Duben
ohodnotit

Bílá nemoc

Další název:
The White Disease
Žánr:
Rok:
1937
Délka:
103 minut
Premiéra v ČR:
21.12.1937
„Film natočený podle stejnomenného románu Karla Čapka je paralelou k událostem v Německu třicátých let.“

Komentáře k filmu Bílá nemoc

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Hodnocení
Počet komentářů k filmu: 19
argenson
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 7.6.2009
V jednom z předchozích   komentářů je zmíněna   Karla Oličová. Její   angažmá v tomhle filmu je   zajímavostí, protože byla   jedinou filmovou herečkou.   Jinak Hugo Haas kvůli   dosažení maximálního   uměleckého účinku povolal   výhradně divadelní herce.   Uznávám společenský dosah   tohohle díla ve své době,   Čapka mám rád, přesto mě   ten patos ani bravurně   vyšperkované dialogy dneska   už nijak neoslovují a   přiznám se, že z týhle   doby se radši podívám na   nějakou méně   náročnější komedii.
curil
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 12.9.2009
Film je /až na závěr/   věrným záznamem divadelní   inscenace, což zvýrazňuje   především shodné herecké   obsazení. Zdání určité   "divadelnosti"   filmového přepisu je   umocněno i tím, že v celém   filmu jsou pouze dva záběry   natočené v exteriéru.
jarda53
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 19.8.2011
Když doktor Galen vede dialog   s maršálem, jde mráz po   zádech a naskakuje husí   kůže. Dnes po 70. letech od   vzniku filmu, se nám zdají   některé dialogy dlouhé a   děj nemá spád. Ale natočit   jej před válkou,
je   na tu starou dobu dobrý   počin už jen pro   vynikající herecké výkony   Štěpánka,   Haase,Vydry,Karena...
Pitryx
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 28.4.2022
Zde není co řešit. Prostě   pecka.  +++++
Musím   dodat jen tolik, že v   dnešní době je film zase a   znovu hodně aktuální. Kovid   a Rusko. Co dodat.
green-tea
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 19.8.2011
Čapkova Bílá nemoc byla   nadčasovým dílem už v   době svého vzniku a   zůstává jím i dnes,   stejně tak, jako tato její   filmová adaptace. Hugo Haas   tu září jako režisér i   představitel hlavní role -   jeho dr. Galén je opravdu   mistrovsky odvedenou rolí.   Pro "zavedeného   komika" Haase navíc   rolí značně netypickou.
řepešínský
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 29.5.2010
skvěle převedený původní   čapkův divadelní text v   kontextu doby vzniku učinil z   filmu bílá nemoc jedno ze   stěžejních děl světové   meziválečné kinematografie,   k čemuž zcela jistě   nezměrnou měrou přispěly i   herecké výkony, především   výtečně odvedená práce z.   štěpánka v roli maršála.   jenže bílé nemoci v   celkovém souhrnu velmi   škodí absence hudební   složky včetně spíše   divadelního než filmového   nastudování, což ve   výsledku přineslo dílu   místy kolísavý rytmus,   dynamiku a napětí. posledně   uvedené vady na kráse také   zapříčinily, že se bílá   nemoc v konečném hodnocení   dostala jen mezi nejlepší   snímky střední   filmografické třídy.
hvezdyn
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 11.4.2005
Film natočený podle   divadelní hry Karla Čapka.   Evokuje dobu, ve které   vznikl. Dnes se nám může   zdát naivní, ale je třeba   si uvědomit, že vznikl   téměř pár dní před   největšími válečnými   hrůzami v dějinách.
Petra.Barbie
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 9.6.2008
Čapkova nesmrtelná klasika...
...aneb vysoce hodnotné   filmové dílo natočené   podle stejnojmenné divadelní   hry, které upozorňuje na   rozpínavost a nebezpečí   rozpínajícího se nacismu v   jinotaji nemoci. Hugo Haas   jako dr. Galén ve své   životní roli je naprosto   jedinečný. Jde o roli tyově   naprosto odlišnou od   jednodušších komediálních   záležitostí Velbloud uchem   jehly či Život je pes. V   roli dcery maršála se   objevuje Karla Oličová,   téměř zapomenutá herečka,   o níž se dlouho uvádělo,   že zemřela v 25ti letech v   roce 1940...zemřela však v   60ti v roce 1975, ale z   důvodu vleklé nemoci se   musela stáhnout z   uměleckého života. Bílá   nemoc je tudíž jedna ze   vzácných hereckých   připomínek její krásné   tváře a na svou dobu velmi   moderního hereckého projevu.
petrusmev
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 18.5.2010
Geniální Čapkova předloha   a monumentální Haasova   adaptace. Škoda didaktického   závěru, který se snažil   příliš doslovně ukázat   cestu, i když to bylo   určitě vyžádáno dobou   vzrůstajícího ohrožení.
PORTER
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 7.1.2015
I když H.Haase znám spíše   s komedií ,vážné role se   zhostil výborně,nepočítal   jsem s tím že takhle starý   drama mě tak chytne.Drama kde   všichni bojují se zákeřnou   nemocí a chudý doktor který   má lék,ale nikdo ho   neposlouchá dokud se   dotyční nenakazí.Jak bylo   vidět v tomhle příběhu,tak   si nemoc nevybírala,ani   Maršálovi který hlásal že   se mu nemůže nic stát i na   něj došlo i když je   všechny dr.Galén varoval   nakonec otočily všichni.
