ohodnotit

Batman a Robin

Batman and Robin

Další název:
Batman 4, Batman & Robin
Rok:
1997
Délka:
124 minut
Premiéra v ČR:
21.8.1997
Popis / Obsah / Info k filmu Batman a Robin
Milionář Bruce Wayne, který se skrývá pod maskou Batmana, se musí postavit vědci Victoru Friesovi, jenž se po nehodě v laboratoři změnil ve zločinného Mr. Freeze. Ten musí udržovat svou teplotu na bodu mrazu a v bizarním ledovém sídle se pokouší najít lék pro svou hibernovanou manželku. K provozu laboratoře, a zejména pak svého mrazícího brnění potřebuje diamanty, které uloupí a ani Batman s Robinem mu v tom nedokáží zabránit. Protože jeho spotřeba diamantů je obrovská, podaří se Batmanovi vlákat ho do pasti na aukci a zajmout. K útěku mu pomůže Poison Ivy, dříve dr. Isley, která hodlá nastolit na Zemi vládu rostlin. Poison nabídne Freezemu spojenectví, nehraje s ním však čestně. Odpojila totiž od přístrojů jeho ženu a svedla to na Batmana. Mr. Freeze přísahá, že se pomstí a zmrazí svým novým vynálezem nejen Batmana, ale celý Gotham, a po něm i celý svět. Pokud mu v tom chtějí Batman, Robin a jejich nová spolubojovnice Batgirl zabránit, nesmějí zaváhat ani na okamžik.

Zdroj: Nova


Popis / Obsah / Info k filmu Batman a Robin
Pred niekoľkými rokmi bol Dr. Victor Fries (Arnold Schwarzenegger) talentovaným vedcom, ktorý sa zúfalo snažil nájsť liek pre svoju umierajúcu manželku Noru (Vendela Kirsebom Thomessen) – no nešťastná nehoda pri experimentovaní v laboratóriu ho premenila na chladné a nemilosrdné monštrum menom Mr. Freeze (Arnold Schwarzenegger)! Jeho najnovším šialeným plánom je vybudovať obrovský mraziaci stroj, ktorý by mesto Gotham City v krátkom čase pochoval pod tonami ľadu! Verí totiž, že práve vydieraním takýmto netradičným spôsobom sa mu podarí vymôcť od zástupcov mesta peniaze na svoj výskum! Približne v rovnakom čase ako Mr. Freeze začne v Gotham City svoj nemenej šialený zločinecký plán realizovať aj exotická Poison Ivy (Uma Thurman), milujúca všetku faunu. Keď sa Ivy a jej poskok Bane (Jeep Swenson) navyše spoja s Freezom, Batman (George Clooney) a Robin (Chris O'Donnell) si budú musieť starostlivo premyslieť svoju bojovú taktiku, aby si správne rozložili sily na boj v Ivyinej botanickej džungli i vo Freezovom ľadovom paláci! Našťastie však získajú nečakaného spojenca - krásnu Batgirl (Alicia Silverstone)...

Zdroj: Markíza


Popis / Obsah / Info k filmu Batman a Robin
Novou vlnu zájmu o postavu tajemného gothamského mstitele odstartovalo v roce 1989 studio Warner Bros., které pověřilo režií filmu Batman do té doby nepříliš známého Tima Burtona; po comicsových sešitech Boba Kanea, vydá-vaných od roku 1939, a po televizní sérii z šedesátých let se tak netopýří muž etabloval i na filmovém plátně. Režisér Joel Schumacher, jenž vnesl do série dynamičtější styl vyprávění ve třetím díle (Batman navždy), natočil s téměř stejným týmem spolupracovníků i (další pokračování s názvem Batman a Robin. - Druhým z titulní dvojice hrdinů je bývalý cirkusový akrobat Dick Grayson, jenž se stal spojencem milionáře Bruce Waynea alias Batmana v předchozím díle. Tvůrci snímku tak zachovávají určitou dějovou kontinuitu, již ovšem narušuje fakt, že Batman je představován opět dalším hercem. V rámci hledáni ideálního představitele se po Michaelu Keatonovi a Valu Kilmerovi v hlavní roli objevuje George Clooney, disponující žádoucím spojením inte-ligence, romantické zranitelnosti i chladné rozvážnosti. - Ochránci spravedl-nosti v megapoli Gotham se tentokrát střetnou se šíleným vědcem Mr. Freezem (Arnold Schwarzenegger), jenž si po nehodě s chladící chemikálií musí udržovat tělesnou teplotu na bodě mrazu. Zlosynovou spojenkyní je bývalá vědkyně Pamela Isleyová (Uma Thurmanová), která se vlivem jiné nehody proměnila v zákeřnou svůdkyni Travičku Ivy (Poison Ivy), toužící nastolit na zemi vládu květin. Na stranu dobra se naopak přidává anglická dívka Bar-bara Wilsonová, neteř Wayneova věrného komorníka Alfreda, jež přijme identitu netopýří bojovnice Batgirl; galerii bizarních hrdinů pak doplňuje silácké frankensteinovské monstrum jménem Bane. - Snímek, hýřící vizuálními atrak-cemi a dokonalou výpravou (plnící víc než funkci atmosférové dekorace), poněkud klopýtá v "obehrané" psychologii charakterů (přestože na ni není kladen takový důraz jako dříve): Robin a Bargirl se vyrovnávají se stejným traumatem ze smrti rodičů, jakým trpěl sám Batman v předchozích dílech. Poněkud křečovitě vyznívá i snaha autorů představit vnitřně uzavřeného mstitele s jeho spojenci jako netypickou "monstrózní" rodinu. Sám Batman tu má povážlivě méně prostoru než v předchozích dílech. Snímek, opatrně zacházející s kultovními motivy batmanovské poetiky, však vyznavače comicsových žánrů nepochybně uspokojí.


