Březnové novinky
ohodnotit

Absolutní moc

Absolute Power

Další název:
Absolútna moc (SK)
Žánr:
Rok:
1996
Délka:
121 minut
Premiéra v ČR:
10.7.1997
„Profesionální vykrádač sejfů se stane náhodným svědkem zločinu - a tím i obětí následné nemilosrdné štvanice...“
Popis / Obsah / Info k filmu Absolutní moc
Stárnoucí Luther Whitney tráví většinu času kreslením v uměleckém muzeu. Pod maskou nenápadného milovníka umění se však ukrývá špičkový zloděj, expert na krádeže šperků. Jedné noci se vloupe do domu milionáře Waltera Sullivana a vnikne do klenotnice ukryté za velkým polopropustným zrcadlem. Tady se nikým neviděn stane svědkem zločinu. Sullivanova mladá manželka Christy si totiž přivede domů milence, prezidenta Spojených států Alana Richmonda, a ten během milostných hrátek dá nečekaně průchod svým sadistickým choutkám. Když se žena pokusí bránit a bodne ho do paže nožem na papír, vtrhnou dovnitř agenti z prezidentovy ochranky a ženu zastřelí. Agent Bill Burton chce přivolat policii, zabrání mu v tom však šéfka Bílého domu Gloria Russellová, která dorazí na místo činu. Ta chce věc ututlat. Pečlivě odstraní všechny stopy a nastraží vše tak, aby to vypadalo, že vrahem je vyrušený lupič. Když se agenti vracejí pro nůž na papír, narazí na Luthera, který sebral šperky i nůž a snaží se zmizet. Po dlouhé honičce se mu to opravdu povede. Vyšetřováním je pověřen schopný detektiv Seth Frank, který společně s kolegyní Laurou Simonovou brzy objeví v případě řadu nesrovnalostí. Luther se setká s dcerou Kate, která s otcem už léta nemluví. Naznačí jí, že chce opustit zemi. Sežene si falešné doklady a chystá se k odletu. Když však na letišti sleduje v televizi pokrytecký projev prezidenta, který slibuje svému příteli Sullivanovi, že udělá vše proto, aby byl vrah jeho ženy dopaden, rozhodne se zůstat, přestože se tím vystavuje značnému riziku.

Zdroj: Nova


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Absolutní moc
Luther Whitney je zloděj a v chladu zdí oblíbeného muzea spřádá odvážný plán. Loupež je naplánovaná, dokonale profesionální a úspěšná. Do prostor sídla starého milionáře se ale náhle vrací jeho žena s milencem. Luther se stává nechtěným voyerem, ale erotická předehra se rázem mění v krvavé divadlo. Luther jen zděšeně přihlíží sadistickým choutkám staršího muže a rituál končí vraždou, kterou spáchá ochranka zvráceného milence. A to není všechno – zvrhlým sadistou není nikdo jiný než prezident Spojených států... Lutherovi se podaří uniknout, ale stává se objetí nemilosrdné štvanice, řízené z vysokých kruhů, pro které je prioritou utajení pravdy bez ohledu na to, kolik životů při plnění úkolu zmaří…

