Vánoce
ohodnotit

Akumulátor 1

Žánr:
Rok:
1993
Délka:
102 minut
Premiéra v ČR:
24.3.1994
„Svěží film o únavě. Komedie o lidské energii a jiných neprobádaninách.“
Popis / Obsah / Info k filmu Akumulátor 1POZOR, SPOILER
U přehrady jsou zeměměřiči. Průbojný inženýr Jirka Slezák by rád dostal do postele mladou dívčinu Jitku, která jim pomáhá a ihned to nahlas vyjádří. Nesmělému kolegovi Oldovi se to nelíbí, protože po ní pase již měsíc. A tak musí Olda jen poslouchat, jak si to ti dva užívají.

O týden později k němu vpadnou hasiči. On sám se ocitá na JIPce. Jeho stav je velmi vážný, když se tu objeví muž, který chce něco dát vedle ležícímu pacientovi Mikulíkovi. Ten již nechce a posílá muže za Oldou. Ten mu předá něco jako energii a Olda je okamžitě zdráv. Což je šok i pro lékaře. Doma pak Oldu vyhledá nějaký pan Fišárek. Je to týž pán, který dával v nemocnici energii. Tvrdí, že je přírodní léčitel a začíná Oldu učit, jak energii získávat a jak s ní manipulovat. Olda zjišťuje, že ji v sobě skutečně má. Dokonce umí i rozsvítit její pomocí žárovku.

Pak jde Olda s panem Fišárkem na pitevnu, kde leží mrtvola pana Mikulíka. Sem přijde také jeho dcera a ihned Fišárkovi vydyndá. Později Olda dokáže i přijmout energii vyslanou panem Fišárkem na větší vzdálenost. Proto začnou bádat, co a jak a přijde se na souvislost s televizí. Olda se přes obrazovku dostane až do studia. Alespoň to tak vypadá, ale jde spíše o paralelní svět, kde je každý, kdo se nějak ocitl někdy před kamerou.

Po tomto pokusu vyhledá zubařku Annu, tedy dceru pana Mikulíka. Anna s ním pak jde do cukrárny. Zde je překvapí inženýr Jiří, ale u zubařky neuspěje. Olda se nakonec ocitá u ní na chatě, kde se pokouší i o sex, ale bohužel, je zde televize. Takže nic. Ona totiž právě ta televize umí vysát z člověka energii. Proto Olda kupuje v nejbližším obchodě všechny dálkové ovladače, ale i zde je vysavačem energie napaden. Zachrání se na poslední chvíli.

Následně je s Annou na koncertě, ze kterého odbíhá, protože Verdi mu vnukl myšlenku. Na další přijde Olda při čtení pohádky Annině dceři. Tu myšlenku hned volá Fišárkovi, který je na horách, a zde, v přírodě onemocněl. Fišárek nápad podpoří, ale také varuje. Ale to už Olda neslyší.

Provede ještě pár věcí a sám začne svůj boj. Ten zasáhne dokonce i do letadla, kterému hrozí zřícení a v němž jsou Oldovi známí. Olda ví, že musí zvítězit, ale zda se mu to povede, není vůbec jisté…


Autor: Pitryx

Popis / Obsah / Info k filmu Akumulátor 1Zeměměřič Olda trpí záhadnou ztrátou energie, s níž si lékaři nevědí rady. Teprve léčitel Fišárek zjistí, co skleslému mladíkovi schází. Začne ho učit, jak získávat a usměrňovat duševní energii. Brzy zjistí, že Oldovi i ostatním pacientům vysává energii televizní obrazovka, za níž je paralelní svět, obývaný stínovými dvojníky citlivých jedinců. Olda se rozhodne pro protiútok. Má svůj tajný plán, jak zničit nebezpečné médium a jeho paralelní svět. V obranném boji mu pomáhá vztah k půvabné zubařce Anně. Jenže učenlivý Fišárkův žák málem zapomene na mistrovo varování, že jakékoliv zneužití síly se obrátí proti němu…

Fantastická komedie režiséra Jana Svěráka Akumulátor 1 svým názvem ironizuje vícedílné hollywoodské akční podívané (Terminátor, Predátor). Důležitou roli ve filmu hraje vedle efektních triků i překvapivý pohled na vnější i vnitřní lidský vesmír. Vznikl tak myšlenkově a formálně vyvážený film s úvahou o dobré vůli, která překonává všechna úskalí. Akumulátor 1 se stal divácky nejúspěšnějším filmem roku 1994, na Mezinárodním festivalu fantastických a dobrodružných filmů v Japonsku získal Hlavní cenu.

