Popis / Obsah / Info k filmu Blbec z XeenemündeV adaptaci satirické povídky Josefa Nesvadby se slabomyslný šestnáctiletý syn konstruktéra tajné nacistické raketové zbraně projeví jako schopnější matematik než jeho otec.
Hlavním aktérem přepisu stejnojmenné povídky Josefa Nesvadby, která vyšla ve sbírce Einsteinův mozek (1960), je oligofrenický šestnáctiletý synek německého inženýra, jenž pracuje na projektu tajné raketové zbraně V1. Po několika nevysvětlitelných explozích v městě Xeenemünde dospěje místní velitel wehrmachtu k názoru, že nevypočitatelný chlapec je sice blbec, ale zároveň génius, který by mohl nacistům pomoci vyhrát válku... Černobílá tragikomedie s tehdy šestadvacetiletým Václavem Sloupem v titulní roli se věrně drží své předlohy a se satirickou nadsázkou zesměšňuje nacistickou ideologii.
Tomáš Seidl, LFŠ 2014
oficiální text distributoraPopis / Obsah / Info k filmu Blbec z XeenemündeInženýr Hans (Rudolf Hrušínský), který pracuje na plánech výroby raket pro válku, má hezkou ženu (Slávka Budínová), ale syna Brůna (Václav Sloup), který je prohlášen za blbce. V plánech se zjistí, že je ve výpočtech chyba, ale na to přijde dříve pachatel, který využívá raket k likvidaci lidí. Jednou je to bývalá učitelka, podruhé vyletí škola nebo svůj cíl si najde raketa ve vysokém důstojníkovi SS.
Po smrti učitelky přichází do rodiny nový učitel (Vlastimil Hašek), který odhalí pachatele raketových útoků a tím je Brůno, jenž má matematiku v malíčku. Nastává zmatek a aby všechno bylo ututláno, učitele jako nebezpečného svědka odvezou na gestapo. Nastane situace, že Bruno je nebezpečný pro celé okolí, velitel SS (Jan Pivec) vytáhne pistoli a s ní Bruna zastřelí. Když následně odvolává poplach, spustí nepřátelé Německa letecký nálet na Sassko...
Autor: jarda53Popis / Obsah / Info k filmu Blbec z XeenemündeVýznamný německý inženýr Habicht pracuje na projektu raketové zbraně. Nedaří se mu vyřešit způsob přesného zaměřování raket. Kromě toho má své osobní starosti. Jeho šestnáctiletý syn Bruno má téměř zázračné schopnosti v matematice, ale jinak je debilní. Z otcových plánů tajné zbraně si dělá "vlaštovky", ale zároveň upozorní otce, že má ve svých výpočtech závažnou chybu. Brunova učitelka zahyne ve svém domě při záhadném výbuchu. Habicht na její místo přijme mladého učitele. Ten zjistí, že Bruno má ve svém pokoji malou odpalovací rampu a likviduje ty, které nemá rád. Po konfliktu s Brunem je učiteli jasné, že je na řadě on. Oznámí svou domněnku Habichtovi a přespí u své dívky. Večer je škola zničena výbuchem a učitel je ráno zatčen jako pachatel atentátů. Jeho výpovědi o Brunovi uvěří major Schwarz a pokusí se z Bruna dostat způsob zaměřování raket. Když se mu to nepodaří a když Bruno začne ostřelovat velitelství SS a jeho vlastní vůz, mladého debila bez milosti zastřelí. Záhy nato začne zničující nálet spojeneckých sil.
ZDROJ: NfA Český hraný film
Popis / Obsah / Info k filmu Blbec z XeenemündeNěmecko za 2. Světové války: Šestnáctiletý debilní chlapec geniálně domyslí vynález raketové zbraně, kterou využívá na ničení svých nepřátel. V kinech společně s filmem Tarzanova smrt.
Autor/Zdroj: Březina Václav/Lexikon českého filmu
Popis / Obsah / Info k filmu Blbec z XeenemündeDvojici filmů Blbec z Xeenemünde a Tarzanova smrt (snímky byly v distribuci uváděny společně) natočil v roce 1962 režisér Jaroslav Balík jako adaptaci stejnojmenných povídek Josefa Nesvadby, tehdy začínajícího autora vědecko-fantastické literatury. V obsáhlé, ale umělecky i lidsky nepříliš přesvědčivé filmografii J. Balíka jsou oba filmy možná nejlepšími pracemi.
Tragikomický příběh Blbec z Xeenemünde se odehrává za druhé světové války. Německý inženýr Habicht neúspěšně pracuje na projektu raketové zbraně. Netuší, že jeho šestnáctiletý debilní - a zároveň geniální - syn Bruno je mnohem úspěšnější. Jeho malé modely raket začínají likvidovat jednotlivce i instituce, které nemá rád...
Tarzanova smrt je satirickou groteskou s filozofickým nábojem. Vypráví příběh barona Wolfganga von Hoppeho, který vyrůstal s opicemi v džungli a nyní je atrakcí cirkusu Knoll. Vrací se do lidské společnosti, v níž hlasá vzájemnou lásku jako základní princip. Jak u nacistických předáků, tak u svého blízkého okolí však nenachází žádné pochopení. Pozná, že lidé, kteří ho obklopují, jsou horší než zvěř v džungli...
ZDROJ: Cinema, 1991
Nový publicista: Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně
napište