Obsah filmu Bathory
Byla legendární uherská hraběnka
Erzsébet (Alžběta) Báthoryová (1560–1614) opravdu největší vražedkyní všech dob nebo ženou, která se pro své bohatství a šarm stala terčem politicko mocenských intrik? Režisér Juraj Jakubisko se přiklání ve svém evropském a velmi drahém (350 milionů korun) velkofilmu Bathory ke druhé verzi.
Sedmdesátiletý tvůrce se při psaní scénáře údajně věrně držel historických údajů a známých faktů, ovšem do zaplňování bílých míst historie zapojil svoji fantazii. Výsledkem tedy není historický epos, ale pestrý a poněkud nevyrovnaný obraz života uherské...
Byla legendární uherská hraběnka Erzsébet (Alžběta) Báthoryová (1560–1614) opravdu největší vražedkyní všech dob nebo ženou, která se pro své bohatství a šarm stala terčem politicko mocenských intrik? Režisér Juraj Jakubisko se přiklání ve svém evropském a velmi drahém (350 milionů korun) velkofilmu Bathory ke druhé verzi.
Sedmdesátiletý tvůrce se při psaní scénáře údajně věrně držel historických údajů a známých faktů, ovšem do zaplňování bílých míst historie zapojil svoji fantazii. Výsledkem tedy není historický epos, ale pestrý a poněkud nevyrovnaný obraz života uherské šlechty na přelomu 16. a 17. století, kdy Evropa válčila s Turkem a doba přála intrikám. Snímek o životě Erzsébet Báthoryové, obohacený režisérovou imaginací, vizionářstvím a výtvarným cítěním, zahrnuje více žánrů od pohádky přes horor, drama, akci, erotiku, romantiku až ke komedii. Tu zastupuje dvojice kardinálových vynalézavých špehů. Snímek, který se z komerčních důvodů natáčel v angličtině, patří díky promyšlené marketinkové strategii k filmovým událostem roku a vše nasvědčuje tomu, že bude mít velký divácký úspěch.
ZDROJ: Filmový přehled < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (7)
Související odkazy
Recenze: Bathory
Film, který stál 380 milionů. Film, který má větší promo, než většina jeho česko-slovenských konkurentů. Film, který si hraje na něco, co není a na co... číst dál
RECENZE Bathory: Nejdražší ano, nejlepší ne
V ideálním světě by Juraj Jakubisko dostal tři sta milionů korun jako bianko šek bez závazků, hodil by za hlavu koproducenty, podmínky, připomínky i historická fakta a natočil by čistě pro potěchu srdce i smyslů třeba fantaskní pohádku. Nebo thriller. Nebo romanci. Nebo detektivku. číst dál
Hodnocení: 70 %
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
režie:
hraje:
scénář:
hudba:
kamera:
střih:
Distributor v ČR: |
Bontonfilm Česká republika |
|
|
Barevný: |
Ano |
|
|
Distribuční verze: |
česky, dabováno |
|
|
Zvuk: |
Dolby Digital (SDDS/DTS) |
|
|
Přístupno: |
od 15 let |
|
|
|
|
Zobrazit všechny herce a tvůrce filmu Bathory >
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 13.1.2021
Technicky je to fakt bezchybná filmařina herecky to taky určitě bylo dobré (v některých případech i lepší než dobré) ale po tom všem co tuto megalomanskou koprodukci předcházelo a provázelo jsem byl stejně zklamaný. Od renomovaného režiséra, který měl k dispozici velkou hromadu peněz a špičkové herce jsem čekal něco jiného a lepšího.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 29.4.2017
Hvězdné obsazení - v našich podmínkách, skvělá režie a přece...Někde něco nevyšlo, ale přesto se nedá Bathory úplně zatratit.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 27.2.2016
Čekal jsem od tohoto filmu trochu víc, ale na české poměry docela fajn film. Možná bych tam přidal trochu víc krve a porna, aby to mělo větší grády.
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 28.9.2015
Jakubisko si ve spojení s Bathory zaslouží pochvalu snad jen za to, že byl schopný tak megalomanský projekt zafinancovat. Jinak jde o vyprávění odtažitého přiběhu, který mě po chvíli začal svou velkolepostí prudit tak, až jsem ho po hodině a půl opustil.
