reklama
 
ohodnotit

Atentát

Další název:
The Assassination
Žánr:
Rok:
1964
Délka:
104 minut
Premiéra v ČR:
20.8.1965
„Filmová rekonstrukce příprav atentátu na Reinharda Heidricha.“
Popis / Obsah / Info k filmu Atentát
Začíná podzim roku 1941. Zatímco zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich terorizuje český národ a pozornost věnuje vnitřním intrikám - nechá kupříkladu zatknout plukovníka Horsta, důvěrníka svého soka admirála Canarise - v Anglii se připravuje skupina českých vojáků pro zvláštní úkoly. Jedním z nich by měl být právě atentát na Heydricha. Společně s pětičlennou skupinou Silver je jedné chladné noci vysazena na území české republiky také dvoučlenná skupina Anthropoid, tvořená Strnadem a Vyskočilem. Když se dvojice neohlásí v určený čas do Londýna, vyšle velení další skupinu. Tvoří ji poručík Král, rotný Vrbas a desátník Kolařík. Přes varování domácího odboje je atentát 27. května proveden. Následky jsou strašné. Okamžitě je vyhlášeno stanné právo, začínají hromadné popravy a další represívní akce. Skupina parašutistů, ukrytá v kostele v Resslově ulici je po Vrbasově zradě obklíčena. Po prudkém boji s přesilou je skupina zlikvidována. Ti, kdo přestřelku přežili, raději zvolili dobrovolnou smrt, než by padli do rukou nepřítele.

Zdroj: Nova


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Atentát
POZOR SPOILER

Jsme v Praze v roce 1941. Městem projíždí plukovník Horst z Abwehru.*) Protektor Obergruppenführer Heydrich jej nechává zatknout sturmbannführerem Görkem.

V Anglii se cvičí výsadková skupina Silver A. Z ní mají být vybráni dva muži. Ti poletí se skupinou Silver A, ale budou samostatní a budou se jmenovat skupina Anthropoid. Provedou tedy seskok a ocitají se v Čechách. Bohužel, druhý nákladní vak je nalezen nacisty v lese u Poděbrad. Dva parašutisty vystopuje místní člověk, myslivec a ten jim pomůže dostat se do Prahy. Zde se setkávají s členy odbojové skupiny a představí se jako Zdeněk a Ota. Jsou v rodině Otradovců, kde žije i syn Víťa. Zdeněk je zraněn na noze, má zlomený palec. Postupně se přidává i druhá, později Londýnem vyslaná skupina, a začíná plánování vlastního atentátu. Hledá se místo a čas. Místo se nakonec najde - i ten čas a akce může začít. Bohužel se nedaří jak má, vinou zaseklé zbraně, výbušnina však účinkuje. Atentátníci se dávají na úprk. Ukryjí se v kostele v kryptě, ale nahoře drží střídavě hlídky. V kostele slyší o Lidicích. Také obdrží zprávu o možné záchraně. Bohužel, Vrbas, muž z druhé skupiny vše udal nacistům a Víťa padne přímo do gestapáckých rukou. Při krutém výslechu se setká se svým udavačem. Kostel je obklíčen, ale nacisté to rozhodně nebudou mít snadné.

*) Vojenská zpravodajská služba OKW (Oberkommando der Wehrmacht (česky Vrchní velení ozbrojených sil nebo také Vrchní velení Wehrmachtu)


