Únorové novinky
ohodnotit

Bídníci

Les Misérables

Další název:
Bedári (SK)
Žánr:
Rok:
1998
Délka:
131 minut
Premiéra v ČR:
8.10.1998
„Přežil galeje, ale největší boj ho teprve čeká.“

Obsah filmu Bídníci

 
Jean Valjean strávil dvacet let na nelidských galejích za krádež chleba pro svou hladovějící rodinu. Po propuštění na svobodu dala Valjeanovi sílu změnit osud dobrota starého biskupa, který před policií zapřel jeho loupež. O deset let později je z bývalého galejníka vážený starosta městečka Vigau. Naneštěstí je novým velitelem místní policie jmenován inspektor Javert, který zná Valjeana z galejí. Starostovi se daří skrývat svou pravou totožnost. Ujímá se nemocné ženy Fantiny a na smrtelné posteli jí slibuje, že se postará o její dcerku Cosette. Valjean se dozvídá, že nevinnému muži hrozí doživotní vězení jen proto, že se soud domnívá, že je...
 
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit zde >>
režie:
Bille AugustBille August  
hraje:
Liam NeesonLiam Neeson.....Valjean [45]   
Geoffrey RushGeoffrey Rush.....Javert [46]   
Uma ThurmanUma Thurman.....Fantine [27]   
Claire DanesClaire Danes.....Cosette [18]   
Hans MathesonHans Matheson.....Marius [22]   
Reine BrynolfssonReine Brynolfsson.....kapitán Beauvais [45]   
Peter VaughanPeter Vaughan.....biskup [74]   
Christopher AdamsonChristopher Adamson.....Bertin [41]   
Tim BarlowTim Barlow.....Lafitte [62]   
Timothy BatesonTimothy Bateson.....bankéř [71]   
David BirkinDavid Birkin.....Courfeyrac [20]   
Patsy ByrnePatsy Byrne.....Toussaintová [64]   
Kathleen ByronKathleen Byron.....matka představená [77]   
Václav ChalupaVáclav Chalupa.....André [23]   
Zdeněk DavidZdeněk David.....venkovan [42]   
Gillian HannaGillian Hanna.....Thénardierová [53]   
scénář:
Rafael YglesiasRafael Yglesias  
námět:
Victor HugoVictor Hugo.....román Bídníci (1862)   
hudba:
Basil PoledourisBasil Poledouris  
Budd CarrBudd Carr  
kamera:
Jörgen PerssonJörgen Persson  
Jan WeinckeJan Weincke.....dodatečné záběry [52]   
střih:
Janus Billeskov JansenJanus Billeskov Jansen  
trailer
Distributor v ČR:
Falcon
 
 
Barevný:
Ano
 
 
Jazyková verze:
anglická
 
 
Distribuční verze:
česky, dabováno, s titulky
 
 
Zvuk:
Dolby Digital (SDDS/DTS)
 
 
Přístupno:
pro všechny
 
 
Ohodnoťte
n12345
n678910
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu Bídníci >