Reklama
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 19.7.2015
Čachtická paní
Jakubiskova verze historických událostí silně přitažená za vlasy,pokud by se obtěžoval do archívu , třeba v Bytči tak by mu sdělili něco jiného než natočil. Ale on se rozhodl o obhajobu Čachtické paní , víc zrůdy než ženy. Ale to by jinak nebylo umění, že....Film není špatně natočený i když představitelka hlavní role to je asi diskutabilní , kdo ji ztvárnil. Též zde máme českou stopu v osobě Bolka Polívky, jenž byl svého času něco jako M Donutil , kam se člověk podíval tam , ho bohužel viděl...40%
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 14.2.2015
Jednoznačně vizuální koncepce filmu. Ostatní jde stranou. A představte si, vůbec mi to nevadí. Nehoráznost co?? Francouzská verze nedokázala ani toto. A taky tam byly bláboly, a že jich nebylo málo. V této verzi se mi líbily kostýmy, výprava, kamera, hudba, kompars. Slabší to bylo dějově, mám na mysli zbytečné motanice a složitosti. Podle mého jde o velmi dobře natočený film a jistě se někdy znovu podívám. 2015012013052/13445
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 1.9.2013
Filmu predchádzala bombastická reklama, robilo sa okolo neho veľké haló, stál mnoho peňazí, ale výsledok ma veľmi sklamal. Pri sledovaní som mal pocit, akoby to bol dokumentárny film a nie hraný celovečerný film. Bolo nasnímané veľké množstvo drobných sekvencií, ktoré boli neskôr poskladané do nesúrodého nudného celku. Kniha Čachtická pani bola vynikajúco napísaná, tú som si prečítal niekoľko krát, ale tento film si už určite nepozriem.
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 28.4.2013
10%
těch 10% je za kostýmy, jinak je to nuda od začátku až do konce. zapomeňte na herectví, napětí nebo cokoliv co by vás mohlo zaujmout, nic z toho tam není :(
Reklama
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 5.4.2013
Jak to skutečně bylo s hraběnkou?
Jakubisko je výtečný režisér, tímto filmem to prokázal jen zčásti. Dle jedněch byla hraběnka krvelačnou bestíí, dle druhých je výstřední ženou, na kterou jiní při své touze po moci nastrojili úklady... Režisér se připojil k druhé frontě a film pojal podle toho. Scény bitev jsou ucházející, ale vysloveně mi nesedlo vyznění snímku, že hraběnjka byla jen obětí. Polívka s Mádlem, ,kteří zde ztvárnili podivné role, byli naprosto mimo mísu. Pokud jde o hraběnku přikláním se k verzi, že spíše byla sadistického zaměření, tedy krvelačná bestie, která zneužila svého společenského postavení k ukájení svých potřeb a touze po věčném mládí obětovala mnoho nevinných panen. Podle toho o ní měl být natočen film.
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 6.1.2013
Příběh hraběnky Alžběty Báthoryové je vyprávěním o tak silné lásce a vášni, že se vzpírá všem lidským měřítkům. Je to příběh o přirozených právech vznešených a nad vše lidské povznesených tvorů, jako byla ona. Příběh tragický a krvavý, ale takové už velké a vznosné příběhy bývají. Mezi lidmi lásku nenašla, jen podlost lidí, zklamání v pomíjivém životě a odkvétající mládí a svěžest. Pro silnou, svobodnou a hrdou aristokratku, která si dělala co chtěla a která si nenechala poroučet, byli její poddaní nic než ovce, s nimiž si mohla dělat, co libo. To jsou (či byla) přirozená práva. Tento film ji sice odvážně staví v rozporu s tradičním výkladem do přívětivějšího světla a pokouší se vykládat její tragický příběh jako výsledek mocenského komplotu (ostatně vysoce pravděpodobného), ale domnívám se, že to její přízvisko "Blutgräffin" (Krvavá hraběnka) jí už stejně nikdo neodpáře.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film