ohodnotit

Bloudění orientačního běžce

Žánr:
Rok:
1986
Délka:
78 minut
Premiéra v ČR:
8/1986
„Cesta nesmělého kluka, který se usilovností a vůlí vypracuje přes všechny překážky k skvělým výkonům v orientačním běhu i k lepšímu vztahu ke svému okolí.“
Popis / Obsah / Info k filmu Bloudění orientačního běžce
POZOR SPOILER

V jedné vesnici bydlí Radek Chaloupka zvaný Bidlo. Má normální rodinu, rodiče, sourozence. A ve škole průšvih. Jeho tajná láska Svatava vyhodí spolužačce svačinu k odpadkovému koši, ale on bere vinu hrdinně na sebe. V tělocviku se hlásí dvojice k orientačnímu běhu. S Bidlem nikdo nechce, proto je přidělen k Hamouskovi, nejlepšímu běžci. Bidlova sestra Kamila prodává v hudebninách a nacvičuje na spartakiádu, protože se chce podívat do Prahy. Orientační běh nedopadne dobře. Bidlo se zamotá tak, že jej musí všichni lidé v okolí hledat. Nakonec se najde sám. Ve škole se objevují náboráři hasičů. Nu, a Bidlo se k nim dá. Pak jdou se Svatavou na hřbitov, kde Svatava řekne, že tak trochu chodí s Petrem. Večer je Radek s otcem na kuželkách a ráno zase škola. Po ní jdou plavat a zde načapá Bidlo Svatavu, jak se líbá s Petrem. Proto skočí do vody, aniž umí plavat. Musí jej vytáhnout až plavčík. Svatava však nic z toho nevidí, má totiž dost starostí s Petrem. Bidlo se navíc opije a je mu hodně špatně. Kamila cvičí spartakiádu na místním hřišti, kde se na ni přišla podívat celá rodina, i její kluk Václav. Ten pak učí Radka běhat, a on pak změní životní styl i běh. Kamarádka Vlasta jej přemluví a přitáhne do oddílu orientačního běhu. Jenže ani zde se mu nedaří. Hned první závod „zkoní“, zabloudí a ocitá se někde „na druhé straně“, jak říká svému soupeři. Oba pak navíc vyděsí kanec, takže „zakufrují“. A navíc ještě najdou raněnou soupeřku Vlastu, kterou Radek odnese na zádech. Za což večer u táboráku obdrží cenu fair play. V Praze probíhá spartakiáda, vysílá to televize, ale Radek jde raději trénovat…


Autor: Pitryx

Popis / Obsah / Info k filmu Bloudění orientačního běžce
Příběh vytáhlého a nesmělého nešiky, který se usilovností a vůlí vypracuje přes všechny své handicapy ke skvělým výkonům v orientačním běhu i k lepšímu vztahu k okolí. Zarámování spartakiádou v roce 1985 zůstalo nakonec jen formálním prvkem, převážil dynamicky nasnímaný obrázek ze života dospívajících.


Popis / Obsah / Info k filmu Bloudění orientačního běžce
Zapomeňme taktně, že původně barrandovská dramaturgie prezentovala film BLOUDĚNÍ ORIENTAČNÍHO BĚŽCE jako příspěvek k celostátní Spartakiádě 1985. Svojí koncepcí ostatně naštěstí nepatří mezi natočené (a „odfajfknuté“) závazky k určité příležitosti. Spartakiáda příběh pouze rámuje a upřesňuje jeho časové zasazení. Tím, že snímek chce být pro mládež impulsem k trvalejší sportovní aktivitě, se stává společensky prospěšnější a má trvalou platnost. Radek Chaloupka, řečený Bidlo, je chlapec v pubertě, který rychle vyrostl, samá ruka, samá noha, a tak mezi svými spolužáky vyniká nejen svým vzrůstem, ale také svou fyzickou nemotorností. Je ale bystrý, při školním branném závodě se nejlépe orientuje, ovšem fyzicky nestačí. Má už své citové problémy, u jeho tajné lásky Svatavy má však zelenou sportovně založený spolužák Petr. Radkovi se nedaří, ale zkouší to znovu a znovu — ač neumí plavat, skočí před Svatavou do bazénu, po náboru ve škole se přihlásí k požárníkům, kde pro svoji neohrabanost při soutěžích také neuspěje. Pomůže mu Vašek, nápadník jeho sestry, který s ním trénuje v přírodě běh. Radek nyní doma vzpírá, snídá ovesné vločky, do školy už nejezdí vlakem, ale chodí pěšky. Při běhání se seznámí s Vlastou, která pomáhá vylepšovat jeho styl a pozve ho do oddílu orientačního běhu, kam chodí i Petr. Hned při prvním závodě znovu Radek projeví orientační smysl, ale spolu s Petrem zabloudí, když je zastrašil u jedné z kontrol divočák. Naleznou na louce zraněnou Vlastu, Radek ji nese na zádech k nejbližšímu kontrolnímu stanovišti a teprve poté z posledních sil dobíhá do cíle. Byl sice poslední, ale při rozdílení cen u táboráku instruktor předá Radkovi Cenu fair play. Když odjíždějí jeho spolužáci do Prahy na Spartakiádu, už se necítí tak odstrčený. Od Vlasty dostává svoji první pusu. Jde trénovat a poprvé vyběhne v jednom tahu na vrcholek kopce, který do té doby nemohl zdolat.

