Baron Prášil (1961)

Baron Prášil
83.2 %
 
 

Další název: The Fabulous Baron Munchausen; Baron Münchhausen

    Žánr: dobrodružný / fantasy / komedie
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 21.9.1962        
    Délka: 87 min.
Let na dělové kouli, cesta na Měsíc i putování napříč oceány v útrobách velryby - to je jen několik dobrodružství jednoho z největších a nejprolhanějších vypravěčů barona Prášila. Mistr trikového filmu Karel Zeman svým jedinečným pojetím oslavuje nezkrotnou lidskou imaginaci, podstatu každého dobrého příběhu.
Zemanova láska k fantastice se naplno projevila i v kombinovaném filmu Baron Prášil, který natočil po celosvětově úspěšné adaptaci verneovky Vynález zkázy (1958). Snímek byl inspirován životem aristokrata, cestovatele a dobrodruha Karla Friedricha Hieronyma von Münchhausena (1720-1797), který je v českém prostředí známý spíše jako baron Prášil.
Příběhy muže, který údajně rád bavil posluchače neuvěřitelnými historkami z období své vojenské služby, sepsal už koncem 18. století Rudolf E. Raspe (1785) a po něm i německý spisovatel Gottfried A. Bürger (1786). Ten podivuhodné historky o bitvách s osmanskými Turky i o neobvyklých způsobech dopravy barona Prášila ještě přikrášlil. Díky nim si bájný lhář, jehož jméno si našlo cestu i do psychiatrické terminologie, získal srdce mnohých čtenářů. Později dostaly jeho příhody rozličnou podobu i v nesčetných filmových adaptacích. Jeho osudy se nechali inspirovat mimo jiné Georges Méli?s (1911) nebo Terry Gilliam. Režiséra filmu Dobrodružství barona Prášila (Adventures of Baron Munchausen, 1988) velmi zaujal právě Zemanův snímek.
Karel Zeman do svého filmového příběhu zapojuje postavu astronauta Toníka, který představuje soudobého hrdinu. Staví tak do opozice vědu a fantazii, jež není spoutána žádnými pravidly ani fyzikálními zákony. Toník se s Prášilem vydává z Měsíce na nebezpečnou cestu, při které zažívají neskutečná dobrodružství. Astronaut při nich navíc pozná svoji lásku, krásnou sultánovu zajatkyni Biancu...
Barevný snímek Karla Zemana oplývá do detailu zpracovanou vizuální stránkou, jež vychází z rytin francouzského ilustrátora Gustava Dorého. Režisér kombinuje hraný film - v čele s Milošem Kopeckým v titulní roli - s kreslenými kulisami do jedinečné podoby.
Karel Zeman filmem Baron Prášil opět předstihl svoji dobu. Vzdává v něm hold nespoutanému světu fantazie reprezentovanému vypravěčem s bujnou obrazotvorností, kterou dokáže skvěle pobavit své publikum. Podobnou poctu mistrovskému vypravěči složil například Tim Burton ve filmu Velká ryba (Big Fish, 2003).

Eva Chlumská
LFŠ 2015

režie:
Karel Zeman
 
 
hraje:
Jana Brejchová (princezna Bianca di Castelo Negro), Miloš Kopecký (baron Prášil), Rudolf Jelínek (astronaut Toník), Karel Höger (básník Cyrano z Bergeracu), Jan Werich (kapitán holandské lodi), Eduard Kohout (generál, velitel pevnosti), Rudolf Hrušínský (sultán), Bohuš Záhorský (admirál), Karel Effa (důstojník pevnostní stráže), Naděžda Blažíčková (tanečnice ze sultánova harému), František Šlégr (španělský námořník), Miloslav Holub (španělský generál, velitel nepřátelského vojska), Josef Hlinomaz (harpunář-trosečník), Richard Záhorský (Barbicane, předseda dělového klubu), Otto Šimánek (Michal Ardan), Václav Trégl (lodník), Zdeněk Hodr (kapitán Nicholl), Jan Libíček (vrchní eunuch Hadži Baban), Jarka Pižla (námořník), Miroslav Homola (hráč šachů), Vítězslav Černý (hráč šachů)
 
 
námět:
Gottfried August Bürger (novela Baron Münchhausen)
 
 
scénář:
Karel Zeman, Josef Kainar (dialogy), Jiří Brdečka (vyprávění)
 
 
kamera:
Jiří Tarantík
 
 
hudba:
Zdeněk Liška
 
 
výprava-architekt:
Zdeněk Rozkopal
 
 
kostýmy:
Lída Novotná, Miloslava Šmídová
 
 
střih:
Věra Kutilová
 
 
zvuk:
František Strangmüller
 
 
výtvarník:
Zdeněk Ostrčil (animované scény), Karel Zeman (animované scény), Ferdinand Martinásek (malíř pozadí)
 
 
mluví:
Oldřich Musil (hlas vojáka v pevnosti)
 
 
choreografie:
Jiří Němeček
 
 
II. kamera:
Bohuslav Pikhart
 
 
animace:
Arnošt Kupčík, Jindřich Liška, František Krčmář
 
 
masky:
František Havlíček, Gustav Hrdlička, Marie Koulová
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Jiří Kutil
 
 
asistent kamery:
Arne Parduba, Emil Bartek, Miroslav Sinkule
 
 
pomocná režie:
Zdeněk Rozkopal, Jan Mimra
 
 
odborný poradce:
Jan Čep
 
 
tanec:
Naděžda Blažíčková
 
 
spolupráce:
J. Čepel, Antonín Buráň, M. Jakubíček, O. Líbal, R. Wölfel, B. Smejkal, Václav Soukup
 
 
asistent architekta:
Leoš Karen, Bohumil Pokorný
 
 
nahrál:
Filmový symfonický orchestr
 
 
dirigent:
František Belfín
 
 
vedoucí výroby:
Josef Ouzký
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.