reklama
 
ohodnotit

Amores perros – Láska je kurva

Amores perros

Země:
Rok:
2000
Délka:
154 minut
Premiéra v ČR:
29.11.2001
„Láska. Zrada. Smrt. Filmový adrenalin s oscarovou nominací.“
Popis / Obsah / Info k filmu Amores perros – Láska je kurva
Octavio a Jorge prchají ve voze se zraněným psem před skupinou mužů v jeepu. Havarují…

Ocitáme se s Jorgem na psích zápasech. Octavio přichází ke svému bratrovi Ramirovi, jehož ženu Susanu tajně miluje. Utekl jí pes a potuluje se po městě. Ocitá se nedaleko dějiště psích zápasů. Zahlédne ho Jarocho, který zrovna odvádí svého šampiona. Chce psa pustit na nějakého hafana na ulici, aby se ještě vyřádil. Tvrdě na to doplatí. Susanin Cofi šampiona zlikviduje. Octavio se od Jorgeho dozvídá, co jeho Cofi dokázal. Přijíždí ale Jarocho. Chce peníze za svého psa… Anebo Cofiho. Octavio se pak doma od Susany dozvídá, že je znovu těhotná s jeho bratrem Ramirem, ale není si jistá, jestli dítě chce. Octavio jí navrhuje, aby s ním utekla. Odmítá. Večer za ní přichází Ramiro s dárky, které právě ukradl. Jejich rozhovor skončí hádkou. Octavio potřebuje zlepšit svou situaci, aby mohl naplnit vysněný plán a se Susanou skutečně odejít. Aby vydělal, rozhoduje se s Cofim pustit do psích zápasů…

Zdroj: FTV Prima


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Amores perros – Láska je kurva
Ceny (výběr): Ariel (mexické výroční filmové ceny) 2001: herec (Bernal), herec ve vedlejší roli (Sánchez Parra), kamera, režie, debut, střih, masky, výprava, zvuk, zvláštní efekty, MFF Cannes 2000: Velká cena Týdne kritiků, Cena mladé kritiky, MFF Chicago 2000: film, herec (Echevarría, Bernal), BAFTA 2002: neanglicky mluvený film, MFF Bogota 2000: film, režie
Celovečerní debut Alejandra Gonzáleze I?árritua byl svého času celosvětovou senzací a objevil se na řadě filmových festivalů, ale také v běžné distribuci desítek zemí včetně České republiky. Při pročítání dobových recenzí se ukazuje, jak byli tehdejší publicisté dílem zaskočeni a museli si při jeho uchopení vypomáhat plytkými aluzemi, ačkoli někteří z nich filmu vyčítali právě povrchní efektnost. Texty často obsahují více či méně rozvedené, byť ve všech ohledech omezující srovnání s v té době stále ještě módními Pulp Fiction - historky z podsvětí (Pulp Fiction, 1994) a nikdo neopomněl zmínit sugestivní sekvence psích zápasů coby varování i doklad nevybíravosti filmu. Mnohem vnímavější vůči snímku byli filmaři z Hollywoodu a jiných částí světa, kteří se inspirovali dravým vedením roztěkané kamery, jež dodává dynamiku dlouhým záběrům. Po deseti letech Amores perros paradoxně nepůsobí co do formy překvapivě, neboť osobitý styl snímku se mezitím stal mezi hollywoodskými produkcemi i festivalově orientovanými filmy normou. Mezinárodní nadšení z I?árrituova díla oživilo zájem festivalů i zahraniční distribuce o latinskoamerické produkce. Výdělečnost módní vlny vycítili američtí producenti, kteří díky tomu změnili svůj přístup k importování zahraničních tvůrců. Již v předchozích letech nacházeli latinskoameričtí režiséři uplatnění v Hollywoodu, ale zpravidla pouze jako zruční řemeslníci (např. Luis Mandoki, Alfonso Arau, Bruno Barreto). Po úspěchu Amores perros se naopak ukázalo jako lukrativnější nechat proslavené tvůrce natáčet za americké peníze snímky pro vyhraněné publikum. I?árritu takto následně vytvořil 21 gramů (21 Grams, 2003) a Babel (2006). Spolu s ním se na krátce trvající vlně tvůrčí svobody svezli i jeho krajané Guillermo del Toro s Hellboyem (2004) a Alfonso Cuarón s Potomky lidí (Children of Men, 2006), kteří předtím absolvovali hollywoodská angažmá nádenického typu.
Jiří Flígl, 36.LFŠ 2010