Pro katarzi filmu je pochopitelně podstatné ono druhoplánované Radkovo bloudění. Je ve věku, kdy teprve začíná formovat své názory, hledá odpovědi na otázky, které přinášejí s sebou léta dospívání. Ke kladům filmu patří vykreslení obyčejné venkovské rodiny. Otec i matka mají běžné problémy, jejich právě dospělá dcera cvičí módní aerobic, syn doma musí pomáhat. Vztahy mezi nimi jsou upřímné, nekašírované. Pohledy do školy jsou s ohledem na příběh zaměřeny pochopitelně více na tělocvik, protože od pohybových problémů se odvíjejí peripetie protagonistova života. Mile a úsměvně je vylíčeno prostředí v požárním sboru. Sympatický kolektiv mladých sportovců není traktován podbízivě. Atmosféra úvodních školních i závěrečných oddílových závodů v orientačním běhu vyznívá pravdivě. Radkův přístup ke sportování a prostřednictvím sportu k životu je upřímný. V symbolické závěrečné scéně rodiče sedí u televizoru, dívají se na přenos Spartakiády ze Strahova a vyzývají Radka, ať se jde dívat s nimi. Ten ale v trenýrkách vybíhá ven ke svému pravidelnému běhu.

Mladí herci byli režisérem vedeni dobře. Hlavní hrdina Radek, někdy bezradný, jindy směšný a zároveň dojemně důstojný, kterého představuje neherec Filip Toušek, působí přirozeně. Naskýtaly se dvě možnosti. Zahrát postavu výrazně stylizovanou, téměř karikovanou, která by zdůraznila komediální aspekt fabule — což by v daném případě byl úkol pro zkušeného herce. Režisér správně zvolil druhou alternativu: zdůraznil civilní projev, usměrnil a ještě omezil protagonistovy výrazové prostředky, což v případě tohoto naturščika přineslo úspěch. S výjimkou postavy Petra (Juraj Matula), kdy přemíra záběrů na něj odhalila v některých scénách jeho nucenou nenucenost, sehráli i ostatní dětští herci své role upřímně. Zejména se líbili Hanousek v podání Filipa Menzela a Vlasta, kterou představovala typově výborně vybraná Alena Knotková. Hudba Jaroslava Uhlíře často dotváří citový účin scén. Ústřední písnička s textem Pavla Kopty dík drsné interpretaci Dalibora Jandy je blízká značné části mladé generace. Nejvíce filmu prospěla dynamická kamera Juraje Šajmoviče. Zdařilé jsou nejen fotografie přírody, ale též interiérů. Funkční kamera z ruky při běhání v přírodě, při práci na dvorku i dalších vhodných příležitostech adekvátně subjektivizuje hrdinovy pocity. Poctivou práci odvedli i střihač Jan Chaloupek a architekt Ludvík Široký.

Tedy dosti kladů. Při jednoduchosti ideového půdorysu — hlavní motivací jednání protagonisty je snaha překonat tělesný handicap — však chybí příběhu hlubší konflikty, vyrůstající z charakterů a střetů postav, které by rozjitřovaly poklidný děj a posunovaly ho kupředu. Tempo filmu je sice vyrovnané, ale pro mládež trochu pomalé. Spád děje mohla též zbystřit větší míra komediálního ladění. Nicméně: Nenáročný příběh je odvyprávěn seriózně; dýchá z něj úmysl co nejlépe přetlumočit důležitá poselství jak v druhém plánu — v životě se nenechat odradit nezdary a vytrvat ve své aktivitě — tak i to, které bezprostředně skýtá dějová nit — sportovat trvale a nikoli pouze při jednorázových tělovýchovných kampaních.