Popis / Obsah / Info k filmu Batman a Robin
Jak je u Wayneů? Bruce (George Clooney) od posledka výrazně zkrásněl, Robinem (Chris O'Donnell) cloumá opožděná puberta, věrný sluha Alfréd, trpící nevyléčitelnou nemocí, mele z posledního a jeho mladá krásná neteř Barbara, která právě přijela z Oxbridge, je chlapcům k ruce jako Batgirl. A všichni mají plné ruce práce.

Ve městě totiž řádí šílený Mr. Freeze, vlastním jménem Dr. Victor Fries, CSc. kandidát věd, nositel Nobelovy ceny, průkopník v oboru hibernace a poloviční vdovec. Jeho manželka totiž onemocněla nevyléčitelnou chorobou a Fries si ji zmrazil na lepší časy. Díky nehodě se ale sám vnořil do chladícího média a stal se z něj Mr. Freeze - namodralý prochladlý šílenec, který se může mimo svůj obývací mrazák pohybovat jen ve speciálním skafandru, který funguje na broušené diamanty. Proto také začal Mr. Freeze loupit. Potřebuje kvanta diamantů do skafandru a pár opravdu velkých kousků do své "pušky mrazilky". Jedině pak snad objeví lék pro manželku, rozmrazí ji, vyléčí ji a bude s ní žít v útulném mrazáku šťastně až do smrti.

Po opulentních bitkách v muzeu a honičkách novogotickou architekturou Gotham City nakonec Batman a Robin chladnokrevného Mr. Freeze polapí. Kdo jiný pak pomůže uprchnout šílenému doktorovi z blázince než zamilovaná šílená doktorka? Dříve Pamela Isleyová, odvážná šlechtitelka 'mičurinka' a přesvědčená bojovnice za práva rostlin, dnes Poison Ivy - břečťanová sexy vamp se smrtícími polibky. Když tihle dva pošuci spojí své síly, je jasné, že Batman a Robin budou mít plná křídla práce ...O.K., snažme se být pozitivní. Batman a Robin má opravdu velkorysou výpravu, George Clooney je podstatně větší sympaťák než Val Kilmer a Uma Thurmanová je zatraceně sexy. Společně s překvapivým kostýmem Arnolda Schwarzeneggera a slušným tempem to vydá na zábavnou první hodinu filmu.

Problém je v tom, že Batman a Robin trvá dvě hodiny deset a je typickým megafilmem, který vznikl z jediného důvodu - vydělat hromadu peněz. Fascinující pochmurné vize Tima Burtona byly nahrazeny prázdnými ornamenty bez jakéhokoliv podtextu vyjma prvoplánové vnějškové asociace obsah-forma. Výhrady lze mít i z hlediska dramaturgického. Pokud je toto comicsový film "pro devadesátá léta" jak se nám snaží namluvit tvůrci filmu, pravda a láska příště těžko zvítězí nad lží a nenávistí, protože budou jen stěží rozlišitelné.

Arnold je příliš velká hvězda na to, aby si střihnul skutečně ďábelského záporáře. Časy Terminátora jsou nenávratně pryč a tak divák od začátku filmu čeká, kdy se po ledově namodralé teutonské tváři skulí kajícníkova kroupa lítosti.

Jediným skutečným záporářem pak je Poison Ivy (Uma Thurmanová), která na rozdíl od Freeze, jehož oběti lze do jedenácti minut rozmrazit, neodvolatelně zabíjí každým ze svých jedovatých polibků. Ale také ona se zcvokla v zásadě z pozitivních pohnutek - nejprve chtěla bránit nemohoucí svět rostlin před všežravou faunou a pak se do Mr. Freeze zamilovala. Kde je chamtivost, ptám se? Kde rozkošnické páchání zla pro zlo samotné? Kde je padouch, kterého můžeme skutečně nenávidět? Vraťte nám Jokera!

