reklama

FDb.cz - filmová databáze

Dnes je 24.1.2017 a svátek má Milena. Tip: Nej půjčka >>

Rozšířené vyhledáváníPostrádáte zde něco?

 
 
ohodnotit

Blade Runner

Další název:
Ostré komando; Blade Runner: Final Cut
Žánr:
Rok:
1982
Délka:
117 minut
„Los Angeles 2019; DVD 2007: Zdokonalená vize budoucnosti. Finální sestřih futuristického mistrovského díla na poli science fiction.“

Počet zajímavostí k filmu Blade Runner: 19


Knoxville
Hodnocení:
Přidáno: 23.9.2009
Dustin Hoffman byl zvažován do hlavní role. Měl zájem, ale chtěl si roli přizpůsobit, což Scott odmítl.

Další herci zvažovaní do hlavní role byli Tommy Lee Jones, Gene Hackman, Sean Connery, Jack Nicholson, Paul Newman, Clint Eastwood, Arnold Schwarzenegger, Al Pacino, Burt Reynolds, William Devane, Raul Julia, Scott Glenn, Frederic Forrest, Robert Duvall, Judd Hirsch, Cliff Gorman, Peter Falk a Nick Nolte.

Do role Pris se počítalo s Deborahou Harry.

Štáb film často označoval jako "Blood Runner".

Pris se narodila 14. února 2016.

Martin Scorsese zvažoval realizaci filmu už v roce 1969.

Ridley Scott osobně přišel s nápadem, aby se město jmenovalo San Angeles.

V roce 2000 řekl Ridley Scott, že Rick Deckard je replikant.

Film Blade Runner je proslulý i tím, že co pár let se objevují nové a nové režisérské verze filmu. Současná verze tak obsahuje dějové linie a zvraty, které v původním filmu vůbec nebyly.
LenC2
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 29.9.2009
Blade Runner - vydělal celosvětově v kinech 32 mil. $
Langley
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 24.12.2011
Harrison Ford nechtěl, aby ve snímku hrála Sean Young, poněvadž byla herecky nezkušená.

Sekvence, kdy Pris proráží okno u auta není natočena úmyslně.Herečka Daryl Hanah uklouzla po vlhkém povrchu, omylem sklo prorazila loktem, a způsobila si komplikované zranění .
Langley
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 16.12.2011
Film se inspiruje knihou "Sní androidi o elektrických ovečkách?", kterou napsal v roce 1968 Philip K. Dick.
SvoKar
Hodnocení:
Přidáno: 25.3.2013
Rozpočet: 28 mil., zisk: 33,139,618 USD.
R. Scott nechtěl po Alien točit další sci-fi. Tou dobou mu však na rakovinu zemřel starší bratr a on se potřeboval soustředit na něco jiného; proto kývl, proto má film ponurou atmosféru.
FLA
Hodnocení:
Přidáno: 26.3.2015
Ve filmu je k vidění spousta neonů a reklam na různé firmy (např. Coca-Cola, Koss, Budweiser, dnes již zaniklá letecká společnost Pan Am, TDK). A během honičky se Zhorou je vidět i neon se znakem počítačové firmy Atari, která byla v době natáčení jedničkou na trhu.

Fotku slavného obrazu Edwarda Hoppera Nighthawks (Noční jestřábi) nosil Scott po čas celého natáčení a všem jí ukazoval, aby jim dodal představu jakou náladu chce do filmu vnést.
FLA
Hodnocení:
Přidáno: 26.3.2015
Úplně první nástin scénáře počítal se spíše velmi nízkorozpočtovým zpracováním. Byl tedy takřka celý umístěn do pár místností, Rachael by na konci spáchala sebevraždu a s předlohou neměla tato verze společného skoro vůbec nic.

V průzkumu z roku 2004, dělaném na zakázku britských novin The Guardian, šedesát vědců zvolilo Blade Runnera nejlepším sci-fi filmem historie. Až za ním se umístila Kubrickova 2001: Vesmírná odysea.
FLA
Hodnocení:
Přidáno: 26.3.2015
Děj filmu je oproti předloze posunut dále do budoucnosti. Konkrétně z roku 1992 do roku 2019.

Ridley Scott dodnes tvrdí, že předlohu před zfilmováním nečetl, aby mu neomezovala jeho vizi, kterou získal po přečtení scénáře.

Ve verzi z roku 1982, která obsahovala happyendovou scénu s odjezdem Deckarda a Rachael mimo město ven do přírody, byly v tomto závěru využity nepoužité záběry horské krajiny z Kubrickova Osvícení (1980).
FLA
Hodnocení:
Přidáno: 26.3.2015
P. K. Dick byl pozván na natáčení. Když mu pouštěli prvních pár hotových trikových záběrů, tak byl v šoku, jak moc je to ve shodě s jeho vizí budoucnosti. Udivovalo ho to o to více, že v předloze prostředí zase tak moc popsané není.