DRAHOTA, Lubor. Bloudění orientačního běžce. Scéna. 1986, roč. 11, č. 17, s. 5. [upraveno]


Popis / Obsah / Info k filmu Bloudění orientačního běžce
Ke spartakiádnímu roku 1985 realizoval režisér Július Matula komedii pro mládež, jejímž hrdinou je čtrnáctiletý outsider Radek, přezdívaný Bidlo. Nemotorný dlouhán, který se nedostane mezi vybrané spartakiádní cvičence, se rozhodne zaimponovat milované spolužačce a začne se věnovat orientačnímu běhu. Díky tomu se ovšem seznámí s jinou, sympatičtější dívkou, díky které se naučí vyznat se ve světě… V oddechovém snímku natočeném na státní objednávku zaujme neherec Filip Toušek, jenž k hlavní roli přistoupil se sympatickým nasazením. Július Matula se ke sportovní tematice vrátil ještě ve filmu Stupně poražených (1988), v němž se ovšem věnoval profesionálnímu pětiboji.

Zdroj: NFA


Popis / Obsah / Info k filmu Bloudění orientačního běžce
Dívat se na své spolužáky z výšky nemusí být vždy jen příjemné. Radkovi přezdívají Bidlo. Je mu čtrnáct let, je dobrý žák, ale bez zájmu o tělovýchovu a sport. Právě se konají místní kola spartakiádních soutěží a Radek by rád zaimponoval své spolužačce... Tvůrci filmu zabloudili v povinném branně výchovném tématu jen velmi lehce a "spartakiádní" film přežil svoji dobu.

Autor/Zdroj: Březina Václav/Lexikon českého filmu


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

59.1 % (43)
5   - argenson
4   - curil
6   - Pitryx
6   - Erkul
7   - clara.bow
6   - Angelika28
6   - hvezdyn
4   - Prasoid
4   - Kuvik
6   - Serpentina
4   - Krikri
5   - Snura
1   - zuzana.shi
5   - Tonykla
5   - satyr
6   - mikee007
6   - Faye
8   - davidek
6   - jardiv
8   - nick4

TV Program

ČT1 - Milenci a vrazi

22:00 - 23:45

73 minut již uběhlo
32 minut zbývá do konce

ČT2 - Lech Walesa

22:55 - 23:50

18 minut již uběhlo
37 minut zbývá do konce

NOVA - Kriminálka Las Vegas (2000) [T...

22:50 - 23:50

23 minut již uběhlo
37 minut zbývá do konce

Prima - 7 pádů Honzy Dědka (2012) [TV ...

22:45 - 23:55

28 minut již uběhlo
42 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 188439
Osobností: 694270
Fotografií: 749991
Plakátů: 369950
Obsahů a biografií: 174898

Poslední komentáře

Dobrý šéf (2021)

Javier Bardem jako "dobrý šéf" firmy na výrobu vah

Dobrý šéf
Zdařilé španělské   komediální drama, kde   charismatický Javier Bardem   hraje (jak jinak než skvěle)   šéfa továrny na výrobu   vah. Šéfa více >

Autor: MambaX | Hodnocení: 7 / 10

Jak se Honza hádal s králem (196...

Jak se Honza hádal s králem
Když dobrý režisér, jako   pan Ludvík Ráža, vezme   kvalitní literární   předlohu, jakou pohádky   Boženy Němcové bezesporu   jsou a přizve ke více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 7 / 10

Uteč! (2022)

Uteč!
Je chvályhodné, že aj   Nórske kráľovstvo začalo v   posledných rokoch   aktívnejšie prispievať do   hororového filmového fondu,   no žiaľbohu, více >

Autor: horribile_dictu | Hodnocení: 3 / 10

Rychle a zběsile 10 (2023)

PROCESOR!

Rychle a zběsile 10
Čím více dílů, tím   větší úpadek. Aspoň mi to   tak připadá. Kultovní   série se cvrkla na na   záporáka, který má jistě   problémy se svojí více >

Autor: PROCESOR | Hodnocení: 4 / 10

Meg 2: Příkop (2023)

PROCESOR!

Meg 2: Příkop
Když jde o zábavu, jde   logika stranou. Rozumím, že   si pouštím kravinu, ale   museli vybrat tak šerednou   holčičku do hlavní role? Za   dvě více >

Autor: PROCESOR | Hodnocení: 4 / 10