Zdroj: FTV Prima


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Absolutní moc
Herec a režisér Clint Eastwood ve svém novém snímku Absolutní moc ilustruje známou tezi: moc korumpuje. absolutní moc korumpuje absolutně. Představitelem takto pojaté politické moci není nikdo jiný než prezident Spojených států. Patrně poprvé v dějinách kinematografie je předveden jako sexuální sadista a bezskrupulózní pokrytec. Prezident se ovšem sám "nešpiní"; na to má své lidi. Proti nim (a tedy i proti němu) se nakonec musí postavit hlavní hrdina nevšedního kriminálního příběhu. - Stárnoucí Luther Whitney je lupič
gentleman. Při své poslední loupeži v milionářském sídle se stane náhodným svědkem zločinu. Nevěrná paní domu si přivede do ložnice prezidenta Alana Richmonda. Brání se však před jeho sadistickými choutkami s nožem na papír v ruce, a prezidentova ochranka ji zastřelí. Šéfka štábu Bílého domu celou záležitost ututlá. Později se stane hlavním podezřelým právě Luther Whitney. Ten může sice utéct ze země, ale nakonec se rozhodne potrestat zdánlivě nedotknutelného viníka celé aféry. Díky rozvaze a trpělivosti se mu podaří záměr splnit. Sblíží se přitom i se svou dcerou Kate, která ho dlouhá léta odmítala. - Film vznikl podle literární předlohy Davida Baldacciho, již zpracoval známý scenárista William Goldman. Clint Eastwood při realizaci záměrně utlumil spektakulární prvky žánru. V pomalém tempu a s důrazem na každý detail rozvíjí vyprávění v hitchcockovském stylu. Místy však jakoby ztrácel svůj obvyklý nadhled; nicméně si udržuje ironický humor. - Absolutní moc jistě není nejlepšm Eastwoodovým dílem. Vyniká ovšem střízlivými hereckými výkony, jednak samotného protagonisty, jednak Gena Hackmana v roli zákeřného prezidenta, Eda Harrise jako osobitého detektiva a Scotta Glenna jako loajálního člena ochranky.

Autor/Zdroj: /Popis


USA 1996,116 min., WHV, 799 Kč
Luther Whitney je profesionální zloděj, Málokdo mu uvěří; že byl svědkem vraždy, kterou spáchal sám americký prezident
Obraz:2,35:1; Zvuk: anglický, německý, španělský (5.1); Titulky: české, angl., něm., špaň., hol., švéd., nor., dán., fin., port., hebr., pol., řec., tur., maď., lsl., chorý., front., ital. Extra materiály: žádné

Autor/Zdroj: /DVD


Popis / Obsah / Info k filmu Absolutní moc
Clint Eastwood viděl, co neměl: Prezidenta Spojených států zapleteného do zločinu. Začíná nelítostná štvanice, kterou ukončí jedině smrt.


Luther Whitney býval kdysi zlodějem velkého formátu. Teď si však užívá penze, chodí do místního muzea a ve svých kresbách se nechává inspirovat starými holandskými mistry. Idyla o napraveném starém muži však dokonale klame. Na spodních stránkách skicáře se totiž ukrývá precizní malůvka, která ho vzrušuje zdaleka nejvíc a o níž okolní studenti umění nemají ani tušení - dům starého miliardáře Waltera Sullivana a jeho mladičké ženy Christy.

Pečlivě připravená loupež probíhá jako po drátkách. Nejdokonalejší bezpečnostní systém dokáže vzdorovat pouhých 58 vteřin, skrytý trezor v ložnici stojí také na svém místě a co víc, je doslova napěchován nejen úhledně svázanými bankovkami, ale i zlatými mincemi a briliantovými náhrdelníky. Luther si zkrátka počíná jako starý rutinér, kterého léta praxe a několik let vězení naučily důkladně zvládnout všechny nástrahy tohoto ošidného řemesla. Jen s jedním nepočítal - že mladá paní Sullivanová neodjede se svým manželem na tradiční dovolenou, a že se domů vrátí v tu nejnevhodnější chvíli. Navíc s milencem!

A Luther, skrytý za polopropustným zrcadle sejfu, jen s vytřeštěnýma očima sleduje, jak se divoká milostná předehra začíná měnit v cosi daleko nebezpečnějšího, ve zběsilý souboj na život a na smrt. Právě ve chvíli, kdy začínala mít Christy nad postarším chlápkem navrch a chystala se perořízkem zasadit rozhodující ránu, vtrhnou do ložnice dva maníci a Christin život dvěma rychlými výstřely ukončí. Šokující divadlo, ke kterému je chudák Luther ve šmíráckém úkrytu odsouzen, tím však zdaleka nekončí... Ti dva jsou totiž z tajné služby a ten opilý sadista je prezident Spojených států Alan Richmond (Gene Hackman)!