Popis / Obsah / Info k filmu Amores perros – Láska je kurva
Myslím, že nejsem sám, komu režisérské jméno Alejandro Gonzáles Ińarritu nic moc neřekne. Ovšem po shlédnutí jeho filmu Amores Perros s českým dovětkem Láska je kurva není těžké odhadnout, že srdci tohoto Mexičana je velice blízký Quentin Tarantino, pokud se vůbec nejedná o mexickou Tarantinovu reinkarnaci. Syrový, drsný snímek Amores Perros je tak podobný Tarantinovu stylu, že bych neváhal zajít tak daleko a označit ho za mexické Pulp Fiction. Jádro tohoto filmu tvoří tři příběhy, protínající se v jednom osudovém místě. Klučina, který se zamiloval do ségry svého despotického bratra, bezdomovec, jenž je ve skutečnosti nájemným vrahem, modelka šilhající po životě na výsluní a hlavně psi, ano psi kteří tvoří jakési pojítko celého filmu. Prostředí Mexico City je dostatečně exotické, stejně jako tvoří nelítostnou kulisu prostředí, v němž se osudy hlavních protagonistů odehrávají. Neznámí herci dodávají příběhům v příběhu punc věrohodnosti a nejlepší přátelé člověka provázejí postavy tohoto neutěšeného panoptika na každém kroku. Film Amores Perros není pro každého, stejně jako ne každý polkne na jeden zátah tequillu, aniž by se otřásl. A tahle filmová mexická tequilla má zatracený říz.

Autor/Zdroj: /DVD


Láska. Zrada. Smrt. Co mají ty tři příběhy společného? Psy, bojové i rozmazlené, nečekanou autonehodu, kterou vyvrcholí zběsilá honička velkoměstem a především spalující vášeň vlastní všem hrdinům filmu. Spojnicí příběhů je bezdomovec EI Chivo, který kdysi opustil rodinu i bohatství, aby se stal revolucionářem. Po dvaceti letech skončil na ulici s výnosným vedlejším příjmem jako nájemný zabiják likvidující bez milosti stejně bohaté obchodníky, jakým byl kdysi on sám. Octavio je naopak chudý mladý muž zoufale zamilovaný do své půvabné švagrové a nebezpečně namočený do ilegálních sázek na bojové psy. Jeho miláček pes Cofi šel už příliš dlouho vítězně ze souboje do souboje a bylo jen otázkou času, kdy konkurenci dojde trpělivost. A tak se teď Octavio řítí městem při zběsilé honičce s postřeleným Cofim na zadním sedadle a to poslední, co před srážkou vidí, je červené světlo na semaforu. V druhém voze sedí modelka a herečka Valeria a zranění jí zkomplikuje nejen profesionální kariéru, ale i vztah k vydavateli Danielovi, který kvůli ní právě opustil svou rodinu... Tarantinovsky spletitá story uchvátila svou energií a výsostnou filmařinou i členy Akademie, kteří film nominovali na Oscara.

Autor/Zdroj: /Kino AERO


Octavio miluje ženu svého bratra, Daniel zase svou ženu opouští, aby mohl žít s milenkou. Bývalý partyzán se živí jako nájemný vrah. Tři životy a osudy dvou psů se nečekaně střetnou v neklidně pulsujícím srdci Mexico City. Vynikající mexický snímek, jež vstupuje do české distribuce, se střetl s výborným pňjetím na mnoha festival po celém světě. Při udílení mexických filmových cen za rok 2000 získal celkem deset cen a v roce 2001 byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film (kde se střetl s českým snímkem Musíme si pomáhat).