Řadit dle:  Bodů uživatele  |  Od nejnovějších  |  Podle hodnocení

Nejnovější komentáře k filmu

klasifikátor
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 25.10.2023
Několikrát ve filmu zpracovaná literární   klasika, kterou každý (nebo skoro každý) zná,   to nutí člověka srovnávat. Tady je sice vše   OK schopným režisérem počínaje, přes dobře   střiženou výpravu až po hodně   reprezentativní obsazení. Navíc se točilo u   nás a tak je k vidění řada českých herců a   to vždy potěší oko patriota. Jako film je   tenhle snímek bezesporu jasně nad průměrem,   ALE - kdo viděl verze s Jeanem Gabinem a s Lino   Venturou, ten mi patrně dá za pravdu v názoru,   že s těmito Valjeany tenhle Neesonův na body   přece jen prohrává!
collen
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 15.9.2017
Bez velkých slov musím konstatovat, že toto   zpracování Bídníků je nejlepší, které   znám.Výborně herecky obsazené a přes   rozsáhlý děj má ideální délku, takže jsem   se ani chvilku nenudila.
PORTER
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 18.4.2016
L.Neeson jako uprchlý trestanec a G.Rush posedlý   touhou ho za každou cenu dostat do vězení   ,historické drama kde bývalý trestanec se   napravil pomáhá chudým a proti němu krutý   policejní komisař který ho i po dlouhé době   nepřestal pronásledovat.Skvělé herecké   výkony dvou hlavních představitelů.
thejduk
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 8.2.2014
Čím více verzí filmu vidíte a máte možnost   srovnávat, tím více vám absencilm o délce e   některých té)mat vadí, ale přesto se na film   podíváte. Film o délce 7 hodin (Depardieu) je   skvělý, ale příliš dlouhý, jiné verze sice   něco postrádají, ale dívat se na něj dá   najednou a i to je klad, který nelze pominout.
Karius
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 3.2.2014
Abych pravdu řekl, tak jsem příjemně   překvapenej. Na snímek jsem narazil v televizi a   co si budem nalhávat, do televize se kolikrát   dostane jen odpad (teda až na pár vyjímek), ale   tohle byl pěknej film. Snímky, který se   odehrávaj v daleké historii mě vždy zaujmou a   když je to ještě podtrženo kvalitním   hereckým výkonem, tak jsem spokojenej. Liam   Neeson byl výbornej a jeho konkurent Geoffrey   Rush teda vůbec nebyl o nic horší. Za mě velmi   slušných 80%
payo1555
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 16.3.2013
Bídníci jako velkofilm, velké masové scény,   revoluce a barikády.Všude ponurost, od galejí   po klášter. Liam Neeson už se blíží mým   představám o Valjeanovi. Dobrý film bez   zbytečných kudrlinek, zobrazil těžký život a   napětí a útěky před Javertem, výborný a   zárovenˇ nenáviděný Geofrey Rush. Moc se mi   líbila Cosette v podání Claire Danes.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 3.2.2012
Historický film plný útěků, zvratů,   přetvářky, ale také velké lásky k adoptivní   dceři.
To, že je Liam Neeson dobrý herec je   fakt a tady to jenom potvrzuje.Uma Turman byla v   menší roli matky velmi přesvědčivá.Ovšem   velký dojem na mně udělal Gofrey Rush.Ten toho   ctižádostivého "fízla" zahrál   skutečně grandiózně.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 9.1.2012
Z jiných verzí jsem viděl jako dítě tu s L.   Venturou, ale vůbec si to nepamatuji; četl   předlohu. A u té jsem jako skoro jediné knihy   na konci brečel. Fakt mi tekly slzy. Ačkoli   tento film k tomu též neměl daleko, je tu dost   rozdílů, a právě ten konec rozhodně není   zdaleka tak působivý jako v předloze. Přesto a   přes nemalou stopáž jsem se u něj kupodivu   nenudil, nenašel vyloženě hluché místo. Ale   věřím, že jiná zpracování jsou   věrnější, lepší, působivější.
New
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 2.1.2012
Porovnání
Film se mi líbil, má ale jednu velkou nevýhodu,   je ho s čím srovnávat. Pokud jej srovnám se   zpracováním v hlavní roli s Depardieuem, pak mi   tento film vychází horší. Chybí v něm   postavy (např. Eponina), chybí některé scény   - dialog Thernardiea když Valejan vynáší   zraněného Mária z podzemí, chybí závěr - k   opuštěnému Valejanovi se vracející Coseta s   Máriem... , Gavroche tady taky má menší   prostor... prostě kdo nezná jiná zpracování,   musí tento film ohodnotit velmi dobře, kdo zná   jiné, musí mu zde mnohé chybět...
Ondrej_pribehar
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 12.9.2011
Tato snad už nejhorší filmová verze Hugových   Bídníků vlastně ani není adaptací původní   předlohy, ale filmu, který nevím, kdy byl   natočen; jen to je důvodem, že onen   černobílý snímek ode mě neobdržel   náležitě schazující komentář a obdobné   hodnocení jako tento. Verze z roku 1998 je však   horší o to, že nejenže se absolutně nedrží   předlohy, ale dokonce ani ve svém pohledu není   vůbec originální kopírujíc adaptaci, jež   byla už jednou natočena.
Dovolím si tvrdit,   že žádná z postav zde není vykreslena věrně   svému knižnímu obrazu, a příběh celý   pozbývá snad veškeré své podstaty. Dovolte   mi, abych tu zmínil alespoň několik   nejvýznamnějších chyb, jež tento příběh   nejvíce shazují - až na 5/10, které mu jsem   ochoten ponechat:

Milí čtenáři tohoto   komentáře chtějící býti ušetřeni   vyzrazení konce předlohy a tohoto filmu   přestanou zde čísti, avšak domnívám se, že   dílo toto je dostatečně známé a jelikož   závěr korunuje dílo, nemohu si odpustiti   zdůraznit zde naprosté znehodnocení příběhu   právě v této jeho části: Jean Valjean zde   totiž přihlíží sebevraždě Javertově a aby   toho nebylo málo, byv svědkem této, radostně   odchází. V původním díle se však J. Valjean   o Javertově sebevraždě ani nedozví a   dozvěděl-li by se, nepochybně by z ní nebyl   veselý! Dokonce měl přece na barikádě   možnost - ne - přímo povinnost - Javerta   zabít, a riskoval svůj život, když to   neudělal.
Další moje podotknutí se týká   Gavroche. Určitě se jedná o nejen moji velice   oblíbenou postavu, ovšem rozhodně by bylo   lepší ji vynechat, nežli takto pokřivit.   Autoři obou mnou kritizovaných adaptací se   zhlédli ve vyprávění o něm a jeho bratrech   (ano, ti dva kluci, kteří jsou ve filmu s ním,   jsou jeho bratři, ale on se to (ani zde)   nedozví; navíc jsou všichni tři syny   Thénardiérových). Abychom však vše uvedli na   pravou míru, Gavroche se s nimi ve skutečnosti   setká, jeden den spolu jsou a přespí u něj;   ráno se s nimi Gavroche rozejde a říká jim,   aby se večer vrátili, leč oni se ztratí a s   Gavrochem se už nikdy nesejdou. Všimneme-li si   ještě, že mu říkají ,,tatínku",   upozorní nás to na další zásadní chybu: Oba   chlapci totiž byli vystrašení a ke staršímu a   zkušenějšímu Gavrocheovi měli velký respekt   - až natolik, že ten menší s ním vůbec   nemluvil a ten větší mu říkal   ,,pane".
Ono těch odchylek by bylo ještě   více, vydalo by to na poněkud delší   komentář, ale zmíním alespoň jednu scénu,   jež mě zaujala: Jedná se o tu, v níž Jean   Valjean odnáší zraněného Maria a doprovází   ho strážník; na to jsem se musel ještě před   psaním tohoto komentáře podívat do knihy,   abych zvěděl, že s nimi ve voze samozřejmě   nebyl žádný strážník - jen J. Valjean,   Javert, Marius a kočí a je pravda, že zde   Javert J. Valjeana ještě docela hlídal. Teprve   potom svolí k jeho rozloučení se s Cosettou;   dojedou k jejich domu a J. Valjean jde sám nahoru   rozhodnutý se vrátit a vydat se Javertovi;   Javert ovšem odchází zjistiv, že J. Valjean se   napravil, byl-li snad kdy špatný, seznav, že   jeho celoživotní přesvědčení bylo mylné;   jedná se o jediný případ, kdy Javert nechává   jít toho, jehož dopadl, a to proto, že ví, že   by se vrátil. To je ta chvíle, kdy se J. Valjean   a Javert v předloze viděli naposledy.
 