Zdroj: ČT


Popis / Obsah / Info k filmu Akumulátor 1Fantastická komedie režiséra Jana Svěráka Akumulátor 1 číslicí v názvu ironizuje vícedílné hollywoodské akční podívané. Podobně jako u svého celovečerního debutu Obecná škola (1991) mladý tvůrce zdůrazňuje českou svébytnost výchozího pohledu na svět, ačkoliv právě on vždy cítil nutnost vyrovnat se s jazykem amerického komerčního filmu. Promyšleně pracuje s hollywoodskou metaforikou a zkoumá možnosti vyprávění příběhu prostřednictvím filmového obrazu. – Hlavní hrdina, zeměměřič Olda, trpí ztrátou energie, s níž si lékaři nevědí rady. Teprve přírodní léčitel Fišárek objeví, co skleslému mladíkovi schází, a začne ho učit získávat a usměrňovat duševní energii. Brzy zjistí, že Olda, stejně jako jiní jeho pacienti, je obětí „vysávání“ televizní obrazovkou, za níž je paralelní svět, obývaný stínovými dvojníky citlivých jedinců. Oldu v jeho boji o život motivuje vztah k půvabné samostatné zubařce Anně. Učenlivý pacient však málem zapomene na léčitelovo varování, že jakékoli zneužití síly se obrátí proti němu. Nakonec se však vymaní z moci televize a usmíří se s Annou, která mu zpočátku zatajila svou dcerku. – Ve své době naprosto nezvyklá suma výrobních nákladů Akumulátoru 1 vychází z nároků autorů na nejvyšší kvalitu formálního zpracování filmu. Kameraman F. A. Brabec a střihač Alois Fišárek s režisérem pracovali také na reklamních šotech (např. Helioil, Tempo, ČEZ, reklamní kampaň Czech Made), kde si vyzkoušeli možnosti realizačně náročných optických a počítačových triků (Heureka Film - Studio GAP). Ve spolupráci se spoluautorem námětu a spoluscenáristou vznikl též díky šťastnému (a posléze dlouho určujícímu) spojení syna Jana a otce Zdeňka Svěrákových myšlenkově a formálně vyvážený film s aktuálními podtexty, využívající komediálních i dramatických možností příběhového schématu o učiteli a jeho žáku. Úvaha o dobré vůli, překonávající všechna úskalí, je nosnou myšlenkou vizuálně vytříbeného vyprávění. Důležitou roli v něm vedle mimořádně dobře zvládnutých triků rané digitální éry hrají překvapivé pohledy na vnější a vnitřní lidský vesmír, i na parazitující svět televizních obrazů. Atraktivní „naivní“ balení ve stylu lucasovsko-spielbergovského inteligentního rodinného kina dává filmu opravdu charakter podívané amerického typu; myšlenková bohatost a jemný humor však povyšují dílo nad „pouhou“ efektní zábavu. – Sympatický, civilní tón v hereckém obsazení udává vedle osvědčeného Zdeňka Svěráka a neokoukané Edity Brychtové hlavně Petr Forman, známý už z filmu Vojtěch, řečený sirotek. Jan Slovák vydal též knižní novelizaci scénáře Akumulátor 1 (nakladatelství Mht, Praha 1994). – V roce 2018 byl film uveden v obnovené premiéře v digitálně remasterované verzi.


Zdroj: -ap- / NFA


Popis / Obsah / Info k filmu Akumulátor 1Olda je plachý a nesmělý zeměměřič, uzurpovaný mazaným kolegou a frustrovaný svým nebohatým sexuálním životem. Navíc se od té doby, co se jednoho dne náhodou dostal prostřednictvím jakési ankety na televizní obrazovku, potýká se záhadnou ztrátou životní energie. Nakonec je pro svou záhadnou chorobu hospitalizován v nemocnici, kde se seznamuje s přírodním léčitelem Fišárkem. Ten brzy přichází celé záhadě na kloub. Příčinou Oldovy slabosti a také smrti Fišárkova přítele Mikulíka je docela obyčejná televize. Obrazy všech lidí, kteří se kdy ocitli před televizní kamerou, totiž zůstávají v oné zázračné bedýnce a vysávají potřebnou energii pomocí obrazovky ze svých „originálů“. Olda se díky Fišárkovi naučí využívat a ovládat různé druhy energie. Dokonce se i seznámí s pohlednou mladou ženou. Ovšem lačné televizní obrazovky jsou mimořádně zákeřné…
Akumulátor 1 byl v době svého vzniku nejdražším českým filmem. Masivních čtyřicet miliónů pohltily na české poměry mimořádné triky a v neposlední řadě také realizační náročnost celého projektu i „skoroamerický“ maximalismus režiséra Jana Svěráka.

