Bílá nemoc (1937)

Bílá nemoc
82.2 %
 
 

Další název: The White Disease

    Žánr: drama
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 21.12.1937        
    Délka: 103 min.
„Film natočený podle stejnomenného románu Karla Čapka je paralelou k událostem v Německu třicátých let.“
"Bílá nemoc". Čapkovo drama "Bílá nemoc" si v těch pohnutých, ba ponurých dobách, vítězně razilo úspěšnou cestu světem pro svoje řešení aktuálního problému války a míru. Všude kde se tenkrát toto drama hrálo, docházelo k živému ohlasu pro jeho ideu lidskosti a demokracie, což dokazovaly četné reprízy. Nebylo tedy divu, že tato závažná hra s tak odvážnou myšlenkovou stavbou a průbojností byla zfilmována v barrandovských ateliérech za spoluúčinkování našich vynikajících hereckých sil jako bezesporu byly Hugo Haas, Zdeněk Štěpánek, Bedřich Karen, Václav Vydra, František Smolík a mnoha jiných.

Filmová režie Hugo Haase se plně soustředila k výběru těch nejzávažnějších scén, které přizpůsobila zásadně jiným požadavkům než na divadle, požadavkům plošného promítání. Výhodně uplatnila davové momenty a dokreslila zdařilými montážemi místa, která by na jevišti snadno zanikala. Navíc vsunula několik nových výjevů a závěr, kterými ještě víc zvýšila humanitní tendenci a sympatie s pokojnými národy. Filmově však tyto dodatky nemusely někomu připadat tak bezprostřední, jako ostatní scény a po stránce umělecké by v tomto místě méně znamenalo více.

Takže: podání pražských herců zaujalo diváky v detailech i v celkové linii a budilo všeobecnou úctu i svou objektivitou, neposkvrněnou snahami po jakékoliv karikatuře.  Autor: Asmodej

režie:
Hugo Haas
 
 
hraje:
Hugo Haas (MUDr. Galén), Zdeněk Štěpánek (Maršál), Václav Vydra (baron Krog), Bedřich Karen (dvorní rada profesor dr.Sigelius), Ladislav Boháč (Krogův synovec Pavel, maršálův pobočník), Karla Oličová (maršálova dcera), Jaroslav Průcha (MUDr. Martin, lékař z malé sousední země), František Smolík (účetní ředitel u Kroga), Helena Friedlová (manželka účetního ředitele), Vítězslav Boček (syn účetního ředitele), Eva Svobodová (dcera účetního ředitele), Vladimír Šmeral (první asistent kliniky), Miroslav Svoboda (druhý asistent kliniky), Marie Nademlejnská (matka druhého asistenta), Karel Dostal (ministr propagandy), Rudolf Deyl (vysoký úředník ministerského kabinetu), Karel Jičínský (vysoký úředník ministerského kabinetu), Otto Rubík (maršálův pobočník), Vilém Pruner (asistent na klinice), Frank Rose-Růžička (asistent na klinice), Vladimír Smíchovský (vrátný ve zbrojovce), Karel Jelínek (novinář), Vladimír Hlavatý (novinář), Emil Dlesk (pacient dr. Galéna), Marie Holanová (prostá žena), Marie Bibi Haasová (ošetřovatelka), Máňa Ženíšková (ošetřovatelka), Jaroslav Vojta (pacient dr. Galéna), Eduard Blažek (člen maršálovy družiny), Fráňa Vajner (pacient dr. Galéna)
 
 
námět:
Karel Čapek (stejnojmenná divadelní hra)
 
 
scénář:
Hugo Haas
 
 
kamera:
Otto Heller
 
 
hudba:
Ludwig van Beethoven (převzatá), Jan Branberger
 
 
výprava-architekt:
Štěpán Kopecký
 
 
střih:
Antonín Zelenka
 
 
zvuk:
Vilém Taraba
 
 
vedoucí produkce:
Vladimír Kabelík
 
 
asistent režie:
Antonín Kubový
 
 
fotograf:
Willy Ströminger
 
 
nahrál:
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK
 
 
vedoucí výroby:
Jan Sinnreich
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.