Alphaville (1964)

Alphaville (Alphaville une etrange aventure de Lemmy Caution)
70.7 %
 
 

Alphaville une etrange aventure de Lemmy Caution

Další název: ALPHAVILLE aneb podivuhodná dobrodružství agenta Lemmy Cautiona

    Žánr: mysteriózní / sci-fi / drama
    Země: Francie
    Délka: 98 min.
V roce 1964 vydal Umberto Eco analýzu masové kultury Skeptikové a těšitelé. Alphaville přišlo do kin rok poté a mohlo by Ecově knize sloužit jako filmová příloha, protože divák se v něm může donekonečna bavit hledáním všudypřítomných aluzí a citací.

Formálně si v Alphaville film noir podává ruce se sci-fi. Hlavního hrdinu Lemmyho Cautiona (Eddie Constantine) režisér a scenárista Jean-Luc Godard převzal i se samotným hercem z existující a velice populární francouzské série drsných detektivek (v USA se Alphaville přezdívá Dick Tracy na Marsu). V roce 1965 už se čtyřikrát na plátně ukázal i agent 007, a tak nepřekvapí, že tu lze narazit také na řadu odkazů na bondovskou poetiku.

Pro milovníky kultury takzvaně vysoké Godard svůj snímek protkal nesmírným množstvím odkazů na klasická díla, od sbírky Hlavní město bolesti francouzského básníka Paula Éluarda po román Cesta do hlubin noci Louise Ferdinanda Célina. Všechny citace a hříčky ve filmu umocňují napětí mezi zobrazovanými světy: racionality a iracionality, logiky a emocí, techniky a poezie.

Od stroje, který řídí město Alphaville, dostane hlavní hrdina jistou hádanku doprovázenou nápovědou v podobě verše z Baudelairových Květů zla. Řešení ve filmu nezazní, divák si je musí vyhledat. My jsme to udělali za vás – odpověď zní „nuda“. Neboli stav člověka, v němž je vše jedno a svět postrádá smysl. Právě takový svět se stroj snaží „nevědomky“ vybudovat. Svět zcela spočitatelný a předvídatelný, bez budoucnosti či minulosti, jenž se pouze nachází v různých, ale nutných stavech. Počítače neznají nic takového jako smysl, nemají svědomí, není v nich „proč“, ale jen „protože“.

Úvodní projekce programového bloku Press Start, věnovaného způsobům vyprávění příběhů ve videohrách, vám v praxi ukáže, jak dokonale nudný musí nutně být počítačově generovaný svět, v němž vládne strojový řád beze smyslu.

Josef Šlerka
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2017

režie:
Jean-Luc Godard
 
 
hraje:
Eddie Constantine (Lemmy Caution), Anna Karina (Natacha von Braun), Akim Tamiroff (Henri Dickson), Valérie Boisgel (neuvedena), Jean-Louis Comolli (Prof. Jeckell - neuveden), Michel Delahaye (von Braunův asistent - neuveden), Jean-André Fieschi (Prof. Heckell - neuveden), Christa Lang (neuvedena), Jean-Pierre Léaud (neuveden), László Szabó (šéf inženýr), Howard Vernon (profesor Leonard Nosferatu)
 
 
námět:
Paul Éluard (sbírka básní "Capitale de la douleur" (1926))
 
 
scénář:
Jean-Luc Godard
 
 
kamera:
Raoul Coutard
 
 
hudba:
Paul Misraki
 
 
střih:
Agnès Guillemot
 
 
zvuk:
René Levert
 
 
produkce:
André Michelin
 
 
titulky-česká verze:
Anna Kareninová
 
 
asistent režie:
Jean-Paul Savignac
 
 
výprava:
Pierre Guffroy
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.