Advokátka (1977)

Advokátka
51.7 %
 
 
    Žánr: psychologický
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 1.3.1978        
    Délka: 88 min.
„Príbeh mladej modernej ženy v nezvyklom a náročnom povolaní.“
POZOR, SPOILER

Paní obhájkyni JUDr. Anně Javorské vyčítá vězeňkyně Turajová špatné obhajování. Dostala trest smrti a žádost o milost byla zamítnuta. Chce, aby doktorka znovu vyslechla její sestru a vůbec ještě něco udělala. Jenže advokátka pak sděluje nadřízenému, že tuto práci dělat nechce a odchází. Ten to však nedovolí, naopak jí předává případ Demin.

Její manžel se jmenuje Pavol, je to náměstek. Pomaličku, po roce, už už dokončuje stavbu rodinné vilky. Ještě mají dvě děti, kterým říkají Třešničky. Ale jinak se jmenují Zorka a Borka.

Anna si zajde přímo do cely za Deminem. Ten se hlavně stará, zda se již probral šofér Belko. On ho totiž Demin praštil. A tvrdí, že ze skladu nic nebral, že to všechno ten řidič. Také jmenuje nějakého Matulu. Anně nevěří, protože je Javorská. Rozkrádačka je totiž v podniku, kde je náměstek její manžel. Advokátka jde do nemocnice, kde leží Belko a kde pracuje její sestra. Řidič stále není ve stavu, kdy by mohl vypovídat.

Javorský vyhledá svého podřízeného, kde na něj řve kvůli rozkrádačce a následného manka. Podřízený mu taktně sdělí, že ví o machinacích, které provedl on jako náměstek. To Javorského zabrzdí.

Jeho žena navštíví paní Deminovou. Ta jí předá manželův deník, kde si zapisoval všechny fůry, které šly jinam bez zaplacení. Takže Anna vlítne na svého muže a chce vidět účet za to, co mají v novostavbě. Ten odmítá, a když Anna naléhá, dá jí facku. A ona si balí kufr.

Na letiště přilétá Michal Fodor, Zuzčin milenec. Těší se, jak si spolu u ní užijí. Jenže ze dveří Zuzčina bytu vyjde příslušník VB. Následně Zuzka zjistí, že to bylo kvůli tomu, že Annin manžel s ní nechtěl pustit její děti. Ona se totiž Anna i s nimi uchýlila právě zde. Michal se trošku naštve a odchází. Zuzka se vrací na svou noční směnu, kterou si kvůli němu vyměnila.

Michal navštíví bar, kde se opije. Obtěžuje barmanku, načež je prostě vyhozen. Takže jde opilý za Zuzkou. V nemocnici se dostane až k ní, ale ona mu řekne, že se jí protiví. Načež nasupeně odchází.

Deminová navštívila svého muže v lochu a nabádá jej ke spolupráci s Annou. Také pak zajde mezi lidi, se kterými Demin spolupracoval a žádá o pomoc také je.

Anna zajde za Horvátovou, to je sestra Turajové, ale ta je v péči psychiatrů a nic rozumného z ní nevyleze. O to zajímavější je to na patologii. Zde se totiž potvrdí, že Turajová s Horvátovou Štefana Turaje nejprve omráčily, a pak pilou řezaly na kusy. Nikoliv, že ho nejdříve zabily a pak řezaly, jak si to v duchu malovala Anna. Tím pro ni padá poslední možnost polehčující okolnosti.

Zuzku žádá o ruku trošku starší pacient. Ta je z toho „v pomykove“. A když má opět přiletět Fodor, ráda by měla kde se s ním radovat ze života. Jenže u ní je její sestra. Snad i proto se s ní pohádá. Ta si vzpomněla, odkud Fedora zná. Od soudu. Byl tam kvůli alimentům. Má totiž dvě děti a každé s jinou. Po této hádce si bere Anna věci i děti a od sestry odchází.

Zatím jí nabídne bydlení jedna z dozorkyň ve věznici.

Javorský a Fodor se setkají v témže baru, odkud už byl Fedor jednou vyhozen. Opět dochází ke konfliktu a k bitce. Opilý Javorský jde do vily, kde jej čekají dva jeho spolupachatelé a varují jej. Jeho žena má prý nového svědka, který by je mohl pěkně vykoupat. On je oba vyhodí. Druhý den za ním přichází i Anna, ale jen aby jej pozvala k soudu.

Zuzka hledá Fedora a škodolibá letuška ji pošle do bytu, kde je s nějakou ženskou. Zuzka tam jde a přesvědčí se, že tam její pilot skutečně je. Nechce se s ním potkat, proto prchá.