BinLADIN
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 9.10.2009
Povedená adaptace a sešla se   zde slušná parta herců  
na svou dobu je to   dobré dílo která na svou   dobu je moc dobrá.
payo1555
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 22.6.2015
Schválně jsem si tento film   pustil na dvd. Proč? Jednak   si myslím, že na českou   klasiku se v dnešní době   zapomíná a dělají se filmy   jen o dnešku nebo málo   dávné době. A pak já   obdivuji Hugo Haase, vezmu-li   si, že v tomto film hraje   doktora Galéna a je mu 36,   smekám. Ten námět je a   bude aktuální a právě v   tomto filmu se sešla   skvostná společnost   českého herectva. Film   nenudí, výborný.
hejtman
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 6.7.2007
Nezapomenutelná role Hugo Haase
Mrazivé,smutné,unikátní.Ve   lmi působivý příběh s   jednoznačným poselstvím a   varováním. Škoda, že   tenkrát nikdo neposlouchal   toho malého človíčka -   Karla Čapka.
Nejlepší filmova role   Hugo Haase,jeho pohled (obraz   lidstva na pokraji katastrofy   )a jeho styl řeči vytvořil   takovou atmosféru,až z toho   mrazí a nezáleží na tom o   čem zrovna jde řeč.   Nedokážu si v té roli   představit kohokoli   jiného,role šitá na jeho   obraz.
Akana
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 13.3.2010
V době, kdy politikové i   intelektuálové celého   světa si buď z nevědomosti   nebo účelově nasazovali   před nacistickou hrozbou   růžové brýle, Karel Čapek   viděl věci obdivuhodně   jasně. To je první věc,   která mě při sledování   Bílé nemoci napadne a   smekám před ním. Smekám i   před Hugo Haasem, že   přivedl jeho divadelní hru   na české filmové plátno   přesycené ve 30.letech   komediálními taškařicemi a   sentimentálními románky. A   do třetice obnažuji hlavu   před uměním a charismatem   Zdeňka Štěpánka. Jeho a   Haasův výkon (hlavně dialog   v předvečer začátku   války) strhávají dodnes a   dávají zapomenout na trošku   té dobové naivity a   přehrávání.
hlavsa5
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 19.8.2011
Téměř dokonalá replika   divadelní hry - aktuální na   dobu ve které vznikl a herci   odvedli 100% divadelní   výkon.
basi
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 22.5.2007
Skoro každý četl Čapkovo   drama. Autor tam skvěle   zachytil atmosféru, která   panovala v předválečném   státě. Svět je zmítán   epidemií novodobého moru tak   zvanou bílou nemocí.Jen   jakýsi doktor Galén,který   léčí chudé na ní najde   lék.Všichni ten lék   chtějí a potřebují, ale   Galén si klade podmínku, aby   všechny státy světa   uzavřely věčný mír, jinak   svůj lék nevydá.Hutná   atmosféra díla se podařila   zachytit i ve filmu, takže   budete bez dechu sledovat jak   to dopadne.Film končí   velkolepým finále kdy je   Galén zabit zfanatizovaným   davem.Film zachycuje tísnivé   období bez pomoci nějakých   speciálních efektů,což   působí lépe než většina   dnešních vyumělkovaných   filmů.
ondrech
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 14.1.2009
Viděl jsem spoustu   povedených komedií z   třicátých let, a tohle   vážné(jak se o rok po   premiéře všichni   přesvědčili - velmi   vážné) mi vyrazilo dech.   Jednak kvalitní předloha,   ale i provedení, které je   srovnatelné se světovou   kinematografií té doby.   Protože síla tohoto snímku   je opravdu obrovská. Jednak   velmi dobrá režie a hlavní   herecký výkon Huga Haase,   ale i techniky   natáčení(osvětlení,   příchody nejdříve stínů,   potom postav) byly velmi   inovativní. Pro mne   nejlepší český film éry   třicátých let.
chipushit
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 9.5.2007
Film, při jehož shlédnutí   i dnes mrazí.Možná nám   připadá trochu naivní, ale   dle vyprávění pamětníků   skutečně v té době   panovala taková nálad. Při   slovech dr. Martina - "My   se budeme bránit... My   všichni pudem!" určitě   nezůstalo jedno oko   suché.
Když jsem   viděla H.Haase mezi   zfanatizovaným davem, který   volá, ať žije válka, jako   by na mě sáhla smrt.
toaneta
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 26.6.2013
Vynikající filmové   zpracování divadelní hry   Karla Čapka. Výborné   civilní herecké výkony Hugo   Haase a Zdeňka Štěpánka,   které utkví v paměti. H.   Haas tak ukázal, že umí   natáčet nejen dobré   komedie, ale i závažná   dramata. Jako režisér se   také prosadil i v emigraci v   Americe. Také herci v   dalších rolích jako např.   František Smolík nebo   Ladislav Boháč byli velmi   dobří. Film, který vznikl 2   roky před vypuknutím II.   světové válkiy, mě dodnes   překvapuje, jak moderním   způsobem byl už tehdy   natočen.