Autor: Pitryx

Popis / Obsah / Info k filmu Atentát
Režisér Jiří Sequens přemýšlel o zfilmování útoku na Reinharda Heydricha už od druhé poloviny 50. let. Scénář k filmu Atentát byl hotov již v roce 1959, neprošel však posudkovou komisí kvůli nedostatečně zdůrazněné roli komunistického odboje v příběhu. Téma se také nelíbilo vrchnímu stranickému ideologovi Jiřímu Hendrychovi, jenž se podílel na zamítnutí tohoto projektu.
V uvolněnějších 60. letech se už místo a také prostředky na nákladnou rekonstrukci nejvýznamnější československé odbojové akce našly. Bylo nutné pozměnit scénář, na druhou stranu nucený odklad poskytl režisérovi větší časový prostor k důkladnému prostudovaní materiálů souvisejících s atentátem.
Jiří Sequens se po zmapování rozličných pramenů, rozhovorů s pamětníky a konzultacích s vojáky a historiky rozhodl pro co nejkomplexnější a nejširší filmovou rekonstrukci operace Anthropoid. Filmovými hrdiny jeho snímku tak nejsou jen parašutisté Gabčík s Kubišem, ale na velké ploše jsou vykresleny osudy ostatních parašutistů, členů domácího odboje a široký prostor je věnován nejen Heydrichovi, ale i jeho intrikám v boji o moc s admirálem Canarisem, jeho velkým rivalem.
Parašutisté ve filmu vystupují pod svými krycími jmény (Gabčík-Vyskočil, Kubiš-Strnad, Opálka-Král atd.), která používali v protektorátu, a to pravděpodobně z cenzurních důvodů. Režisér Sequens tento krok paradoxně obhajoval snahou o dosažení co největší autentičnosti.
Film je veden s chladnou racionalitou, jistým odstupem, čímž režisér eliminoval jakoukoliv hrozbu patosu a falešné heroizace. Formu místy až dokumentární rekonstrukce podporuje i zvolený černobílý formát. Všechny tyto prostředky nebrání silnému vyznění samotného filmu, impozantní závěrečná sekvence zoufalého boje parašutistů v kostele proti mnohonásobné přesile je působivou poctou statečným vojákům i všem bojovníkům proti fašismu.
I přes režisérem proklamovanou dokumentární věrohodnost je Atentát filmem, v němž najdeme řadu mylných faktů a nepodložených interpretací. Zcela zbytečně je naznačena intrika admirála Canarise, podle které by v pozadí celého atentátu stál právě on, a jeho nezměrná touha zlikvidovat svého velkého rivala. Tato spekulace přitom nebyla do dnešních dnů ničím doložena.
I samotný počátek útoku na Heydricha se velmi pravděpodobně odehrál jinak, než jak je prezentován v Sequensově filmu. Režisér neodolal filmově akčnější a tedy divácky atraktivnější podívané, takže Josef Gabčík vběhne před jedoucí mercedes zastupujícího protektora, zatímco ve skutečnosti „pasivně" čekal v zatáčce a z chodníku sten gunem kopíroval jízdní dráhu automobilu.
I přes výše uvedené výhrady i pár dalších nesrovnalostí je tento snímek nejdůvěryhodnějším celovečerním zpracováním atentátu na Reinharda Heydricha a již nikdy překonaným vrcholem ve filmografii Jiřího Sequense.
Jan Šulc, Letní filmová škola 2012


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Atentát
Film Jiřího Sequense Atentát nás vrací doprostřed jednoho z nejtěžších období českého národa, do doby nacistické okupace. Napínavým způsobem vypráví o činu, který má významné místo v dějinách druhé světové války: o atentátu na nejvyššího představitele nacistické moci v českých zemích, zastupujícího říšského protektora SS Obergruppenführera Reinharda Heydricha. Podává široký obraz této události a pokouší se o postižení nejrůznějších souvislostí. Zvlášť sugestivně pak zachycuje závěrečný hrdinský boj parašutistů v kostele v Resslově ulici v Praze.
distributor DVD


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Atentát
Filmová rekonstrukce příprav a uskutečnění atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha je pojímána v širších politických a historických souvislostech. Je třeba ocenit pečlivou realizaci, snahu o věrnost při předvedení dobových reálií, ale je zároveň nutno přijmout autorský výklad významu této tragické události, který se nevyhnul tendenčním zkreslením.

Autor/Zdroj: Březina Václav/Lexikon českého filmu


Film Jiřího Sequense Atentát nás vrací doprostřed jednoho z nejtěžších období českého národa, do doby nacistické okupace. Napínavým způsobem vypráví o činu, který má významné místo v dějinách druhé světové války: o atentátu na nejvyššího představitele nacistické moci v českých zemích Reinharda Heydricha.