Samostatnou kapitolou je George Clooney v roli temného rytíře. Uvidíme, co předvede v Peacemakerovi, ale fakt, že stejnými prostředky (úsměvem sympaťáka) modeluje postavy newyorského novináře (Báječný den), doktora z Pohotovosti, gothamského milionáře Bruce Waynea a dokonce i samotného Batmana, vede k domněnce, že Clooney nakonec přece jen bude novodobým Clarkem Gablem, kteroužto myšlenku se snažil světu vsugerovat jeho šikovný tiskový mluvčí.

Podíváme-li se do nedávné minulosti, filmy, které vznikly na motivy úspěšných a kultovních comicsů (Vrána II, Barb Wire, Soudce Dredd) rozhodně nelámaly žebříčky návštěvnosti a už vůbec nepatřily mezi opusy, kterým se říká stylotvorné. Doufejme, že ohrožený svět filmového comicsu zachrání v příštím roce opět Tim Burton a jeho superman Nicolas Cage.

Autor/Zdroj: Hoffman Tomáš/Cinema


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910

Podobné filmy

Temný rytíř povstal (2012)

 Temný rytíř povstal (2012)
Temný rytíř povstal n
The Dark Knight Rises
Žánr: akční / fantasy / komiks
Země: Spojené státy americké / Velká Británie
Režie: Christopher Nolan

(pokračování)

Temný rytíř (2008)

 Temný rytíř (2008)
Temný rytíř n
The Dark Knight
Žánr: akční / dobrodružný / fantasy / thriller
Země: Spojené státy americké
Režie: Christopher Nolan

(pokračování)

Batman začíná (2005)

 Batman začíná (2005)
Batman začíná n
Batman Begins
Žánr: sci-fi / akční / dobrodružný / krimi / thriller
Země: Spojené státy americké
Režie: Christopher Nolan

(pokračování)

Batman: Dead End (2003)

 Batman: Dead End (2003)
Batman: Dead End n
 
Žánr: akční / krimi / fantasy
Země: Spojené státy americké
Režie: Sandy Collora

(spin-off)

Batman navždy (1995)

 Batman navždy (1995)
Batman navždy n
Batman Forever
Žánr: fantasy / akční / komedie / krimi / sci-fi / thriller
Země: Spojené státy americké / Velká Británie
Režie: Joel Schumacher

(pokračování)

Batman se vrací (1992)

 Batman se vrací (1992)
Batman se vrací n
Batman Returns
Žánr: sci-fi / akční / romantický / thriller / krimi
Země: Spojené státy americké / Velká Británie
Režie: Tim Burton

(pokračování)

Batman (1989)

 Batman (1989)
Batman n
 
Žánr: sci-fi / akční / krimi / drama / fantasy / dobrodružný
Země: Spojené státy americké / Velká Británie
Režie: Tim Burton

(pokračování)

Hodnocení filmu

55.3 % (527)
5   - klasifikát
9   - curil
8   - jarda53
6   - Erkul
6   - veverka-zr
8   - efCZa
3   - hledasenik
5   - pataamat
3   - mia
6   - beneva
4   - M.A.G.
7   - ajaajena
6   - Prasoid
3   - Agostino
4   - Lienocka22
5   - Duri86
6   - georginaa
5   - LenC2
8   - ignac1
8   - PORTER
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 188411
Osobností: 694249
Fotografií: 749916
Plakátů: 369837
Obsahů a biografií: 174846

Poslední komentáře

Přes palubu (1987)

Přes palubu
Solidní filmová komedie,   která má sice dost za vlasy   přitaženou základní   dějovou zápletku, nicméně   výborné výkony Kurta   Russella, více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 6 / 10

Co takhle svatba, princi? (1986)...

Co takhle svatba, princi?
Z mého hlediska velmi   průměrná pohádka,   postavená jen na   královstvím plném   praštěných a   nesvéprávných figurek,   zmrvená ještě více >

Autor: Máša13 | Hodnocení: 5 / 10

101 dalmatinů (1996)

101 dalmatinů
Slabší verze animáku. Mě   osobně moc neseděl hlavní   pár, Kruela byla naopak   výborná a bylo zajímavé   vidět dr. House v jiné   roli:-) Zvířátka   roztomilá, ale to bylo asi   tak vše...

Autor: Máša13 | Hodnocení: 5 / 10

The Cheat (1915)

The Cheat
Brilantní film. Jedná se o   melodrama plné skryté   erotiky, rasismu, sadismu a   všeho ostatního, co   tehdejší přísná etiketa   dovolila. více >

Autor: Petrkey | Hodnocení: 9 / 10

Enigma (2001)

Enigma
Já myslím, že tohle je dost   povedený film o velmi   důležitých událostech 2.   světové války, které jsou   dnes už dobře známé, ale   patřily více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 7 / 10