Pud sebezáchovy velí Lutherovi rychle se rozloučit s dcerou Kate (Laura Linneyová) a sednout na nejbližší letadlo do pohostinného Karibiku. Když však v letištním baru zahlédne na televizní obrazovce prezidenta, jak kondoluje "svému starému příteli" Sullivanovi a káže o morálce a otevřených srdcích, rozhodne se nejmocnějšímu z mocných postavit...

Absolutní moc svým tématem silně připomíná Temné spiknutí a Vraždu v Bílém domě. Bílý dům jako sídlo nejvyšší světové moci je totiž velice přitažlivým místem, které nabízí scenáristům celkem slušný prostor k rozehrání vlastní fantazie. Korupce, státní zájmy, osobní ambice - to všechno je živnou půdou pro spletité a dramatické zvraty. Pohříchu však ani jeden z těchto snímků nedokázal udržet meze elementární pravděpodobnosti a nezřízeně tlačí na pilu všude, kde to jen trochu jde. Přitom Absolutní moc oproti ostatním dvěma přece jen slibovala inteligentnější a napínavější podívanou - už kvůli předloze, kterou je bestseller Davida Baldacciho, kvalitnímu hereckému obsazení a jménu režiséra Clinta Eastwooda, ověnčeného Oscarem za Nesmiřitelné.

V některých drobnostech sice Absolutní moc velká očekávání plní vzácnou řemeslnou čistotou a velmi působivou lidskostí, je to však ona pověstná kapka v moři: rozhovor policejního vyšetřovatele Setha Franka (Ed Harris) a miliardáře Sullivana (E. G. Marshall) mezi čtyřma očima resp. prezidentův pokrytecký projev o morálce.

Mnohem větší prostor mají však ve filmu scény fatálně nezvládnuté, hraničící až s nechtěnou parodií - například výše zmíněný pokus o znásilnění a následná vražda. Tady totálně selhává nejen Gene Hackman, který je coby chlípný stařík absolutně nevěrohodný, ale i Eastwood-režisér, jenž tuto vypjatě dramatickou scénu podává překvapivě bezradně a nenápaditě. Do nebe volající jsou pak údajně "mistrovské" Lutherovy převleky, v nichž ho nemá nikdo šanci poznat. Lutherova fantazie přitom prakticky pokaždé začíná i končí u baloňákového oblečku z dílny kalamitního inspektora Clouseaua, v němž by slavného zloděje poznal i začínající detektiv-amatér Kryšpín z Hrdlořez.

Největší slabinou snímku je ovšem scénář, který byl zjevně (a v přímém rozporu s literární předlohou i logikou) šit na míru hrdinskému typu Clinta Eastwooda. David Baldacci se zřejmě velmi podivil, s jakou lehkostí se stárnoucí zloděj vypořádá s neselhávající mašinerií státní moci, tajných služeb apod. Román je v tomto ohledu podstatně věrohodnější a lze jen litovat toho, že tak renomovaný scenárista, jakým William Goldman bezesporu je (Butch Cassidy a Sundance Kid, Všichni prezidentovi muži), zašel ve své snaze zjednodušit komplikovaný děj románu tak daleko, že se příběh hemží logickými chybami a jednotlivé postavy se ocitají až na hranici vlastní karikatury.

Upřímně řečeno, když byste si odmysleli hvězdné herecké obsazení, tak byste si ve videopůjčovně kazetu s Absolutní mocí půjčili jen ve stavu nejvyšší nouze a přejeli byste jí za výrazné pomoci rychloběhu. Jak říkal jistý slavný režisér: "Když má novinář v kině čas dokazovat si vlastní duchaplnost a ostrovtip, je to vždycky špatně. Znamená to totiž, že se film nepovedl."

Svatá slova.
Clint Eastwood viděl, co neměl: Prezidenta Spojených států zapleteného do zločinu. Začíná nelítostná štvanice, kterou ukončí jedině smrt.


