Billy the Kid (1941)

Billy the Kid
70 %
 
 
    Žánr: životopisný / drama / western
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 94 min.
Snímek vypráví legendu o americkém hrdinovi, který si právo na život vydobyl s koltem v ruce. I když se film snaží vysvětlit podstatu násilí, zůstává stejně oslavou postavy psance, a proto měl i velký úspěch u publika.

Billy Kid vyrůstal v nuzných poměrech. které mu znemožnily získat vzdělání a zařadit se do společnosti. Aby uhájil holý život, je nucen od mládí získávat prostředky k životu brutálním násilím. Stává se vrahem, lupičem a pronásledovaným zločincem. Jeho osudem se stává dříve nejlepší přítel, nyní šerif, který ho nakonce zabije.

Western byl nominován v roce 1941 na Oscara za barevné záběry krajiny. V roce 1958 natočil režisér Arthur Penn stejný námět pod názvem "The Left - Handed Gun", u nás Kolt pro leváka, s Paulem Newmanem v hlavní roli.  Autor: curil

režie:
David Miller, Frank Borzage
 
 
hraje:
Robert Taylor (Billy Bonney), Brian Donlevy (Jim Sherwood), Ian Hunter (Eric Keating), Mary Howard (Edith Keatingová), Gene Lockhart (Dan Hickey), Lon Chaney ('Spike' Hudson), Henry O'Neill (Tim Ward), Guinn Williams (Ed Bronson), Cy Kendall (šerif Cass McAndrews)
 
 
námět:
Walter Noble Burns (novela The Saga of Billy the Kid), Howard Emmett Rogers (příběh), Bradbury Foote (příběh)
 
 
scénář:
Gene Fowler
 
 
kamera:
Leonard Smith, William V. Skall
 
 
hudba:
David Snell
 
 
střih:
Robert Kern
 
 
producent:
Irving Asher
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.