Inženýr Javorský dává peníze paní Deminové. Ta je odmítá a chce, aby na soudu řekl pravdu. Když konečně k soudu dojde, vyjasní Demin situaci. Řidič Belko chtěl po něm cement, ale neměl potřebné doklady. Demin měl již krádeží plné zuby a na papírech nebo penězích trval. Takže došlo k potyčce. Demin při ní praštil Belka železnou tyčí do hlavy. Vše viděl svědek Michal Dolan, ten však zemřel na infarkt. Anna nemá v podstatě žádné přímé důkazy, aby Deminovi pomohla. Nakonec ze soudní síně prchá. Načež je týden indisponovaná.

Demin byl odsouzen k šesti letům. Tomu se to nelíbí a pokusí se o útěk z kriminálu. Končí to na střeše, odkud vyhrožuje a hází kusy cihel. Nakonec se nahoru za ním vydá Anna, samozřejmě jej zklidní a dodá zpět do vězení.

Inženýr Javorský ničí zařízení vily a Zuzana si konečně udělá pořádek ve svém životě. Udělá to i Anna? Zatím leží v nemocnici a přichází za ní její manžel...  Autor: Pitryx

režie:
Andrej Lettrich
 
 
hraje:
Emília Vášáryová (obhájkyně JUDr. Anna Javorská), Svatopluk Matyáš (náměstek Ing. Pavol Javorský), Hana Packertová (Zuzka Štrbíková), Jaroslava Obermaierová (dozorkyně Gitka), Július Vašek (obviněný skladník Tomáš Demin), Ľubo Roman (hlavní účetní Matula), Lotár Radványi (hlavní skladník Štefan Trnka), Viliam Záborský (JUDr. Grznár), Dana Medřická (Deminová), Anton Korenči (Drozdík), František Filipovský (Michal Dolan), Jozef Adamovič (pilot Michal Fodor), Ladislav Fecko (dozorce), Jarmila Karasová (přísedící), Ján Kramár (dozorce), Igor Hrabinský (kapitán Vrchovina), Karol Čálik (Dežo), Andrej Hryc (šofér Belko), Hana Lelitová (barmanka Stella), Milan Brucháč (ošetřující lékař), Milan Černák (docent - lékař), Dana Baslerová (zdravotní sestra Helena), Jiří Adamíra (předseda senátu), Jiří Holý (prokurátor), Mikuláš Huba (primář), Gustáv Herényi (navigátor Ďuro Čierny), Alžbeta Pietorová (obviněná Turajová), Helena Húsková (Horváthová), František Kovár (asistent na psychiatrické klinice), Peter Polák (hudebník), Judita Ďurdiaková (učitelka v mateřské školce), Emília Halamová (babička), Jozef Husár (příslušník SNB), Erik Jamrich (požárník), Zuzana Jezerská (dispečerka na letišti), Ján Kákoni (opilý zedník), Benjamín Michalský (velitel požárníků), František Desset (přísedící), Július Paluš (ošetřovatel na psychiatrické klinice), Tomáš Raček (příslušník SNB), Jana Biskupská (sekretářka a zapisovatelka)
 
 
námět:
Jozef Alexander Tallo
 
 
scénář:
Jozef Alexander Tallo, Andrej Lettrich
 
 
kamera:
Alojz Hanúsek
 
 
hudba:
Svetozár Stračina
 
 
výprava-architekt:
Ivan Kot
 
 
kostýmy:
Edgar Schmied (návrhy kostýmů), Anna Liďáková
 
 
střih:
Bedřich Voděrka
 
 
zvuk:
Milan Strojný
 
 
mluví:
Michal Dočolomanský (náměstek Ing. Pavol Javorský), Ida Rapaičová (Zuzka Štrbíková), Eva Rysová (dozorkyně Gitka), Ľudovít Greššo (Michal Dolan), Slávo Drozd (kapitán Vrchovina), Oľga Šalagová (barmanka Stella), Elo Romančík (předseda senátu), Emília Tomanová (Borka Javorská), Darina Chmúrová (zdravotní sestra Helena), Slávo Záhradník (docent - lékař)
 
 
masky:
Michal Jurkovič
 
 
dramaturgie:
Maximilián Nitra
 
 
asistent kamery:
Martin Gazík
 
 
pomocná režie:
Milan Brucháč
 
 
odborný poradce:
Ivan Gašparovič
 
 
fotograf:
Milan Kordoš
 
 
asistent vedoucího výroby:
Andrej Šufliarsky
 
 
nahrál:
Filmový symfonický orchestr
 
 
dirigent:
Štěpán Koníček
 
 
vedoucí výroby:
Karol Bakoš
 
 
skript:
Oľga Pantlová
 
 
vrchní osvětlovač:
Vladimír Reichbauer
 
 
vedoucí výpravy:
Vojtech Brázdovič
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.