Autor/Zdroj: /reklamní materiály videodistributora


Popis / Obsah / Info k filmu Atentát
Je podzim 1941. Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich se ujal v okupovaných Čechách a na Moravě své funkce. Jeho dávný sok mezi nacistickými pohlaváry admirál Canaris se pozastavuje nad Heydrichovou krutostí, která vyvolává všude, kam přijde, velkou nenávist. Ve Velké Británii probíhá parašutistický výcvik vybraných československých vojáků, kteří po seskoku na české území mají pomoci domácímu odboji. Několik skupin dobře vycvičených mužů se zanedlouho dostane do své vlasti. Podaří se jim navázat kontakt s odbojáři a najít úkryt v Praze. Úspěšně se spojí vysílačkou s velitelstvím v Británii. Vyžádaný nálet na plzeňské Škodovy závody se nezdaří. Heydrich s Canarisem navštíví svatovítskou katedrálu a protektor si svévolně nasadí korunu českých králů, což mu podle pověstí přinese smrt. Dva z vojáků - Strnad a Vyskočil - provedou atentát na Heydricha. Postaví se do cesty jeho autu, protektora těžce zraní a utečou. Heydrich zemře a pomsta okupantů je strašná. Stovky obyvatel jsou popraveny. Vesnice Lidice byla srovnána se zemí a její obyvatelé vyvražděni. Zradou Karla Vrbase, jednoho z parašutistů, naleznou nacisté stopu do kostela, kde se ostatní ukrývají. Všichni, kdo jim doposud poskytli úkryt, jsou zatčeni a popraveni. Parašutisté se nevzdají a ti, co přežijí prudkou přestřelku, si sami zvolí dobrovolnou smrt.
Český hraný film 1898 - 1970


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Podobné filmy

Kulka pro Heydricha (1941) (2013) [TV epizoda]

 Kulka pro Heydricha (1941) (2013) [TV epizoda]
Kulka pro Heydricha (1941) n
 
Žánr: historický
Země: Česká republika
Režie: Robert Sedláček

(spin-off)

Lidice (2011)

 Lidice (2011)
Lidice n
 
Žánr: drama / válečný / historický
Země: Česká republika / Slovenská republika
Režie: Petr Nikolaev

(spin-off)

Operace Silver A (2007) [TV film]

 Operace Silver A (2007) [TV film]
Operace Silver A n
 
Žánr: drama
Země: Česká republika
Režie: Jiří Strach

(pokračování)

Hodnocení filmu

84.3 %
3   - SvoKar
9   - argenson
10 - curil
9   - Erkul
10 - jarda53
10 - clara.bow
5   - Pitryx
9   - green-tea
8   - veverka-zr
9   - Angelika28
8   - řepešínský
10 - hvezdyn
9   - Justik66
8   - pataamat
9   - FLA
6   - Hugin
10 - martin.stu
9   - jmenuji.se
9   - Prasoid
10 - Petra.Barb

TV Program

ČT1 - Reportéři ČT (2012) [TV cyklus...

21:30 - 22:09

14 minut již uběhlo
25 minut zbývá do konce

ČT2 - Město v oblacích

21:00 - 21:55

44 minut již uběhlo
11 minut zbývá do konce

NOVA - Atentát (2015) [TV seriál]

21:35 - 23:00

9 minut již uběhlo
76 minut zbývá do konce

Prima - Ano, šéfe! (2009) [TV pořad]

21:30 - 22:35

14 minut již uběhlo
51 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 150246
Osobností: 633008
Fotografií: 573627
Plakátů: 272375
Obsahů a biografií: 138103

Poslední komentáře

V zajetí minulosti (1942)

V zajetí minulosti
Trochu zdlouhavější   romantika s dramatickou   zápletkou. K první polovině   filmu, kdy se hlavní   hrdinové našli a dali hned   dohromady více >

Autor: Frolíček | Hodnocení: 8 / 10

Tajemství smrti slečny Neznámé (...

TOP film. 95%

Tajemství smrti slečny Neznámé
Ten film som si chcel pozrieť   už pred rokom, ale myslel som   si že to bude nuda, no a dnes   som si pozrel a to nieje   vôbec! Herci skvelý, více >

Autor: ExpertRaptor | Hodnocení: 9 / 10

Čertoviny (2017)

Čertoviny
Další zoufale ukňouraná,   infantilní pohádka plná   stupidních textů, které ani   herci vysokých formátů   českého filmu prostě   nezachrání.

Autor: Paparazzi | Hodnocení: 1 / 10

Jízda vysočinou (1961)

Jízda vysočinou
"Sem Pekinpo" točil   zvláštní filmy. Na jednu   stranu měl skvělé   technické zpracování a   nápady, nebál se nahoty a   krve, ale na druhou více >

Autor: FLA | Hodnocení: 4 / 10

Bling Ring: Jako VIPky (2013) [2...

Bling Ring: Jako VIPky
Na hlavní postavy příběhu   se nejvíce hodí jeden název   z filmů Quentina Tarantina.   Děj filmu se stále opakuje,   nudí, a nejhorší je   více >

Autor: curil | Hodnocení: 2 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.059/0.019