Luther Whitney býval kdysi zlodějem velkého formátu. Teď si však užívá penze, chodí do místního muzea a ve svých kresbách se nechává inspirovat starými holandskými mistry. Idyla o napraveném starém muži však dokonale klame. Na spodních stránkách skicáře se totiž ukrývá precizní malůvka, která ho vzrušuje zdaleka nejvíc a o níž okolní studenti umění nemají ani tušení - dům starého miliardáře Waltera Sullivana a jeho mladičké ženy Christy.

Pečlivě připravená loupež probíhá jako po drátkách. Nejdokonalejší bezpečnostní systém dokáže vzdorovat pouhých 58 vteřin, skrytý trezor v ložnici stojí také na svém místě a co víc, je doslova napěchován nejen úhledně svázanými bankovkami, ale i zlatými mincemi a briliantovými náhrdelníky. Luther si zkrátka počíná jako starý rutinér, kterého léta praxe a několik let vězení naučily důkladně zvládnout všechny nástrahy tohoto ošidného řemesla. Jen s jedním nepočítal - že mladá paní Sullivanová neodjede se svým manželem na tradiční dovolenou, a že se domů vrátí v tu nejnevhodnější chvíli. Navíc s milencem!

A Luther, skrytý za polopropustným zrcadle sejfu, jen s vytřeštěnýma očima sleduje, jak se divoká milostná předehra začíná měnit v cosi daleko nebezpečnějšího, ve zběsilý souboj na život a na smrt. Právě ve chvíli, kdy začínala mít Christy nad postarším chlápkem navrch a chystala se perořízkem zasadit rozhodující ránu, vtrhnou do ložnice dva maníci a Christin život dvěma rychlými výstřely ukončí. Šokující divadlo, ke kterému je chudák Luther ve šmíráckém úkrytu odsouzen, tím však zdaleka nekončí... Ti dva jsou totiž z tajné služby a ten opilý sadista je prezident Spojených států Alan Richmond (Gene Hackman)!

Pud sebezáchovy velí Lutherovi rychle se rozloučit s dcerou Kate (Laura Linneyová) a sednout na nejbližší letadlo do pohostinného Karibiku. Když však v letištním baru zahlédne na televizní obrazovce prezidenta, jak kondoluje "svému starému příteli" Sullivanovi a káže o morálce a otevřených srdcích, rozhodne se nejmocnějšímu z mocných postavit...

Absolutní moc svým tématem silně připomíná Temné spiknutí a Vraždu v Bílém domě. Bílý dům jako sídlo nejvyšší světové moci je totiž velice přitažlivým místem, které nabízí scenáristům celkem slušný prostor k rozehrání vlastní fantazie. Korupce, státní zájmy, osobní ambice - to všechno je živnou půdou pro spletité a dramatické zvraty. Pohříchu však ani jeden z těchto snímků nedokázal udržet meze elementární pravděpodobnosti a nezřízeně tlačí na pilu všude, kde to jen trochu jde. Přitom Absolutní moc oproti ostatním dvěma přece jen slibovala inteligentnější a napínavější podívanou - už kvůli předloze, kterou je bestseller Davida Baldacciho, kvalitnímu hereckému obsazení a jménu režiséra Clinta Eastwooda, ověnčeného Oscarem za Nesmiřitelné.

V některých drobnostech sice Absolutní moc velká očekávání plní vzácnou řemeslnou čistotou a velmi působivou lidskostí, je to však ona pověstná kapka v moři: rozhovor policejního vyšetřovatele Setha Franka (Ed Harris) a miliardáře Sullivana (E. G. Marshall) mezi čtyřma očima resp. prezidentův pokrytecký projev o morálce.

