Banáni (1971)

Banáni (Bananas)
75.9 %
 
 

Bananas

    Žánr: komedie
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 82 min.
„Politikem proti své vůli, aneb Všechno, čemu věříte, nemusí už zítra být pravda.“
Scénář Banánů vychází ze starého projektu s původním názvem The Weirdo („Divnej týpek“), který napsali Woody Allen s Mickey Rosem někdy v polovině šedesátých let, a po svém prvním scénáristickém úspěchu v Seber prachy a zmiz zpracovali v podklad k celovečerní komedii ve stylu klasického slapsticku (v Čechách říkáme grotesky), včetně četných vizuálních gagů, honiček, házení dortu a absurdních situací. Banáni jsou sledem vtipů orámovaných minimalistickou zápletkou:
Woody (jako Fielding Mellish) pracuje ve zkušebně moderních vynálezů. Když potká radikální aktivistku Nancy (Louise Lasser), Fielding se do ní zamiluje a rozhodne se, že se musí stát revolučním hrdinou, aby ji zaimponoval a získal ji. Odjede do malé jihoamerické země jménem San Marcos, kde se zúčastní rebelie proti diktátorovi, generálu Vargasovi (Carlos Montalbán). Po Vargasově porážce a poté, co je vůdce revoluce odhalen jako despota, stane se Fielding nechtěně novým prezidentem zničené republiky. Když se inkognito vrátí do Spojených států, aby se pokusil získat ekonomickou pomoc, je Fielding zadržen a obviněn z vyvíjení protiamerických aktivit, a musí čelit kontroverznímu soudu.
Navzdory názvu se ve filmu neobjeví ani jediný banán, titul je pochopitelně odvozen od označení „banánových republik“ (pro ztvárnění své virtuální banánové republice San Marcos našel Allen exteriéry v Portoriku). Allen si tentokrát nebere servítky a svými ironickými šípy střílí ve strhujícím tempu nalevo i napravo; tropí si bezostyšně švandu jak z naivních nadšenců, podléhajících módnosti revolučních ideologií, tak z americké administrativy a establishmentu. Hlavním cílem mu ale tentokrát nepochybně není sociální či politická kritika, ale bohapustá sranda; Allenovými slovy: „Jediné, na čem záleží, je smích!“
(S použitím zdfrojů internetových a podkladů Séptimo Arte.)  Autor: fred.appl

režie:
Woody Allen
 
 
hraje:
Woody Allen (Fielding Mellish), Louise Lasser (Nancy), Carlos Montalbán (generál Emilio M. Vargas), Nati Abascal (Yolanda), Jacobo Morales (Esposito), Miguel Angel Suárez (Luis), David Ortiz (Sanchez), René Enriquez (Diaz), Jack Axelrod (Arroyo), Howard Cosell (sám sebe), Roger Grimsby (sám sebe), Don Dunphy (sám sebe), Charlotte Rae (paní Mellishová), Stanley Ackerman (Dr. Al Mellish), Dan Frazer (kněz), Martha Greenhouse (Dr. Feigenová), Danny DeVito (zahalený muž v metru), Sylvester Stallone (zločinec v metru), Bob O'Connell (FBI)
 
 
scénář:
Woody Allen, Mickey Rose
 
 
kamera:
Andrew M. Costikyan
 
 
hudba:
Marvin Hamlisch
 
 
výprava-architekt:
Ed Wittstein
 
 
kostýmy:
Gene Coffin
 
 
střih:
Ron Kalish, Ralph Rosenblum
 
 
zvuk:
Nathan Boxer, Al Gramaglia, James Sabat, John Strauss
 
 
masky:
Guy Del Russo
 
 
výprava:
Connie Brink
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.