Andrej Rublev (1966)

Andrej Rublev (Andrej Rubljov)
81.1 %
 
 

Andrej Rubljov

Další název: Andrej Rubľov; Andrey Rublev; Андрей Рублев

    Žánr: životopisný / drama / historický
    Země: SSSR
    Délka: 185 min.
Patrně nejznámější Tarkovského film Andrej Rublev je právem považován za jeden ze stěžejních skvostů světové kinematografie. Složité dvouleté natáčení ještě nebylo nic proti tomu, jaké martyrium čekalo film a jeho tvůrce po dokončení. Pětileté tahanice po schvalovacích instancích, o nichž se režisér dozvídal povětšinou z druhé ruky, se staly nedílnou součástí autorova vztahu se sovětskou filmovou byrokracií.

Na festivalu v Cannes roku 1969, kde byl snímek francouzským distributorem uveden mimo soutěž, Tarkovskij sice získal novinářskou Cenu FIPRESCI, první veřejné projekce v Sovětském svazu se ovšem Andrej Rublev dočkal až o dva roky později. Historická freska obviňovaná z přílišné krutosti a náboženské propagandy musela změnit délku i název. Za její uvedení bojovali i čelní představitelé ruské kultury jako režisér Grigorij Kozincev a skladatel Dmitrij Šostakovič. Tarkovskij svým alegorickým filmem předpověděl analogii mezi životem svým a osudem geniálního malíře, jehož cesta k umění vznikala ne díky, ale navzdory mocenské (z)vůli.

Příběh ikonopisce, který se snaží v době absolutního temna najít sílu k duchovní tvorbě, napsala spolu s režisérem další nastupující hvězda sovětské kinematografie – Andrej Končalovskij (zde ještě pod jménem Andrej Michalkov-Končalovskij). Životní osud umělce v období let 1400 až 1423 na pozadí mocenských rozbrojů, bratrovražedných válek a tatarských nájezdů není historicky věrným zpodobněním ruských dějin. Tarkovského stylizace je však natolik niterně přesvědčivá, že zde středověk vyvstává v obdivuhodně komplexní šíři. Nezapomenutelné panoramatické jízdy kameramana Vadima Jusova, s nímž Tarkovskij spolupracoval od diplomního filmu Válec a housle (1960) až po Solaris (1972), dokážou svou dokumentární povahou připodobnit svět, který je i ve své naprosté stylizovanosti nesmírně přirozený.

Kamila Dolotina
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2017

režie:
Andrej Tarkovskij
 
 
hraje:
Anatolij Solonicyn (Andrej Rublev), Ivan Lapikov (Kirill), Nikolaj Griňko (Daniil Černý), Nikolaj Sergejev (Feofan Řek), Nikolaj Burljajev (Boriska), Jurij Nikulin (mnich Patrikej), Jurij Nazarov (kněz), Rolan Bykov (Skomoroch), Nikolaj Grabbe (Stefan), Michail Kononov (mnich Foma), Bolot Bejšenalijev (tatarský chán), Anatolij Obuchov (mnich Aleksej), Vasilij Vasiljev (mnich), Zinaida Vorkul (Marija), Alexandr Titov (Stefan), Tamara Ogorodnikova (Ježíšova matka), Stěpan Krylov, Irma Raušová (pomatená dívka)
 
 
námět:
Andrej Končalovskij, Andrej Tarkovskij
 
 
scénář:
Andrej Končalovskij, Andrej Tarkovskij
 
 
kamera:
Vadim Jusov
 
 
hudba:
Vjačeslav Ovčinnikov
 
 
střih:
Taťjana Jegoryčjova, Ljudmila Fejginova
 
 
masky:
Vera Rudina
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.