Alamo: Třináct dní ke slávě (1987)

Alamo: Třináct dní ke slávě (The Alamo: Thirteen Days to Glory)
68.8 %
 
 

The Alamo: Thirteen Days to Glory

    Žánr: western / historický / vojenský / akční
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 140 min.
23. února 1836 oslavují lidé v texaském městě San Antonio narozeniny generála Washingtona. Oslavy probíhají také v pevnosti Alamo, která je vzdálena půl míle od města. V pevnosti je na 200 mužů, většinou farmářů či dobrovolníků a amerických vojáků, pod velením plukovníka Williama Travise. Posádka pevnosti má zprávy, že se k San Antoniu blíží mexická armáda vedená generálem Santa Annou. Texas chystá vyhlášení nezávislosti a diktátor Santa Anna nechce přijít o území Texasu, jenž je součástí Mexika.

Během tří dnů obklíčí Annova armáda pevnost a v následujících dnech ji odstřeluje. Anna nabídne obráncům pevnosti možnost, aby se vzdali, to však velitel Travis odmítne. Čeká na posily od vojsk plukovníka Fannina a generála Houstona, která ale nedorazí. Každodenní útoky Mexičanů stačí Texasané odvracet, což rozzuří generála Annu k nepříčetnosti. 13. den obléhání, vyrazí za úsvitu Mexičané na zteč pod velením samotného generála a během hodiny se jim podaří pevnosti zmocnit.

Všech 181 obránců pevnosti Alamo zahynulo, ženy a děti zůstaly ušetřeny. Na mexické straně zahynulo v této bitvě 1544 vojáků.  Autor: Bara.40

režie:
Burt Kennedy
 
 
hraje:
James Arness (Jim Bowie), Brian Keith (Col. Davy Crockett), Alec Baldwin (Col. William Barrett Travis), David Ogden Stiers (Col. Black), Jim Metzler (Maj. James Bonham), Tom Schanley (Danny Cloud), Michael Wren (Juan Seguin), Gene Evans (McGregor), Fernando Allende (Alamonte), Kathleen York (paní Susannah Dickinson), Isela Vega (seňora Cos), Raul Julia (gen. Antonio Lopez de Santa Ana), Jon Lindstrom (kapt. Almeron Dickinson), Hinton Battle (Joe), David Sheiner (Luis), Noble Willingham (Dr. Pollard), Tony Becker (George Taylor), Jan Tříska (generál Wolf)
 
 
námět:
Lon Tinkle
 
 
scénář:
Clyde Ware, Norman Morrill
 
 
kamera:
John Elsenbach
 
 
hudba:
Peter Bernstein
 
 
střih:
Michael N. Knue
 
 
výkonný producent:
Stockton Briggle, Richard Carrothers, Dennis Hennessy
 
 
producent:
Bill Finnegan, Patricia Finnegan, Sheldon Pinchuk
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.