Andělské oči (1994)

Andělské oči
64.3 %
 
 
    Žánr: komedie
    Země: Česká republika
    Premiéra v ČR: 20.1.1994        
    Délka: 90 min.
„O nevinných podvodnících, podvodných láskách a láskyplných nadějích. Nový hezký český film podle povídek Bohumila Hraba“
Snímek Andělské oči je šestým celovečerním filmem, natočeným podle literární předlohy Bohumila Hrabala. Po Jiřím Menzelovi a Petru Kolihovi se ujal nelehkého úkolu převést osobitou prózu dofilmového tvaru zkušený režisér Dušan Klein. Se spoluscenáristou Václavem Nývltem vyšli z rané Hrabalovy povídky Bambini di Praga 1947 a doplnili ji motivy z povídkových sbírek Perlička na dně a Pábitelé (z jedné povídky je převzat i název filmu). Komediální příběh se odehrává v roce 1947 a jeho hrdiny jsou falešní pojišťováci, kteří v nejisté době balamutili drobné živnostníky, a tak si slušně žili na jejich účet. Jenže šéf firmy Opora ve stáří, šarmantní a vzdělaný Dirigent, nenapravitelný sukničkář Viktor a nemotorný dobrácký. Uhde sami naletí "andělským očím" mladíka Bucifala, jehož přiberou do party. Po heroickém výjezdu .do městečka Hradiště, v němž povedení agenti zažijí několik drobných příhod a užijí si při tamní benátské noci, čeká podvodníky nemilé překvapení, neboť z jejich nového kumpána se vyklube detektiv, kterému nezbývá nic jiného, než je zatknout. - Snímek vznikl v produkci České televize a zůstal bohužel jen na úrovni žánrového obrázku s rázovitými postavami a figurkami a s trochu nostalgickou dobovou maloměstskou atmosférou. Tvůrci se spolehli především na dobře vybrané hlavní představitele a na vděčnost hrabalovské látky. Zůstali ovšem dosti daleko za svými předchůdci, neboť uvtli jen v prvním plánu á nevyužili nabízející se možnosti. Andělské oči jsou na první pohled příjemnou nenáročnou zábavou, která však patrně nenáplní očekávání Hrabalových čtenářů ani filmových diváků, uvyklých na kvalitní Menzelovy adaptace.

Tomáš Bartošek, Filmový přehled 1994/2/3

režie:
Dušan Klein
 
 
hraje:
Josef Abrhám (Dirigent), Viktor Preiss (Viktor), Pavel Zedníček (Uhde), Pavel Kříž (Bucifal), Zlata Adamovská (Nadja), Markéta Hrubešová (Uršula), Miloš Kopecký (Krause), Jiří Lábus (holič), Marián Labuda (řezník), Gabriela Wilhelmová (řeznice), Václav Postránecký (drogista), Naďa Konvalinková (drogistová), Karolina Kaiserová (Růženka), Jakub Zindulka (Bloudek), Jana Altmannová (Hroudová), Tereza Loučímová (slepá dívka), Karel Augusta (velebný pán), Ladislav Gerendáš (Cuc), Martin Faltýn (lékárník), Milan Slabihoud (živnostník), Vítězslav Jirsák (velitel hasičů), Viktor Nejedlý (metař), Otto Rošetzký (klaun)
 
 
námět:
Bohumil Hrabal (novela Bambini di Praga 1947 a motivy z povídkových sbírek Perličky na dně a Pábitelé)
 
 
scénář:
Václav Nývlt, Dušan Klein (technický)
 
 
kamera:
Josef Vaniš
 
 
hudba:
Petr Hapka
 
 
výprava-architekt:
Jaromír Švarc, Štěpán Exner
 
 
kostýmy:
Dagmar Březinová
 
 
střih:
Jiří Brožek
 
 
zvuk:
Václav Vondráček
 
 
II. režie:
Josef Loučím
 
 
masky:
Jiří Farkaš
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Jan Hadrbolec, Michal Přikryl
 
 
asistent režie:
Miroslav Mervart
 
 
asistent kamery:
Václav Helliman
 
 
trikové snímky:
AB Barrandov Flash Special Effects
 
 
nahrál:
Filmové hudební studio smečky, Petr Hapka
 
 
vedoucí výroby:
Oldřich Mach
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.