Bílá tma (1948)

Bílá tma
70 %
 
 

Další název: Děti této země

    Žánr: válečný
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 27.8.1948        
    Délka: 112 min.
Zatímco za protektorátu se František Čáp soustředil výhradně na adaptace klasických literárních děl a kostýmní melodramata, dva ze čtyř filmů, které dokončil v poválečném Československu, se věnovaly tematice odboje. Partyzánský snímek Bílá tma vznikl na oslavu čtvrtého výročí Slovenského národního povstání jako první režisérův projekt pod hlavičkou Československého státního filmu ve skupině Otakara Vávry a Karla Feixe. Kulturní politika země v té době podléhala čím dál silnějším nárokům nového komunistického režimu. Bílá tma odpovídá novému kurzu především díky pozitivnímu zobrazení osvoboditelské Rudé armády, kterou reprezentuje postava sovětského vojáka, statečného a optimistického Dugina.

V meteorologii termín bílá tma označuje počasí, během něhož dochází k silnému sněžení doprovázenému větrem. Během takových dní se ve slovenských Tatrách odehrává příběh skupiny partyzánů zatlačených do hor. Několik zraněných a ošetřujících se skryje v zemljance. Docházejí jim však zásoby a německé obklíčení se blíží. Spíše než válečnou akci proto titul nabízí komorní psychologickou studii jednotlivých charakterů.

Snímek Bílá tma získal putovní Národní cenu na filmovém festivalu v Mariánských Lázních (předchůdce karlovarského MFF). V létě 1948 byl s diváckým úspěchem uveden také v rámci I. Filmového festivalu pracujících ve Zlíně, akce s podobným programem. Tamní zasedající dělnická porota však Bílou tmu odsoudila pro nedostatek optimismu a zbytečný naturalismus. František Čáp, na festivalu přítomný, se proti kritice ohradil a veřejně pochyboval o kompetenci dělníků posuzovat umělecká díla. Jeho výroky strhly lavinu protestů. Následná štvavá kampaň se obrátila proti osobě režiséra a v říjnu roku 1948 vyústila v zákaz jeho umělecké činnosti. O několik měsíců později Čáp Československo opustil a se svou matkou odešel do exilu v Bavorsku.

Marie Barešová
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2017

režie:
František Čáp
 
 
hraje:
Július Pántik (Pavel Kafka), Nataša Tanská (Rozka), Mária Prechovská (Katka), Boris Andrejev (Dugin), Rudolf Deyl (Zika), Ladislav H. Struna (Holeša), Oľga Sýkorová (Holešová), Dana Medřická (Helena), Viliam Záborský (pedant), Štefan Figura (dobrák), František Dibarbora (stratég), Karol Zachar (čtenář), Ladislav Chudík (věřící), Martin Ťapák (Nazarov), Vladimír Salač (Jirka), Vladimír Durdík (major Mráz), František Kovářík (pilař), Radovan Lukavský (německý velitel), Zdeněk Hodr (německý voják), Gustáv Valach (partyzán), Branislav Koreň (druhý partyzán), Ľudovít Ozábal (třetí partyzán), Juraj Paška (raněný), Juraj Šebok (nosič), Jozef Šándor (Adam), Jozef Budský (Laco Pánek), Július Bartfay (Jano), Josef Kováč (jedlík), poručík Nálepka (Hloško)
 
 
námět:
Růžena Fischerová (Děti této země), Miloslav Fábera (adaptace), Leopold Lahola (adaptace)
 
 
scénář:
Leopold Lahola, František Čáp
 
 
kamera:
Václav Huňka
 
 
hudba:
Jiří Srnka
 
 
výprava-architekt:
Karel Škvor, Miroslav Pelc
 
 
kostýmy:
Růžena Králová, Slávka Doležalová
 
 
střih:
Jan Kohout
 
 
zvuk:
František Šindelář
 
 
výtvarník:
František Zajíček, Ferdinand Martinásek (malíř pozadí)
 
 
masky:
Václav Kamarád, Václav Volk
 
 
zástupce vedoucího výroby:
František Novák
 
 
asistent režie:
Ján Jamnický
 
 
asistent kamery:
Jaroslav Kníže, Jiří Šafář
 
 
odborný poradce:
J. škpt. Mareš, Ján Hudec
 
 
vedoucí štábu:
František Šindelář, František Růžička
 
 
nahrál:
Filmový symfonický orchestr
 
 
dirigent:
Otakar Pařík
 
 
vedoucí výroby:
Josef Beran
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.