Popis / Obsah / Info k filmu Čas žít, čas umíratFilm Čas žít, čas umírat byl natočen na téma románu Ericha Marii Remarqua, který si ve filmu zahrál malou roli učitele. Mladý německý voják na dovolené ze strádání na ruské frontě se vrací do svého rodného města a zjistí, že jeho dům byl vybombardován a jeho rodina zmizela. Vydá se na osamělou pouť po tomto kdysi krásném městě, které je teď v troskách, v nichž ve skromných válečných podmínkách žijí vyděšení lidé. Ve své snaze najít rodiče naráží na staré známé, kteří v něm vyvolávají šťastné i nešťastné vzpomínky, na zkorumpované důstojníky, kteří se baví v přepychu, zatímco obyčejní obyvatelé města musejí snášet potíže a strádání válečné doby, a na gestapo a další podezíravé německé hlavouny. Setká se také s dívkou a vyvine se něžný vztah, který končí rychlou svatbou, protože se hlavní hrdina musí vrátit na frontu.
Stejně jako ve slavné "Západní frontě", ani tady se nedá očekávat šťastný konec, a je tedy smutné, ale nikoliv nečekané, když hrdina, potěšený a rozptýlený vřelostí dopisu od své mladé ženy, zapomene na ostražitost a prokáže laskavost válečnému zajatci, kterého nechá jít. Muž ale popadne pušku a zastřelí ho.
Autor: curilPopis / Obsah / Info k filmu Čas žít, čas umírat„Když člověk nic nežádá, je ze všeho dárek.“ Příběh lásky, která rozkvetla na špatném místě a ve špatnou dobu... Mladý německý voják Ernst Graeber strádá na východní frontě. Po několika letech se konečně dočká vytoužené dovolené a rozjede se do rodného města. Namísto domova však nachází jen ruiny, o jeho rodině nikdo nic neví. V rozbombardovaných ulicích potká bývalou spolužačku Alžbětu a začne se s ní scházet… Americký režisér dánského původu Douglas Sirk vyrůstal v Hamburku a s Německem jsou také spjaty začátky jeho tvůrčí dráhy. Prosadil se jako režisér melodramat a hudebních snímků, zejména dvojicí titulů s populární švédskou zpěvačkou Zarah Leanderovou K novým břehům (1937) a La Habanera (1937). Pak odešel do exilu a v roce 1939 získal smlouvu v Hollywoodu. Vrcholem jeho tvorby je série melodramatických filmů z padesátých let, jež realizoval pro společnost Universal. Dva z nich, Nádhernou posedlost (1954) a Psáno ve větru (1956), uvedla v minulých letech i Česká televize. Nyní divákům přinášíme i jeho předposlední film – adaptaci světoznámého protiválečného románu E. M. Remarquea, který si ve filmu dokonce zahrál roli profesora Pohlmanna.
Zdroj: Česká televize
Nový publicista: Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně
napište