Autor/Zdroj: /Kino AERO


Popis / Obsah / Info k filmu Amores perros – Láska je kurva
Prvotinu mexického režiséra Alejandra Gonzáleze lňárrinta Amores perros Láska je kurva získala značný kritický ohlas v celém světě. Zaujala především dynamickým ztvárněním nevšedního povídkového triptychu. – V akčním prologu s divokou automobilovou honičkou se seznamujeme s prvním protagonistou, mladíkem Octaviem. Ten miluje svou mladičkou švagrovou Susanu a nenávidí surového bratra Ramira, který si přivydělává loupežemi. Octavio kvůli penězům na útěk s milovanou dívkou posílá do ilegálních psích zápasů svého rotvajlera Cofiho. Dostane se kvůli tomu do sporů s místním uličním gangem. Při divoké honičce nabourá do vozu úspěšné modelky Valerie a ovlivní tak její osud. Kráska právě začíná nový život s bohatým milencem Danielem, který kvůli ní opustil rodinu. Valeriin psík uvízne pod podlahou nového bytu, což vede k rozkolu v dosud harmonickém vztahu. V důsledku havárie i následných událostí Valerie přijde o nohu. Svědkem nehody je protagonista třetí povídky, bezdomovec Chivo. Ten se ujme zraněného Cofiho. Zároveň však řeší vlastní dilema, spjaté s minulostí. Kdysi dávno opustil rodinu a odešel k levicovým partyzánům. Nyní si navzdory svému vzezření a nuzáckému způsobu života vydělává velké peníze jako nájemný vrah. Pod vlivem okolností se však opět rozhodne změnit svůj osud... - Ve všech povídkách hrají důležitou roli psi. Avšak dominantní jsou lidé a jejich vesměs trpký úděl. Objevují se tu tři formy lásky: mladistvé vzplanuti, ovlivněné nelehkými sociálními podmínkami, „módní " vztah stárnoucího, dobře situovaného muže k atraktivní mladé ženě i nečekaně na povrch vyvřelá otcovská láska ke vzdálené dceři. - Tvůrci zjevně těží ze stylistických postupů, jimiž ovlivnil současnou kinematografii Quentin Tarantino. Najdeme zde však také ozvuky děl Paula Thomase Andersona nebo dokonce Luise Buňuela (srv motiv krásky s jednou nohou). Jednotlivé příběhy se průběžně ,formálně propojují, mohly by však existovat i samostatné. Ve dvou dominují kriminální zápletky, prostřední je stylizována jako lehce černohumorná melodramatická romance. Překvapující je, s jakou suverenitou zvládl začínající filmař složitou strukturu (včetně různých časových posunů) a s jakou vitalitou zachycuje prostředí dnešního Mexika.
Tomáš Bartošek Filmový přehled 2001/12/3

Autor/Zdroj: Bartošek Tomáš/Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

82.4 %
9   - curil
9   - Erkul
9   - clara.bow
8   - pataamat
7   - Edward52
6   - Hugin
10 - martin.stu
10 - ajaajena
8   - Agostino
5   - LenC2
3   - georginaa
8   - ignac1
3   - Kuvik
8   - enejčel
8   - Chrustyn
10 - petrusmev
9   - Bara.40
6   - mat.ilda
9   - vojtam
10 - Mlapiska

TV Program

ČT1 - Události v regionech (2014) [T...

18:00 - 18:25

4 minut již uběhlo
21 minut zbývá do konce

ČT2 - Malta, ostrov plný překvapení

17:40 - 18:25

24 minut již uběhlo
21 minut zbývá do konce

NOVA - Co na to Češi (2016) [TV pořad...

17:25 - 18:25

39 minut již uběhlo
21 minut zbývá do konce

Prima - Prostřeno! (2010) [TV pořad]

17:50 - 18:55

14 minut již uběhlo
51 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 148848
Osobností: 629123
Fotografií: 567195
Plakátů: 269342
Obsahů a biografií: 136765

Poslední komentáře

Insidious: Poslední klíč (2017)

Výborný film. 75%

Insidious: Poslední klíč
Stále velmi nadprůměrná   hororová podívaná, ale   nebudeme si nic nalhávat, už   to lehce ztrácí dech a na   skvělé první dva díly to   nemá. více >

Autor: ExpertRaptor | Hodnocení: 7 / 10

Velký dar (2017)

Velký dar
Nakonec musí tohle   romantické drama rozseknout   Fred, kdo viděl, ví, o koho   se jedná. Závěr filmu je   až příliš přeslazený,   ale i mně více >

Autor: curil | Hodnocení: 7 / 10

Bestie zabíjí chladnokrevně (197...

Bestie zabíjí chladnokrevně
Závěrečný masakr řemdihem   je už jen takovou pomlčkou   před popravou sadistického   vraha, který padne do naivní   léčky policie. A právě tak více >

Autor: curil | Hodnocení: 5 / 10

První velká vlaková loupež (1979...

První velká vlaková loupež
Jako dítě jsem kdysi viděl   v kině, tak jsem byl po XXX   letech zvědav, co jsem si   zapamatoval. A byly to dvě   věci - obtiskávání   klíčů více >

Autor: petrusmev | Hodnocení: 6 / 10

Phineas & Ferb (2007) [TV seriál...

Cerfik nema pravdu

Phineas & Ferb
Nejlepší serial ever. Fakt   super mame doma stazene   vsechny dily a ja se na ne   porad koukam a dokazu se   soustředit a mam ve skole i   dobre znamky????

Autor: fufana

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.05/0.013