10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film
minih42350minih42350Vy nám taky, šéfe! (2008) 
Vy nám taky, šéfe! n
minih9329minih9329Jako štvaná zvěř (1995) 
Fair Game n
minih38979minih38979Hořkost (1986) 
Heartburn n
minih31928minih31928Velká sázka o malé pivo (1981) [TV film] 
Velká sázka o malé pivo n
minih66846minih66846Zrození Planety opic (2011) 
Rise of the Planet of the Apes n
minih48641minih48641Fresh Prince (1990) [TV seriál] 
The Fresh Prince of Bel-Air n
minih2998minih2998Anděl na horách (1955) 
Anděl na horách n
minih9803minih9803Jump Street 21 (1987) [TV seriál] 
21 Jump Street n
minih168511minih168511Ženská pomsta (2020) 
n
minih111961minih111961Une Promesse (2013) 
Une Promesse n


Hodnocení:n12345678910

Podobné filmy

Bídníci (2012)

 Bídníci (2012)
Bídníci n
Les Misérables
Žánr: adaptace / muzikál
Země: Velká Británie / Spojené státy americké / Japonsko
Režie: Tom Hooper

(jiná verze filmu)

Bídníci (2000) [TV minisérie]

 Bídníci (2000) [TV minisérie]
Bídníci n
Les Misérables
Žánr: drama
Země: Francie / Španělsko / Itálie / Spolková republika Německo
Režie: Josée Dayan

(pokračování)

Bídníci (1978) [TV film]

 Bídníci (1978) [TV film]
Bídníci n
Les Miserables
Žánr: historický / drama
Země: Velká Británie
Režie: Glenn Jordan

(jiná verze filmu)

Bídníci (1958)

 Bídníci (1958)
Bídníci n
Les Misérables
Žánr: drama / historický
Země: Francie / NDR / Itálie
Režie: Jean-Paul Le Chanois

(pokračování)

dopisovateldopisovateldopisovateldopisovatel
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 190056
Osobností: 697029
Fotografií: 762197
Plakátů: 375101
Obsahů a biografií: 177603

Poslední komentáře

Omlouvám se za ty vtípky (2006) ...

Omlouvám se za ty vtípky
Charlie si nabalí novou kost,   ale při představení s jeho   osazenstvem se kterým bydlí   a jeho matkou to nějak   "vře". Díl se slušnejma   sekama a scénkama - 80%

Autor: FLA | Hodnocení: 8 / 10

Doktoři z Počátků (2013) [TV ser...

Doktoři z Počátků
Když se rozhodnete točit   spin-off ze špatného   seriálu, nedá se počítat s   ničím jiným, než s tím,   že vznikne jen další   špatný seriál a více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 2 / 10

Železňák Kelly (1974) [TV epizod...

Železňák Kelly
Železňák Kelly patří k   Topovanejm dílům! Od   začátku dokonce je nabitej   vtípkama a solidním humorem.   Skvělej je pobočník   Generála více >

Autor: FLA | Hodnocení: 10 / 10

Jaro (1974) [TV epizoda]

Jaro
Tenhle díl se téměř   neomrzí a viděl jsem ho   několikrát. Spousty hlášek   a vtipných scének, výbornej   je závěr - 90%.

Autor: FLA | Hodnocení: 9 / 10

Knoflíková válka (1962)

Knoflíková válka
Film mého mládí. Sice už   to ta ty léta ztratilo   šťávu a v dnešní době   jsou metody výchovy téměř   mimo zákon, ale jako dítě   jsem to hltal a bavil se   hodně moc.

Autor: red.mann | Hodnocení: 8 / 10