Biblické příběhy: Josef (1995) [TV film]

Biblické příběhy: Josef (Joseph)
80.4 %
 
 

Joseph

Další název: The Bible: Joseph; Bible - Starý zákon: Josef

    Žánr: historický / životopisný / drama
    Země: Itálie / Spojené státy americké / Spolková republika Německo
    Délka: 180 min., 90+90 minut
„Filmové drama muže, kterého závistiví bratři prodali do otroctví.“
Další, dvoudílná součást ambiciózního mezinárodního cyklu příběhů z Bible, na němž se kromě dalších významných koproducentů z celého světa podílela i Česká televize, vypráví o dramatickém osudu Jákobova nejmilovanějšího syna Josefa.
Filmový osud Josefa (M. Mercurio) se ve své první části odvíjí od chvíle, kdy ho na trhu koupí jako otroka faraonův úředník Putifar (B. Kingsley), kterému se vzdělaný mladý muž zamlouvá. Z otroka povýší Josef na správce Putifarova domu a práce mu jen kvete pod rukama. Je to statný mladý muž a v jeho kráse najde zalíbení Putifarova manželka (L. A. Warrenová), začne ho svádět. Josef její nabídce odolá věren svému bohu i pánu Putifarovi a zhrzená žena jej obviní z násilného útoku. Žádá jeho smrt. Putifar, který si Josefa oblíbil, chce od něj znát pravdu. A tak mu Josef vypráví celý svůj život, i to, co předcházelo jeho otroctví...
Ve druhé části nalézáme Josefa po sedmi letech stále v egyptském vězení. Josef je obdařen schopností vykládat smysl snů. Tento dar mu posloužil k tomu, aby se konečně vymanil ze své poroby. Sám faraon si ho dal předvolat, aby vyložil jeho trýznivý sen. Josef ho vysvětlil jako varování, že po sedmi bohatých letech přijde hladomor. Radil, aby se v zemi vytvořily zásoby obilí. Faraon jeho radu poslechl, navíc ho ustanovil správcem celého Egypta. Po sedmi letech blahobytu přišlo opravdu sucho a neúroda, ale Egypt byl zabezpečen. Když se Jákob a jeho synové dozvěděli, že v Egyptě se prodává obilí, přišli bratři k Josefovi s prosbou. Josef bratry hned poznal, ale oni netušili, kdo je egyptským správcem. Josef je podrobil zkoušce, aby zjistil, zda svého činu litují. Nakonec jim odpustil a celý rod se i s Jákobem přestěhoval do Egypta.
Velkolepému obrazově i herecky působivému zpracování nechybí emotivní a etické nadčasové poselství o soudržnosti rodiny.

režie:
Roger Young
 
 
hraje:
Ben Kingsley (Putifar), Paul Mercurio (Josef), Martin Landau (Jákob), Lesley Ann Warren (Putifarova žena), Alice Krige (Rachel), Dominique Sanda (Leah), Warren Clarke (Ednan), Monica Bellucci (faraonova žena), Stefano Dionisi (faraon), Valéria Cavalli (Asenath), Kelly Miller (Tamar), Gloria Carlin (Bilah), Michael Angelis (Reuben), Vincenzo Nicoli (Simeon), Colin Bruce (Levi), Mike Attwell (Judah), Davide Cincis (Dan), Rodolfo Corsato (Naphtali), Pete Lee-Wilson (Gad), Sylvestre Tobias (Asher), Diego Wallraff (Issacar), Michael Zimmermann (Zebulon), Jamie Glover (Benjamin), Rinaldo Rocco (mladý Josef), Paloma Baeza (Dinah), Brett Warren (malý Benjamin), Anna Mazzotti (Zilpah), Andrew Clover (Shechem), Arthur Brauss (Hamor), Eric P. Caspar (Bera), Anton Alexander (Hirah), Milton Johns (Vintner), Renato Scarpa (Baker), Peter Eyre (Vizir), Timothy Bateson (Priest), Nadim Sawalha (Ishmaelite), Josh Maguire (Manasseh), Oliver Cotton (Architekt), Anna Zapparoli (děvka), Gabriel Marshall-Thomson (Ephraim)
 
 
scénář:
James Carrington, Lionel Chetwynd
 
 
kamera:
Raffaele Mertes
 
 
hudba:
Marco Frisina, Ennio Morricone
 
 
výprava-architekt:
Paolo Biagetti, Enrico Sabbatini
 
 
kostýmy:
Enrico Sabbatini
 
 
střih:
Benjamin A. Weissman
 
 
zvuk:
Bernard Bats, Garrie Bolger, Pierre Ives Brunel, Don Digirolamo, Tommy Goodwin, G. Michael Graham, Carla Simoncelli, Larry Stensvold
 
 
produkce:
Fabiomassimo Dell'Orco
 
 
zvláštní efekty:
Renato Agostini, Claudio Quaglietti
 
 
koproducent:
Luca Bernabei
 
 
koordinátor kaskadérů:
Joel Proust
 
 
masky:
Federico Laurenti, Elda Magnanti (účesy), Mario Michisanti, Maurizio Silvi
 
 
výkonný producent:
Gerald Rafshoon
 
 
producent:
Laura Fattori, Heinrich Krauss, Lorenzo Minoli
 
 
casting:
Cornelia von Braun
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.