Poznámka: Komentáře jsou řazeny podle počtu dosažených bodů jednotlivých členů, kteří je psali. To znamená, že čím více bodů má člen, tím je jeho komentář výše.

10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film
minih136949minih136949Kousnutí anděla (1984) 
Ujed anđela n
minih8540minih8540Expres hrůzy (1973) 
Horror Expres n
minih9423minih9423Záletník 2 (1977) 
Nous irons tous au paradis n
minih60718minih60718Cesta úspěchu (2003) [TV film] 
Martha, Inc.: The Story of Martha Stewart n
minih54264minih54264Zlatíčka (1998) [TV pořad] 
n
minih63529minih63529Monamour (2005) 
Monamour n
minih157908minih157908Dobrodružství v divočině 2: Ztraceni v Africe (2016) 
Against the Wild 2: Survive the Serengeti n
minih16962minih16962Princezna ze mlejna (1994) 
Princezna ze mlejna n
minih60151minih60151Převzetí moci Ludvíkem XIV. (1966) [TV film] 
La prise de pouvoir par Louis XIV n
minih25088minih25088Jatka č. 5 (1972) 
Slaughterhouse-Five n


Hodnocení:n12345678910

TV Program

ČT1 - AZ-kvíz (1997) [TV pořad]

00:50 - 01:20

12 minut již uběhlo
18 minut zbývá do konce

ČT2 - Hartheim: Nacistický zámek hrů...

00:25 - 01:15

37 minut již uběhlo
13 minut zbývá do konce

NOVA - Kriminálka Miami (2002) [TV se...

00:50 - 01:50

12 minut již uběhlo
48 minut zbývá do konce

Prima - Policie v akci (2017) [TV pořa...

00:45 - 01:35

17 minut již uběhlo
33 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 190497
Osobností: 697745
Fotografií: 763785
Plakátů: 376360
Obsahů a biografií: 178200

Poslední komentáře

Teorie všeho (2014)

Teorie všeho
Hnus! Dělá se mi z toho   špatně. Leda tak k zeblití.   Další snímek, který nám   předhazuje něco co vůbec   vidět nemusíme.

Autor: kruhyyy | Hodnocení: 1 / 10

Tomorrow (1972)

Tomorrow
Citlivě napsaný scénář   podle skvělé literární   předlohy Williama Faulknera,   výborně vybrané exteriéry,   precizně vedená kamera a   více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 9 / 10

Čaroděj ze země Oz (1939)

Čaroděj ze země Oz
Skoukl jsem ze zvědavosti,   protože je tento snímek   často zmiňován jako   legendární počin. No na   jednu stranu hrozná   ptákovina, na druhou mě to   celkem chytlo a bavilo:-)

Autor: Máša13 | Hodnocení: 7 / 10

Lucy (2014) [2k digital]

Lucy
Koukatelné akční sci-fi.   Člověk o tom nesmí moc   přemýšlet a pak je to   rychle plynoucí sci-fi   příběh.

Autor: red.mann | Hodnocení: 7 / 10

Patnácté léto (1994) [TV film]

Patnácté léto
Tak já mám asi zcela jiné   představy o humoru   všeobecně. A o komediích   také. Zde se hodinu a něco   koukáme na hádky a řev. To   je vše. více >

Autor: Pitryx | Hodnocení: 2 / 10