[Cinema]


Popis / Obsah / Info k filmu Akumulátor 1Obecná škola (1991) představovala nečekaný úspěch díky nečekanému spojení. Scenárista Zdeněk Svěrák měl jiné tvůrčí plány, mladý dokumentarista Jan Svěrák také. Odmítnutím Víta Olmera, jemuž byl scénář Obecné školy původně určen, ovšem došlo ke kromobyčejně šťastnému spojení, z něhož se dokonce vyklubala oscarová nominace. Potom se cesty obou tvůrců měly zase rozejít - Zdeněk Svěrák psal scénář k filmu Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina (1994) pro Jiřího Menzela, Jan Svěrák se společně s Janem Slovákem pustil do filmu podle vlastního námětu, do něhož hodlali obsadit Seana Conneryho a Toma „Amadea" Hulce. Nakonec ale bylo všechno jinak a Zdeněk Svěrák nejenže přispěl svou scenáristickou troškou do mlýna, ale zahrál si i roli určenou původně pro Conneryho.
Akumulátor 1 tvůrci charakterizovali jako „komedii o energii a jiných neprobádaninách", jejímž hlavním hrdinou je zeměměřič Olda, trpící podivnou ztrátou energie, s níž si lékaři nevědí rady. Teprve léčitel Fišárek („můžete mi říkat doktore, mně to nevadí") přijde na to, že Olda je vysáván obrazovkou, za níž existuje paralelní svět obývaný našimi dvojníky.
Zatímco silnou zbraní otce Svěráka je hra se slovem, syn Svěrák v Akumulátoru 1 jasně potvrdil, že jeho doménou je obraz. Na půdorysu klasického příběhu o učiteli a jeho žákovi se pokusil vystavět výpravnou, a přitom inteligentní podívanou spielbergovského střihu, ovšem poťouchle hravou, až ironizující. K formálně velmi působivému tvaru, v němž neváhá kombinovat poeticky nadsazené makrozáběry vnitřku lidského těla, všelijakou drobnou zvířecí havěť v akci i nejdražší digitální triky, bezpochyby přispěl fakt, že se scenáristou Slovákem, střihačem Fišárkem i kameramanem Brabcem pracovali na řadě reklam, takže si všelijaké (nejen) optické fígle patřičně osahali. Investice produkční společnosti Heuréka do drahých trikových počítačů, s nimiž u nás prakticky nikdo neuměl, se ovšem nevyplatila - firma zkrachovala.

Jaroslav Sedláček, 36.LFŠ 2010


Popis / Obsah / Info k filmu Akumulátor 1Zeměměřič Olda z neznámých důvodů náhle smrtelně onemocní. Teprve léčitel Fišárek objasní skutečnou příčinu jeho stavu. Mladý muž (stejně jako mnozí jiní) přišel o veškerou energii, kterou z něho vysál zapnutý TV přístroj. To se může kdykoli opakovat, a tak Olda chystá protiútok. Má svůj tajný plán, jak zničit nebezpečné médium a jeho paralelní svět.
Náročné triky se bezproblémově snášejí s hřejivě lidským humorem. Fantastická komedie otce a syna Svěrákových dodá všem strádajícím a vyčerpaných chybějící životní energii v jakémkoli potřebném množství. V jedné ze scén se krátce objevil i bratr hlavního představitle Matěj Forman. Britská herečka českého původu Edita Brychta je dcera známého výtvarníka, který v 60. letech spolupracoval na řadě animovaných filmů.

Autor/Zdroj: /reklamní materiály videodistributora


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910

TV Program

ČT1 - Studio 6 (1993) [TV pořad]

05:59 - 09:00

177 minut již uběhlo
4 minut zbývá do konce

ČT2 - Dokonalá planeta

08:30 - 09:20

26 minut již uběhlo
24 minut zbývá do konce

NOVA - Ulice (2005) [TV seriál]

08:35 - 09:35

21 minut již uběhlo
39 minut zbývá do konce

Prima - M.A.S.H. (1972) [TV seriál]

08:30 - 09:00

26 minut již uběhlo
4 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 189170
Osobností: 695390
Fotografií: 756834
Plakátů: 372747
Obsahů a biografií: 176218

Poslední komentáře

Stvořitel (2023)

Stvořitel
Po vizuální stránce   perfektní a má to vše co by   měl takový film mít.   Bohužel se tak trochu   vytrácí ta podstata a to   samotný příběh. více >

Autor: CyberMageFroll.LF | Hodnocení: 8 / 10

Malcolm X (1992)

Malcolm X
Malcolm X, rodným jménem   Malcolm Little a adoptivním   islámským jménem El-Hajj   Malik El-Shabazz, byl svého   času stejným fenoménem boje   více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 8 / 10

Král Škorpion (2002)

Král Škorpion
Když to vezměte jako   dobrodružnou pohádku pro   dospělé je to docela   slušná podívaná, která se   dá bez nesnází odkoukat už   proto, že je více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 6 / 10

Buko (2022)

Buko
Spolu s "Tady hlídám já"   asi nejlepší film se   zvířetem v hlavní roli od   dob, kdy Tomáš Holý prožil   své Prázdniny pro psa.   Hlavní více >

Autor: omikron | Hodnocení: 10 / 10

Čaj s citronem (1971) [TV hra]

Čaj s citronem
Komediální televizní   jednohubka, která má   všechna pozitiva tohoto, dnes   už téměř zapomenutého   formátu. Krátký, roztomilý   příběh pro více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 6 / 10