pohřbu se objevuje Lionelův tlustý strýc Les. A také se tu objeví drobné potíže, ale i přes ně je matka pochována. Jenže nemá být v zemi dlouho. V noci si totiž pro ni Lionel přijede, ale je napaden nějakou partou. A vzápětí maminka opouští své dřevěné lože a začíná řádit. Bitvu zaslechne místní kněz a s radostí se přidává. Leč i on je kousnut a tím také nakažen.  
Lionel pak má některé zombie doma a ty se nechovají zrovna dle bontonu. Takže má starosti s nimi i s vlezlým strýcem. Proto se rozchází s Paquitou.  
Po trošce sexu mezi nemrtvými se ve sklepě vyskytne miminko. Ještě je na pupeční šňůře, když jej Lionel musí přikrýt kbelíkem. Přesto ho pak bere na procházku v kočárku. Mimi však kočárek nedobrovolně opouští a vyrábí kolem sebe spoustu zmatků. Když se pak Lionel vrací domů, je zde strýc, který mrtvoly ve sklepě objevil. Chce úplatek za mlčení. Navíc si sem pozval obrovskou spoustu přátel.  
Jeden ze zombíků se nezván dostaví také, a také sem přijde Paquita. Ta se ocitne ve sklepě a musí zasáhnout Lionel.  
Ten zde konečně opět pochová svou matku a jdou s Paquitou nahoru. Zde dojde ke rvačce se strýcem a Lionel je jím hozen opět do sklepa.
Ale to už se probrali ti nemrtví a začínají svou krvavou pouť… 


Autor: Pitryx

Popis / Obsah / Info k filmu Braindead - Živí mrtví
Lionel je zcela ve vleku své matky. Právě když se rozhodne osvobodit, matka umírá na záhadnou chorobu. Do hrobu však neulehne - stává se živou mrtvolou a mění lidi v zombie. Rozpoutává se řetězová reakce hrůzných událostí…


Popis / Obsah / Info k filmu Braindead - Živí mrtví
Snímek Braindead - Živí mrtví (1992) nabízí zvláštní setkání s žánrem komického
hororu v jeho extrémní podobě. Novozélandský režisér Peter Jackson se v této
oblasti pohybuje ve velmi vypjaté poloze. Už Jacksonova prvotina, poloamatérsky
natočený film o útoku mimozemšťanů na Zemi Bad Taste - Vesmírní kanibalové
(FP 8/95 - V), vzbudil svými krvavými efekty a nevázaným černým humorem zájem
diváků. Snímek Braindead - Živí mrtví, označovaný za nejkrvavější komediální
horor filmových dějin a považovaný za jednu z nejlepších hororových komedií
posledního desetiletí, je milostným příběhem dvou mladých lidí, kterým okolnosti
brání v naplnění jejich lásky. Mladík Lionel žije v naprostém područí své tyranské
matky, a jeho láska k půvabné prodavačce Paquitě musí projít těžkou zkouškou:
matka se totiž „ nakazí" smrtonosným kouzlem, zemře a promění se ve vraždící
zombii, přenášející zlověstné dílo zkázy na všechny kolem. Lionel nákaze unikne,
musí se však starat o matku i o ostatní zombie, jež ukrývá ve sklepě a jež se marně pokouší držet pod kontrolou. V závěrečné krvavé řeži samozřejmě Dobro zvítězí nad Zlem... - Romantizující retro, natočené v hollywoodském styluje kombinováno s mimořádně krvavými scénami, pojatými s nezvyklým groteskním přístupem ke klasickým výrazovým prostředkům žánru, až dosud většinou sloužícím k vyvolávání děsu. Jacksonův zlehčující přístup k nim dokazuje, že mohou pro jistou část publika sloužit i jako zdroj komična. Originální nápady a neotřelé gagy, ozvláštňující klasickou zápletku boje živých s oživlými mrtvolami ve stylu klasického Romerova hororu Noc žijících mrtvých (FP 7/92 - V), jsou podány s citem pro komickou gradaci, se scenáristickým i režijním umem a s kvalitními zvláštními efekty.
Filmový přehled 1995/8


Popis / Obsah / Info k filmu Braindead - Živí mrtví
Nesmělý Lionel a horkokrevná Paquita si nejsou souzeni. Panovačná matka jejich vztahu brání i po smrti. Kousla ji totiž obávaná krysí opice, a tak se po smrti proměnila v olezlou zombii. Lionelovi, novodobému Normanu Batesovi, se matčino tajemství nepodaří skrýt před prohnaným strýcem, který má zálusk na dědictví i Paquitu.
*****
Schyluje se k exkluzivní párty a jenom on ví, že všechny zombie je, jak píšou v amerických komiksech, třeba rozsekat.
Braindead, vítěz mnoha hororových festivalů, dokazuje, že kiwiman Peter Jackson má ďábelský smysl pro černý humor a mimořádný vizuální talent. Snímek plný šokujících scén, dynamického střihu, komiksového vidění a těch nejnepravděpodobnějších zápletek vzkřísil poetiku němých grotesek. Satira, která sebejistě balancuje na surrealistickém ostří hororu a komedie.
Martin Jiroušek; 28. Letní filmová školaAutor/Zdroj: /Letní filmová škola


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910
Reklama

TV Program

ČT1 - Studio 6 (1993) [TV pořad]

06:59 - 09:00

29 minut již uběhlo
92 minut zbývá do konce

ČT2 - Zázraky lidského génia

06:50 - 07:45

38 minut již uběhlo
17 minut zbývá do konce

NOVA - Snídaně s Novou (1994) [TV poř...

05:55 - 08:25

93 minut již uběhlo
57 minut zbývá do konce

Prima - M.A.S.H. (1972) [TV seriál]

07:05 - 07:35

23 minut již uběhlo
7 minut zbývá do konce

Reklama