Blade Runner je jedním z posledních velkých filmů, ve kterém nejsou žádné digitální efekty. Sice v úvaze nějaké byly, ale muselo se od nápadu opustit kvůli nedostatku financí a obavě, že rychle zastarají. Vše bylo tedy děláno přímo na place klasicky po staru a puntičkářsky detailně. Makety a miniatury města měly kolem pěti až osmi centimetrů. K navození prostorového dojmu a zakrytí detailů se využilo kouře.
FLA
Hodnocení:
Přidáno: 26.3.2015
Ridley Scott si rozladil celý štáb svým prohlášením pro anglické noviny, že raději natáčí v Anglii než v Americe. Štáb si na protest nechal vyrobit trička s nápisem "Yes Guv´nor my Ass!". Scottovi se to doneslo a tak pro zmírnění napětí i on přišel na plac v tričku. Měl na něm nápis "Xenofobia Sucks" a navíc si pořídil velmi extravagantní klobouk s nápisem "Guv". Vůbec celé natáčení Blade Runnera provázelo velké napětí mezi štábem a režisérem, mezi herci, producenty, apod. Vzhledem k obtížím, nejistotě a mnohdy nepřátelské atmosféře spousta lidí raději skončila než by pokračovala dále. Mezi štábem si film získal přezdívku "Blood Runner".
FLA
Hodnocení:
Přidáno: 26.3.2015
Natáčení nabíralo nevídaný skluz , ohromně se tím prodražovalo, ale Scott si dál v klidu natáčel desítky verzí jednotlivých scén, byť již dle ostatních tvůrců nejlepší verzi stejně dávno měli natočenou. Navíc hlavní hvězdy začali být proti Ridleymu. Mezi štábem tak šli zvěsti tom, že jeden z nejvíce nervózních producentů filmu Bud Yorkin zařídí Scottovo vyhození a převezme díky svým režisérským zkušenostem dotočení filmu. Tyto obavy přiživovaly navíc Scottovi mnohahodinové schůzky s producenty za zavřenými dveřmi, aniž by kdokoli cokoli věděl.
FLA
Hodnocení:
Přidáno: 26.3.2015
Ve scéně z baru měla být taneční scéna "zabahněné" Zhory s jejím hadem, kvůli které vymysleli choreograficky velmi složité číslo. Ovšem kvůli její nákladnosti se nakonec tato scéna vyřešila tak, že ve filmu je jen záběr na Deckarda, který toto představení jakoby sleduje a divákovi ho přibližuje pouze hlas uvaděče na scéně.

V jedné ze scén, které nakonec nikdy nebyly použity, je záběr na pokuřující Pris, po které pobíhají bílé laboratorní krysy. Darryl Hannah to dodnes mrzí, jelikož v sobě kvůli této scéně musela překousnout svou hrůzu z těchto zvířat.
FLA
Hodnocení:
Přidáno: 26.3.2015
Původně ve filmu nemělo být až tolik nočních exteriérových, deštivých scén zahalených v kouři. Ale jelikož na denním světle bylo až příliš vidět, že jde o kulisy bylo raději zvoleno natáčení v noci za kouře a deště, aby nebylo vidět mnoho detailů. A také proto, že to vyšlo levněji.

Při natáčení některých exteriérových scén byly na budovy nainstalované reprobedny, ze kterých zněla Vangelisova hudba. Scottovi šlo o navození atmosféry a zároveň to pro štáb znamenalo "akce".
FLA
Hodnocení:
Přidáno: 26.3.2015
Ridley Scott se tak upnul na vizuální stránku filmu, výpravu a detaily kolem, že takřka vůbec nediskutoval s herci o tom, co od nich chce a jak on vidí jednotlivé postavy. To vadilo především Fordovi, který po celé natáčení pořádně nevěděl, zda je jeho pojetí ve shodě s režisérovým či ne.

Ve scéně v Tyrellově kanceláři jsou sloupy v hale obráceny vzhůru nohama. Původně byly postaveny normálně, ale Scott chtěl aby více vynikly.
FLA
Hodnocení:
Přidáno: 26.3.2015
Pro film bylo navrženo celkem 54 futuristických automobilů. Z důvodu malého rozpočtu se však realizovalo pouze 27 typů.

Vizuální stránku filmu výrazně ovlivnily kresby ze Scottova oblíbeného komiksového magazínu Heavy Metal.

Původní návrhy počítali s tím, že vše bude klasicky futuristické. To se změnilo, když si Scott uvědomil, že nebude mít dostatek financí a tak přišel s nápadem "retro-future" vzhledu budoucnosti, aby se daly použít staré zašlé budovy apod.
FLA
Hodnocení:
Přidáno: 26.3.2015
Scénář byl původně velmi interiérový. Až Ridley Scott do něj vnesl myšlenku vyjít ven do ulic mezi obyčejné lidi.