Mnohem větší prostor mají však ve filmu scény fatálně nezvládnuté, hraničící až s nechtěnou parodií - například výše zmíněný pokus o znásilnění a následná vražda. Tady totálně selhává nejen Gene Hackman, který je coby chlípný stařík absolutně nevěrohodný, ale i Eastwood-režisér, jenž tuto vypjatě dramatickou scénu podává překvapivě bezradně a nenápaditě. Do nebe volající jsou pak údajně "mistrovské" Lutherovy převleky, v nichž ho nemá nikdo šanci poznat. Lutherova fantazie přitom prakticky pokaždé začíná i končí u baloňákového oblečku z dílny kalamitního inspektora Clouseaua, v němž by slavného zloděje poznal i začínající detektiv-amatér Kryšpín z Hrdlořez.

Největší slabinou snímku je ovšem scénář, který byl zjevně (a v přímém rozporu s literární předlohou i logikou) šit na míru hrdinskému typu Clinta Eastwooda. David Baldacci se zřejmě velmi podivil, s jakou lehkostí se stárnoucí zloděj vypořádá s neselhávající mašinerií státní moci, tajných služeb apod. Román je v tomto ohledu podstatně věrohodnější a lze jen litovat toho, že tak renomovaný scenárista, jakým William Goldman bezesporu je (Butch Cassidy a Sundance Kid, Všichni prezidentovi muži), zašel ve své snaze zjednodušit komplikovaný děj románu tak daleko, že se příběh hemží logickými chybami a jednotlivé postavy se ocitají až na hranici vlastní karikatury.

Upřímně řečeno, když byste si odmysleli hvězdné herecké obsazení, tak byste si ve videopůjčovně kazetu s Absolutní mocí půjčili jen ve stavu nejvyšší nouze a přejeli byste jí za výrazné pomoci rychloběhu. Jak říkal jistý slavný režisér: "Když má novinář v kině čas dokazovat si vlastní duchaplnost a ostrovtip, je to vždycky špatně. Znamená to totiž, že se film nepovedl."

Svatá slova.Jaroslav Sedláček

Autor/Zdroj: /Cinema


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910

TV Program

ČT1 - Události v regionech (2007) [T...

18:00 - 18:25

7 minut již uběhlo
18 minut zbývá do konce

ČT2 - Vzkaz Evy Jiřičné

18:00 - 18:15

7 minut již uběhlo
8 minut zbývá do konce

NOVA - Na lovu (2021) [TV pořad]

17:30 - 18:30

37 minut již uběhlo
23 minut zbývá do konce

Prima - Prostřeno! (2010) [TV pořad]

17:55 - 18:52

12 minut již uběhlo
45 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 190094
Osobností: 697099
Fotografií: 762256
Plakátů: 375176
Obsahů a biografií: 177644

Poslední komentáře

Zola (1978) [TV minisérie]

Zola
Pro mne povedená   životopisná minisérie i   když formát dvouhodinových   dílů mi přišel hodně   netradiční a z obecného   hlediska ne právě více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 8 / 10

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Smrtelné zlo: Probuzení
V lesním duchovi taky není   posedlý jen jeden ale   všichni a taky je tam   motorová pila, trochu silný   slova tady v komentářích,   ale více >

Autor: nikita13

Bubu a Filip (1996) [TV seriál]

Bubu a Filip
Tohle je taková   devadesátková klasika a to   nejen seriálová či   televizní. Dá se to lehce   shrnout do jedné věty.   Herecky je to sice více >

Autor: klasifikátor | Hodnocení: 5 / 10

Matka v trapu (2024)

Matka v trapu
Čekala jsem komedii, něco ve   smyslu Jestli jednou odejdu a   nedočkala se. Pár zasmání,   trochu lítosti, naštvání a   ujištění, že zase ženská více >

Autor: Frolíček | Hodnocení: 7 / 10

Omlouvám se za ty vtípky (2006) ...

Omlouvám se za ty vtípky
Charlie si nabalí novou kost,   ale při představení s jeho   osazenstvem se kterým bydlí   a jeho matkou to nějak   "vře". Díl se slušnejma   sekama a scénkama - 80%

Autor: FLA | Hodnocení: 8 / 10