Batalion (1937)

Batalion
78 %
 
 

Další název: Battalion

    Žánr: drama
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 1.10.1937        
    Délka: 93 min.
„Příběh váženého pražského advokáta dr. Františka Uhra a jeho pádu na dno.“
Advokát František Uher je znám vlasteneckým smýšlením a aktivní pomocí při sporech Čechů s rakouskou justicí. Jedním z jeho klientů je i básník Šulc, který při pobytu u Uhrů zjistí, že advokátova žena Anna koketuje s Uhrovým bratrancem Hojerem. Když Anna nereaguje na Šulcovo varování, upozorní básník na Annin vztah Uhra. Uher chce poznat pravdu, vrátí se proto předčasně ze služební cesty a skutečně přistihne Annu při nevěře. Zklamání ho přivede do staropražské hospody "Batalion", kam také před časem docházel Šulc. Uher se zde stane rádcem těch nejchudších, ale postupně propadá alkoholu. Ještě jednou najde sílu a postaví se na stranu práva, když u soudu obviní policii z vraždy chudáka Lojzíka, který se chtěl oženit s nešťastnou číšnicí z "Batalionu" Mimi. Po vystoupení u soudu je Uher zatčen a "Batalion" uzavřen. Po propuštění se Uher stane varhaníkem. Své ženě, kterou Hojer vyhnal, odpouští, ale žít s ní nechce. Záhy pak umírá v "Batalionu", kam byl pozván při příležitosti jeho nového otevření. Jeho pohřbu se zúčastní všichni chudí z "Batalionu". Přijíždí také Šulc, který se zde setkává s Mimi. Snad se mu podaří vysvobodit ji z nuzného a beznadějného života.
Český hraný film 1898 - 1970

režie:
Miroslav Cikán
 
 
hraje:
František Smolík (JUDr.František Uher, poslanec za Rokycany), Helena Bušová (Anna, Uhrova žena), Hana Vítová (Marie Žďárská zvaná Mimi), Jaroslav Průcha (básník Václav Šulc), Václav Trégl (válečný vysloužilec František Vondruška), František Kreuzmann (Beznoska, zloděj psů), Ladislav Pešek (Honzík, Beznoskův pomocník), Eduard Kohout (Ferdinand Koranda), Karel Veverka (Mašek), Milada Gampeová (Frau Mastná), Ella Nollová (harfenice, Vondruškova družka), Mařenka Zieglerová (šenkýřka v Batalionu), Eman Fiala (pianista Lojzík Chrastil zv.Chrast), Vlasta Hrubá (pouliční holka Otyla), Raoul Schránil (nadporučík Karel Hojer, Uhrův bratr), Jiří Vondrovič (sluha nadporučíka Hojera), Vladimír Řepa (konfident Benda), Gustav Hilmar (Mimin otec), Jan W. Speerger (Tonda), Frank Rose (návštěvník Batalionu), Antonín Strnad (vězeňský kněz), Karel Němec (soudní zřízenec), Vladimír Smíchovský (přísedící u soudu), Tomáš Baťha (přísedící u soudu), Jan Černý (přísedící u soudu), Emanuel Kovařík (soudní zapisovatel), Karel Postranecký (člen senátu), Marie Přikrylová (majitelka módního závodu), Oldřich Kovář (tovaryš), Antonín Jirsa (Černý Kilián), Miloš Šubrt (drožkář), Jaroslav Marvan (státní návladní), Dagmar Vondrová (komorná Uhrovy ženy Žofinka), Růžena Pokorná (návštěvnice Batalionu), Mimi Popelková (návštěvnice Batalionu), Alfred Baštýř (návštěvník "Batalionu")
 
 
námět:
Josef Hais-Týnecký (stejnojmenný román a divadelní hra)
 
 
scénář:
Josef Neuberg, Jarka Mottl, Julius Schmitt
 
 
kamera:
Jan Roth
 
 
hudba:
Josef Stelibský (archivní a písně Do naší ulice sluníčko nepřijde; Pryč a pryč je všecko; Nemám nic, než to, co mám; Ta rakouská monarchie)
 
 
výprava-architekt:
Štěpán Kopecký
 
 
střih:
Antonín Zelenka
 
 
zvuk:
Josef Zora
 
 
zpěv:
Sbor, Hana Vítová (písně Pryč a pryč je všecko, Nemám nic než to, co mám), Jaroslav Průcha (píseň Ta rakouská monarchie)
 
 
text písně:
Jarka Mottl
 
 
asistent režie:
Walter Schorsch
 
 
asistent kamery:
Jaromír Holpuch
 
 
nahrál:
Orchestr F.O.K.
 
 
vedoucí výroby:
Jan Sinnreich
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.