Nejslavnější věta z filmu "All those moments will be lost in time, like tears in rain..." nebyla původně vůbec ve scénáři. Šlo čistě o Hauerovu improvizaci při první čtené zkoušce.

Rutger Hauer byl do role androida Roye Battyho obsazen, aniž by se s ním Scott kdy osobně setkal. Natolik ho zaujal z filmů, které s ním viděl.
FLA
Hodnocení:
Přidáno: 26.3.2015
Původně film produkovala menší společnost Filmway. Projekt však velmi rychle překročil plánovaný rozpočet 12,5 milionů dolarů a dostal tuto společnost do vážných finančních problémů. Filmaři již stavěli kulisy, všem běžel plat, avšak tak nejistý a nákladný projekt nikdo nechtěl převzít. Nakonec tak 7 miliony učinili Warner Bros výměnou za práva na americkou kinodistribuci. To však bylo málo a tak se ještě sehnalo dalších cca 7 miliónů u produkční společnosti výměnou za práva televizní. Tady je prapočátek těch neuvěřitelných sedmi rozdílných sestřihů Blade Runnera.
FLA
Hodnocení:
Přidáno: 26.3.2015
Ridley Scott původně film dělat nechtěl, jelikož právě dodělal Vetřelce a nechtěl se hned pustit do vod stejného žánru. Pohrával si však s myšlenkou někdy v budoucnu zadaptovat Herbertovu první část Duny. Projekt vzal až ve chvíli, kdy mu zemřel na rakovinu starší bratr Frank, se kterým si byl velice blízký. Potřeboval se rychle upnout k práci. To se podepsalo mimo jiné i na specificky depresivní atmosféře snímku.
SvoKar
Hodnocení:
Přidáno: 24.8.2015
Široce uznán až po rež. sestřihu 1992.
Údajně: Ford nesnášel Young, nevycházel se Scottem.
Rež. mohli A. Lyne, M. Apted, R. Mulligan.
Nár. f. arch: od 1993.
Scenárista H. Fancher ho psal "pro" R. Mitchuma.

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

81.8 %
10 - Erkul
10 - curil
8   - jarda53
9   - clara.bow
7   - efCZa
4   - MARi0
6   - Justik66
9   - pataamat
7   - Frolíček
8   - Hugin
6   - M.A.G.
8   - jorgemar
10 - martin.stu
8   - Agostino
1   - Lienocka22
8   - prvosenka
8   - georginaa
8   - LenC2
7   - Kuvik
10 - BinLADIN

TV Program

ČT1 - Soudkyně Amy (1999) [TV seriál...

14:00 - 14:45

44 minut již uběhlo
1 minut zbývá do konce

ČT2 - Vyhnáni po Chartě: Jan Bednář

14:40 - 15:05

4 minut již uběhlo
21 minut zbývá do konce

NOVA - Mentalista (2008) [TV seriál]

14:05 - 15:05

39 minut již uběhlo
21 minut zbývá do konce

Prima - Castle na zabití (2009) [TV se...

14:20 - 15:15

24 minut již uběhlo
31 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 140631
Osobností: 602778
Fotografií: 521019
Plakátů: 252316
Obsahů a biografií: 129672

Poslední komentáře

Dokonalá bouře (2000)

Dokonalá bouře
Tak vysoké hodnocení   totální slátaniny?!   Člověk už pomalu po   odeznění titulků ví, kdo   tu plavbu nepřežije. Rádoby   drsné kecy drsných více >

Autor: rimmerova-motorka | Hodnocení: 1 / 10

Černý Petr (1963)

Černý Petr
Tak já nevím jak to   hodnotit. Něčím mne to   fascinuje, a přitom je to   blbina. Pan Forman je   „zákeřný“ režisér.

Autor: Pitryx | Hodnocení: 2 / 10

Skála (1996)

Skála
Jestli jsem se dívala se   slušným nadšením až do   konce, na tom má zásluhu   především Sean Connery a   Nicolas Cage a pak i příběh   více >

Autor: collen | Hodnocení: 8 / 10

Příchozí (2016)

Příchozí
Příchozí je jeden z těch   sci-fi filmů,po kterém   musíte dlouho po projekci   přemýšlet a který ve vás   delší dobu rezonuje   závěrečnou více >

Autor: karlosphonic | Hodnocení: 7 / 10

Dračí princ (2015)

Dračí princ
Ruských filmů je v našich   televizích jako šafránu. A   občas, asi tak jednou za rok,   někdo dostane odvahu ruský   film promítnout. A třeba se více >

Autor: hvezdyn | Hodnocení: 8 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.099/0.075